PDA

View Full Version : Html



Vavlux
26-03-2014, 09:19 PM
Salut! Am decis sa invat sa programez in HTML, si am decis sa va arat si voua unele "comenzi" de baza ale HTML-ului.
HTML inseamna Hyper Text Markup Lanuage, iar pt a incepe un site, trebuie sa invatati sa programati in PHP si in CSS. Pt a crea un "site" va trebui sa faceti un notepad care va avea .html la extensie. Este foarte important sa puneti .html la extensie, altfel veti face doar un .txt. Pt a incepe:

<!DOCTYPE html>
<body>
Pentru titlul 1 veti face asa:

<h1>
Pentru a inchide:

</h1>
Tehnica aceasta se aplica la aproape orice "comanda" a html-ului. De exemplu sa zicem ca eu vreau sa fac un site cu titlul WarGods. Voi face in felul urmator:

<!DOCTYPE html>
<title>WarGods</title>
Apoi, pentru a continua cu titlul 1 care va fi Salutare!:

<!DOCTYPE html>
<title> WarGods</title>
<h1>Salutare!</h1>
Apoi, pentru paragraful 1, veti face:

<!DOCTYPE html>
<title> WarGods</title
<h1>Salutare</h1>
<p>Paragraf 1 </p>
Tinteti minte, exista 6 titluri.
<h1> (Cel mai mare)
<h2>
<h3>
<h4>
<h5>
<h6> (Cel mai mic)
Voi mai reveni cu edit-uri sau replay-uri la acest topic pentru mai multe :)
Bafta si spor la programat :))

Shell
28-03-2014, 02:23 PM
Frt ai facut la tanc acest post chiar imi trebuia sa invat in HTML , ms mult

Vavlux
28-03-2014, 10:14 PM
Cu placere, vor veni mai multe, ce invat si eu pe parcurs =))

-=MaX=-
29-03-2014, 03:36 PM
Foarte frumos si util! Rugamintea mea este ca titlul sa fie mai concludent de xemeplu: "HTML - Setari de baza" sau "HTML - Creare tabele"
Astfel cine cauta cu Search sa gaseasca mai usor topicurile tale ;)

Vavlux
29-03-2014, 08:41 PM
Mersi Maxule :*

Sounnnd♥
01-04-2014, 11:11 AM
=D>Buna treaba=D>Este un tutorial super pentru incepatori =D>=D>

pitiku
02-04-2014, 08:58 AM
Bravo !

ruby on rails
22-04-2014, 01:51 AM
E ok pentru starteri, insa vin cu o precizare <title> xxxx </title> tine de site title ce va fi afisat in browser, apoi ce incepe cu tagul "h", gen <h1> xxxx </h1> este header in cadrul sectiunii head, ce poate fi numit si titlul paginii, deci nu titlul site-ului. O pagina este formata din 3 parti, head, body si footer --> head este partea de sus ( ca sa numesc pe intelesul tuturor ) body este corpul paginii ( informatii, tabele, etc ) si footerul este partea de jos a paginii ( gen copyright spre exemplu ).

Deci <title>Wargods</title><head><h1>Salut</title></head><body><p>Noi suntem aici non-stop!</p><footer>Copyright Wargods@2014</footer></body>. Si vezi ca in cazul in care pui tagul de Doctype HTML sa ai incluse calumea sectiuniile pentru a evita confuzii -> adica nu pui Doctype HTML si apoi <p>lala</p> cand creezi o pagina in format html. Este ok, dar te-as sfatui sa te mai documentezi putin si de asemenea sa tragi un ochi la structura HTML 5.

Tim3^sh0T
24-07-2014, 12:49 PM
Numai e nevoie sa pui , aveti totul aici Link (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)