Universul este unul dintre cele mai fascinante subiecte pe care le īntālnim. Suntem intrigați de posibilitățile pe care le oferă călătoriile spațiale, inclusiv de colonizarea altor planete și de descoperirea potențială a vieții simțitoare ca a noastră īn īntregul univers. Timp de generații, privirea spre cosmos ne-a hrănit imaginația și chiar ne-a ghidat viețile și călătoriile. Deși strămoșii noștri erau adesea astronomi și matematicieni pricepuți, abilitățile și resursele lor le-au permis doar să meargă atāt de departe īn descoperirea universului. Pentru această listă, am examinat cele mai recente știri īn spațiu pentru a vă aduce unele dintre cele mai recente și uimitoare descoperiri pe care oamenii de știință le-au făcut despre spațiu.

De la o coliziune cosmică care a produs tone de aur la o stea, care este practic un diamant masiv, descoperirile spațiale pe care le-am făcut īn ultimul deceniu ne-au īmpins īnțelegerea către noi īnălțimi. De asemenea, au invalidat adesea teoriile din trecut, obligāndu-i pe astronomi să ia īn considerare alternative pentru modul īn care am ajuns să existăm īn universul măreț. De la cel mai rece loc al universului pānă la o cometă care īși produce propriul alcool, īmbrăcați-vă costumul īn spațiu, īn timp ce explodăm aceste 25 de descoperiri spațiale recente care ne aruncă mintea.