PDA

View Full Version : XML feeds (how to?)



Paul
26-09-2013, 12:02 AM
Cred ca titlul spune tot.
A lucrat cineva cu asa ceva?
Am nevoie sa implementez pe un site, niste feed-uri XML.
Din ce-am incercat sa ma documentez mi s-a parut extrem de complicat, poate exista printre voi cineva care a lucrat sau s-a lovit de ele.

daniel_San
26-09-2013, 09:47 AM
O solutie simpla e asta: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
Pur si simplu adaugi item-ii, exporti fisierul .rss/.xml si il pui pe webhost.
Daca nu, poti scrie manual XML-ul

Formatul:

<rss version="2.0">
<channel>
<title>Numele canalului</title>
<link>Link canal</link>
<description>Optional</description>
<lastBuildDate>YYYY-M-D H:I:S</lastBuildDate>
<pubDate>same</pubDate>
<item>
<title>
Titul articolului
</title>
<link>....</link>
<guid>7e44565cc90595ebb01b9da735151792(identificator unic. poti genera aici: <b>You have to register to ba able to see this link</b> )</guid>
<description>
Descriere articul
</description>
<pubDate>unul din formatele standard</pubDate>
</item>
</channel>


Pentru mai multe atribute: <b>You have to register to ba able to see this link</b>


Daca in schimb vrei sa generezi automat un RSS pe baza sitemap-ului tau folosesti una din solutiile:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

RSS-ul nu e decat un fisier XML.
Daca ai site prin WordPress, Joomla,Blogger ai optiuni pentru generarea automata la un anumit interval a RSS-urilor.


Daca vrei un php care sa updateze RSS-ul in functie de ultimele tale postari ai:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Ai grija la baza de date si coloane. Sunt in fuctie de ce platforma folosesti. Te duci in phpmyadmin, te uiti pe baza de date si vezi cum se numeste tabelul ce contine postarile. De asemenea, te uiti cum se numesc coloanele ce contin detalii(titlu,descriere,data postare etc) si modifici in php. Apoi, salvezi php-ul si il pui in cron. Trebuie sa ai aceasta optiune in panoul de administrare.

Da mai multe detalii despre ce fel de feed-uri vrei sa implementezi(stiri scrise de tine, mentenanta facuta de tine, sau feed cu ultimele postari care trebuie actualizat automat?), platforma utilizata(forum sau website).

Paul
26-09-2013, 03:25 PM
de analizat si incercat.
mersi