-- Closed Thread
Results 1 to 9 of 9
  1. Wargod rosu (setup.cfg)

    #1
    Membru junior Deme1's Avatar
    Member since
    Nov 2019
    Posts
    7
    Mentioned
    2 Post(s)
    Achievements Days Registered 2 Days Registered 1

    Wargod rosu (setup.cfg)

    Salutare din nou
    Cu ajutorul si inspiratia unor prieteni am reusit intr-un final sa gasesc ceva ce ar putea sa aiba legatura cu wargod-ul rosu scanat in thread-ul acesta You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
    Este vorba de un config care se seteaza automat atunci cand instalezi driverul de la placa video NVIDIA l-am gasit in acest directory "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Installer2\installer"

    Altceva nu vad ce ar putea fi mai ales pentru ca este sub denumirea de "setup.cfg" si este singurul fisier pe care l-am putut gasit in pc-ul meu ca nume si extensie plus ca are exact aceeasi marime ca cel gasit in wargod "59.0 KB" You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

    Inca ceva vreau sa stiu daca folosind RivaTuner Statistics Server pentru limitare fps in jocuri are ceva de-a face cu wargod-ul, pentru ca si acel program are un config.cfg cu setarile respective

    Multumesc!
    Last edited by Tiger; 22-08-2023 at 11:33 PM. Reason: tag

  2. Wargod rosu (setup.cfg)

    #2
    Administrator Tiger's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    9,340
    Blog Entries
    3
    Mentioned
    169 Post(s)
    Achievements Mentions Received 3 Mentions Given 2 Mentions Received 2 Mentions Received 1 Mentions Given 1 Threads Rating Received 2 Threads Rating Received 1 Visitor Messages Received 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Atata timp cat nu salvezi/nu se salveaza CFG-ul in directorul jocului sau nu instalezi kit-ul de CS intr-un director care este folosit si de alte programe (ex: directorul Windows), nu vei avea probleme.

    CFG-ul uploadat de tine este diferit fata de cel din raport. Cel uploadat are md5 hash 363dff3fef42a7fd260b5b2cf8f45dc7, iar cel din raport are 3b4fd6458b67c836164aca27b20a87e2.
    *****************


  3. Wargod rosu (setup.cfg)

    #3
    Membru junior Deme1's Avatar
    Member since
    Nov 2019
    Posts
    7
    Mentioned
    2 Post(s)
    Achievements Days Registered 2 Days Registered 1
    Singurul lucru la care ma gandesc ca acel fisier sa nu fie acelasi ar fi ca atunci cand faci un update la placa video sa nu se schimbe denumirea, pentru ca recent de cand a aparut 536.23 pentru placile RTX i-am facut update din GFORCE Experience

  4. Wargod rosu (setup.cfg)

    #4
    [QUOTE=Tiger;265238]Atata timp cat nu salvezi/nu se salveaza CFG-ul in directorul jocului sau nu instalezi kit-ul de CS intr-un director care este folosit si de alte programe (ex: directorul Windows), nu vei avea probleme.

    Si atunci de ce sunt cfg-urile de la Rivatuner scanate ? De ce acel setup.cfg are acelasi numar de linii? De ce nu au fost gasite alias-uri daca acel setup.cfg a fost folosit pentru cheating? Daca acel setup.cfg sa zicem ca face parte dintr-un injector, de ce nu a fost detectat cheat-ul?
    Din experienta mea wargods-ul nu este infailibil, sunt tone de cheaturi care nu sunt detectate si imi pare rau daca iti afectez mandria ta de coder, dar eu nu as fi asa de sigur ca tot ce detecteaza acest program este si corect.
    As putea sa trolez o comunitate intreaga cu un fake cfg, cu 1000 de linii albe, sau sau si mai elegant, il pot face de peste 50 KB fara sa scriu o linie in el .

  5. Wargod rosu (setup.cfg)

    #5
    Administrator Tiger's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    9,340
    Blog Entries
    3
    Mentioned
    169 Post(s)
    Achievements Mentions Received 3 Mentions Given 2 Mentions Received 2 Mentions Received 1 Mentions Given 1 Threads Rating Received 2 Threads Rating Received 1 Visitor Messages Received 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    @You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account! : Asa cum spuneam, acel fisier nu apare magic in directorul jocului.
    @You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account! : Trebuie sa ai inteligenta unei maimute sa iti instalezi CS-ul unde nu trebuie sau sa pui fisiere de configurare ale altor aplicatii in directorul jocului... Am spus in alte topicuri, nu exista o scanare particulara pentru CFG-uri, se analizeaza foarte sumar. Citeste FAQ de pe site-ul wCD, ai vedea ca nici nu le consider la acelasi nivel ca cheat-urile, CFG-urile asa vestite cu cheat-uri integrate in ele sunt mai mult placebo, ca atare nu merita investit timpul si efortul in crearea a ceva particular ce nu ajuta la nimic. Legat de FP, aveti posibilitatea de a raporta problema si uploada CFG-ul pentru whitelist.

    De asemenea sunt curios cum ai detecta tu, basically text, diferenta intre un CFG de CS si un fisier de configurare a oricarei alte aplicatii. Nu ai semnaturi unice pentru ele, nu sunt fisiere binare. Cauti dupa anumite keywords? Ok, iti craftez un cfg care sa semene cu ambele, ce faci in acel caz? Le deosebesti prin magie?

    Legat de cheat-uri, iti garantez eu ca majoritatea cheat-urilor publice sunt detectabile. Mai mult decat atat, sunt putini aia care cumpara cheat-uri private (se pot vedea care sunt) si iti spun ca in acest caz sunt o gramada dintre ele detectate. Aveti posibilitatea si va incurajez sa raportati aceste cazuri.

    Din "experienta ta", ai 0 raportari de false-negative dar zici ca wCD nu ar detecta "multe" cheat-uri - asta zice multe despre tine ca persoana si aptitudini. Sunt lamurit cu experienta voastra de admini, nu ai fi primul si nici ultimul care baneaza jucatorii in mod eronat - poti gasi si pe acest forum cazuri de genul. Ai ceva de zis, raporteaza cazul si nu te trage pe cur, tot pentru voi o faceti.
    *****************


  6. Wargod rosu (setup.cfg)

    #6
    "CFG-urile asa vestite cu cheat-uri integrate in ele sunt mai mult placebo" - Aici sunt de acord si am spus multora acest lucru. Lumea nu asculta.
    "Din "experienta ta", ai 0 raportari de false-negative dar zici ca wCD nu ar detecta "multe" cheat-uri - asta zice multe despre tine ca persoana si aptitudini. Sunt lamurit cu experienta voastra de admini, nu ai fi primul si nici ultimul care baneaza jucatorii in mod eronat - poti gasi si pe acest forum cazuri de genul. Ai ceva de zis, raporteaza cazul si nu te trage pe cur, tot pentru voi o faceti. " - . Nu stiu ce ai inteles din mesajul anterior, nu stiu de ce ma adaugi in lista celor care "baneaza jucatorii in mod eronat". Eu chiar am pus intrebari care, daca ar fi lamurite, ar avantaja persoana acuzata.

    "Trebuie sa ai inteligenta unei maimute sa iti instalezi CS-ul unde nu trebuie sau sa pui fisiere de configurare ale altor aplicatii in directorul jocului..." - Corect. In acest caz omul spune ca nu a facut asa. Intrebarea mea a fost : Chiar sunt 0% sanse, ca un fisier din Driver-ul Nvidia sa fi fost scanat in mod eronat? Pentru ca vad acolo si un cfg de la Rivatuner care de asemenea nu era in directorul jocului -aici nu ai lamurit situatia deloc.

    P.S : Un prieten turc sends his regards : You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account! .
    Lasa-ma sa ghicesc : E un Video "fake". Ai nevoie de o demonstratie live ?
    Last edited by Creator995; 25-06-2023 at 12:43 AM.

  7. Wargod rosu (setup.cfg)

    #7
    Administrator Tiger's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    9,340
    Blog Entries
    3
    Mentioned
    169 Post(s)
    Achievements Mentions Received 3 Mentions Given 2 Mentions Received 2 Mentions Received 1 Mentions Given 1 Threads Rating Received 2 Threads Rating Received 1 Visitor Messages Received 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Nu are cum sa ajunga un fisier nVidia in directorul CS-ului, decat daca jucatorul isi instaleaza efectiv jocul in directorul Nvidia. Nu putem stii exact ce era pentru ca nu mai are fisierul... fara fisier, nu am ce sa verific...

    Il stiu pe individ, imediat dupa ce face video-urile, cheat-urile disponibile sunt blacklistate. Cu toate acestea, nu sunt cheat-uri publice, ci private (contra-cost). Te las pe tine acum sa ghicesti cati crezi ca-i-l cumpara?
    *****************


  8. Wargod rosu (setup.cfg)

    #8
    Daca nu are cum, asta e. Totusi putin ciudat faptul ca fisierul uploadat are aceeasi marime si acelasi numar de linii, adica 862. Ar fi interesant daca ai cere acest fisier de la niste prieteni de incredere, sa vezi daca si ei au 862 de linii. Eu nu am Nvidia, nu pot sa verific.
    Si da normal ca acel cheat nu este public, ar fi fost chiar culmea ca WG-ul sa nu recunoasca cheaturi care sunt pe tobys.dk sau site-uri de genu, atunci chiar ca puteam sa spun ca acest program e inutil. Cati cumpara? Hmm, nu multi intr-adevar dar e ajuns ca unul dintr-o echipa sa joace cu wall, si uite asa a stricat un Warnight.
    Da, eu nu mai am nimic de adaugat la aceasta tema, imi pare rau ca esti cam reticent la sugestiile mele. Sunt si eu de acord cu faptul ca daca acuzatul mai avea fisierul original se facea lumina mult mai repede in acest caz. Ma mira totusi faptul ca esti atat de increzator ca wargods nu poate da gres, desi exista indicii in acest sens. Ma intreb oare, daca iti prezenta fisierul original, si se dovedea ca e de la nvidia, iar jocul nu era instalat in acelasi folder...atunci care mai era explicatia?

  9. Wargod rosu (setup.cfg)

    #9
    Administrator Tiger's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    9,340
    Blog Entries
    3
    Mentioned
    169 Post(s)
    Achievements Mentions Received 3 Mentions Given 2 Mentions Received 2 Mentions Received 1 Mentions Given 1 Threads Rating Received 2 Threads Rating Received 1 Visitor Messages Received 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Nu am spus ca nu poate da gres (false-positive), altfel nu mai aveam sectiune dedicata pentru raportarea lor. Zic doar ca in acest caz NU se poate doar daca este greseala utilizatorului ca a instalat CS-ul unde nu trebuie sau a facut alte prostioare (ex: a instalat un GUI kit de pe net si continea si acel cfg). wCD face enumerarea acestor fisiere strict pe directorul jocului, nu are cum sa iasa inafara directorului sa scaneze. Daca, cumva, ipotetic vorbind, scanarea ar fi iesit inafara directorului de CS, crede-ma ca ar fi prins si alte fisiere de configurare (cu extensia cfg). Nvidia nu este singurul program ce foloseste aceasta extensie pentru fisierele de configurare (ex: .Net Framework, Windows Updates, etc.). De asemenea, aplicatia nu face upload la fisiere sau dump-uri de memorie (din motive de privacy) motiv pentru care revine jucatorului ce raporteaza problema sa aduca doveziile.

    De asemenea, nu am afirmat nicaieri ca detectia wCD este de 100%. Nici nu s-ar putea atinge acel nivel, mai ales cu un cheat detector. Nu are avantajele unui anticheat, ruleaza dupa ce jocul si cheat-urile au fost incarcate, este mult mai limitat in ceea ce poate face/gasi/monitoriza. wCD isi face "auto-update" in ceea ce priveste db-ul de cheat-uri, ca atare este posibil ca primele rapoarte aparute cu un cheat nou sa nu aiba detectie. El "invata" (fara AI) de la jucatori.
    *****************


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

Partners
Humble Monthly Bundle
Voucher PC-Garage