PDA

View Full Version : Steam Status la Profil!



-=MaX=-
22-02-2011, 03:02 AM
Am instalat un plugin foarte bun dedicat detinatorilor de Steam!
Este intregrat in Profil si arata cam asa:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Pe langa datele de la profil apare si simbolul de la Steam sub imagine la fiecare post creat pe forum, oferind diverse optiuni la accesarea lui:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Instalarea e putin dificila in unele cazuri si necesita atentie!
De inceput vreau sa faceti diferenta intre niste termeni ai Steamului ca sa intelegeti ce trebuie sa faceti pentru integrarea Steamului in profilul vostru.
ID-ul contului de Steam - Steam Account ID
este acel ID format din litere si cifre cu care va logati pe steam
ex: player97, cs_player385
ID-ul pe care se da Add la Friends.
.
Steam IDul - Steam ID
acesta este codul de steam recunoscut de catre Jocuri. pe acest cod se fac adminele si tot ceea ce tine de utilizarea Steamului in aplicatiile acestuia.
Este codul de forma STEAM_X:X:XXXXXXXX
ex: STEAM_0:0:12345678, STEAM_0:1:87654321
acest cod il puteti afla scriind status in consola cand sunteti pe un server de CS. Obligatoriu sa fiti conectati pe un server! daca intrati doar in CS fara sa va conectati nu va va aparea acel ID.
.
ID-ul profilului comunitatii Steam - Steam Community Profile ID
este codul profilului de pe steam folosit in fereastra de la Steam sau orice alt browser.
arata ceva de genul: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
ex: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
Ultima parte, cea cu alb, ne intereseaza pentru integrarea Steamului la profilul de pe forum ca in prima imagine!
Instalarea se face astfel:
- De inceput intrati pe Steam.
- Dati click dreapta pe iconita Steamului de langa ceas si alegeti Community din meniu. Sau in fereastra ce va apare cand deschideti Steamul dati click pe Community.
- Dupa ce ati dat click sus va va aparea adresa profilului, cea de care e nevoie pentru integrarea Steamului la profil.
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

- Selectati acel grup de cifre (doar grupul de cifre!) si ii dati Copy
- Intrati pe Site, dati click sus in dreapta pe Setari, apoi din coloana din stanga alegeti Editeaza Profil
- Dati de scrol in jos pana ajungeti aici:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
- In campul gol de langa Steam ID dati Paste la codul copiat de pe de pa pagina de profil a Steamului (community)
- Jos de tot dati click pe Salveaza Modificarile pentru salvare
- Intrati din partea de sus a paginii la Profilul Meu si va trebui sa aveti in dreapta ultimul tab Steam ca in imaginea care v-am prezentat-o



Observatii:
Sunt cazuri, ca si in cazul meu de altfel, cand la Community in fereastra de la Steam NU apare acel cod de profil (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
Se poate sa va apara ceva de genul: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
In acest caz trebuie sa ne obtinem codul prin alta metoda:

Metoda 1 (cea mai simpla):
- intrati pe <b>You have to register to ba able to see this link</b>
- introduceti in casuta din dreapta sus ID-ul cu care va logati pe Steam (ex: player97, cs_player385) si dati enter
- apoi copiati codul de la Steam Community ID (cel cu 76561010101010101) si urmati pasii enumerati mai sus

Metoda 2 (in caz ca nu merge prima):
- copiati adresa pana la /home (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
- Intrati pe <b>You have to register to ba able to see this link</b> (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) si dati Paste in casuta apoi enter
- va va aparea Steam ID-ul (STEAM_0:0:12345678)
- copiati acel Steam ID in casuta in care ati introdus adresa apoi dati enter din nou
- acum va va aparea codul care trebuie introdus in casuta de pe forum de la editarea profilului (ex: 76561010101010101)

Metoda 3 (cea mai grea, folositi-o daor in cazuri extreme):
Metoda de calcul a codului de profil (Steam Community ID)

Se calculeaza dupa cum urmeaza:
ID-ul codului de profil = (ultima parte din Steam ID * 2) + 76561197960265728 + a doua cifra dintre cele doua singulare ale Steam ID
76561197960265728 este constanta

Exemplu:
STEAM_0:1:12345678
12345678 = ultima parte din Steam ID
1 = a doua cifra dintre cele doua singulare ale Steam ID
Asadar formula va fi:
(12345678*2) + 76561197960265728 + 1 = 76561197984957085
Codul de profil va fi:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Avand acest cod puteti continua pasii enumerati mai sus.

Daca urmati acesti pasi cu atentie veti reusi cu siguranta!
Mult Succes!

IRB | Walles
22-02-2011, 11:47 AM
e fain...deja l-am instalat...mishto asha:P

IRB | Walles
22-02-2011, 01:16 PM
faina chestia

^ShyphTER #
17-11-2014, 07:21 PM
smechera chestia

dns
26-06-2016, 01:10 PM
Nu inteleg : - In campul gol de langa Steam ID dati Paste la codul copiat de pe de pa pagina de profil a Steamului (community)
Camp gol am doar la date facebook ! La Steam id am numele de utilizator th3dns,le-am tot schimbat,fara succes.
Nu am acces la pozele facute in model,ca sa-mi pot da seama.
Am rezolvat ms,boss.