Deși varianta principală care este în curs de dezvoltare este Bedrock Edition, Minecraft Java Edition continuă să fie actualizat. Ultimul său update, care aduce jocul la versiunea 1.14, se numește Village & Pillage. Anunțată la Minecon Earth anul trecut și implementată la începutul săptămânii trecute, aceasta aduce multe elemente noi, blocuri, inamici și alte caracteristici, incluzând arbalete, urși panda, vulpi, bambus, cartografiere, lanterne, jefuitori (care folosesc arbalete) și multe altele. Puteți citi lista completă a noutăților adăugate în link-ul de mai jos.

Mojang a scris într-o postare pe blogul lor:
Se pare că este nevoie de un sat pentru a crește un copil. Sincer, dacă am fi știut cât de mult efort a fost necesar să depunem împreună pentru ceea ce va fi devenit cea mai mare actualizare Minecraft până în prezent, probabil că am fi ales varianta mai simplă și am fi încercat să creștem în schimb acel copil.
Pentru mai multe informatii You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!