Tragedie în fotbalul românesc! A murit Ilie Balaci, legendarul fotbalist al Craiovei Maxima + reacții din lumea fotbalului

You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account! You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

În această dimineață, în jurul orei 09:00, a murit Ilie Balaci, 62 de ani, legendarul jucătorul al Craiovei Maxima, din cauza unui atac cerebral!

Familia a decis ca trupul să fie depus luni dimineață la Biserica ”Sf. Ilie” din Craiova, locul în care a avut loc atât cununia religioasă a legendei fotbalului românesc cât și botezul celor două fiice, Lorena și Liana.
Înmormântarea va avea loc marți după-amiază, ora 12:00, la cimitirul Ungureni.

Acesta ar fi fost resuscitat timp de 30 de minute de către medicii care au venit la casa lui.

"Mi-a zis un prieten. Am vorbit la Craiova, cu prietenii noștri, care îi țineau lumânarea. Parcă suntem blestemați! Nu știu nimic", a declarat Sorin Cârțu la TV Digi Sport, care a izbucnit în plâns în direct.

Supranumit "Minunea Blondă", Ilie Balaci s-a născut pe 8 septembrie 1956, dar a fost declarat pe 13 septembrie. A jucat 347 de meciuri, pentru 3 echipe: Universitatea Craiova, FC Olt și Dinamo București. A marcat de 76 de ori pentru Știința, 7 pentru FC Olt și unul pentru Dinamo.