PDA

View Full Version : Propunere mod donate.



TheKiller.
23-08-2013, 11:14 AM
Am observat ca se poate dona prin sms, cont paypal si transfer bancar. Propun sa adaugati si un mod de a plati online cu cardul, fara al atasa la un cont de paypal, ca pe al meu nu il accepta si nici nu am internet banking la cont. Si sa merg in fiecare luna la banca pentru 5 10 euro e aiurea, asa as putea doar sa trec numarul de card si sa fac plata online. :D Sunt multe siteuri specializate pentru a plate cu cardul iar bani sa fie virati in contul bancar.

ruby on rails
23-08-2013, 01:08 PM
Ideea este buna, insa daca nu ma insel exista anumite costuri, relativ ridicate pentru a implementa un asemenea sistem securizat, iar prin costuri ridicate ma refer la un procentaj donatii/costuri.

Rapid1923
23-08-2013, 02:16 PM
Ideea este buna, insa daca nu ma insel exista anumite costuri, relativ ridicate pentru a implementa un asemenea sistem securizat, iar prin costuri ridicate ma refer la un procentaj donatii/costuri.

Exact. Ca sa nu fie percepute comisioane donatorilor, ar insemna sa deschidem conturi la mai multe banci, reversul medaliei fiind costurile de intretinere a conturilor suportate de comunitate.
In momentul de fata cu donatiile primite se tin hostul si boost-ul lunar. Insa ca sa nu faci lunar drumuri la banca, poti plati anticipat pe 3 luni de exemplu cum fac eu, si stii o treaba.

TheKiller.
23-08-2013, 02:41 PM
Hai ma, la 5 euro poti plati comision, 10 20 de centi nu e mare avere :| si asta de cel care doneaza.
Doar cand faci o tranzactie online cu cardul iti ia si atunci comision, aici de ce nu ar fi la fel ?

ruby on rails
23-08-2013, 04:21 PM
Fara acei 10-20 de centi nu iti accepta niciun host plata :)) Asemenea la magazin cand vrei tigari dar nu ai decat 10 lei in loc de 14 :). Ideea este ca anumiti furnizori pot fi platiti direct prin paypal , deci nu se face retragere si automat comisionul tinde la 0 ( daca nu ma insel pe conturi business e chiar 0 ). Plus ca implementarea unui asemenea sistem are si alte costuri pe langa comisioanele unei banci. Sunt foarte multe implicatii intr-un asemenea sistem, si dupa parerea mea, chiar daca apreciez intentia, nu renteaza pe termen lung un asemenea sistem.

TheKiller.
23-08-2013, 09:27 PM
Ruby nu ma refeream ca cei 10 20 de centi sa fie retrasi din 5 euro donati, ci tot de la noi. ex 5E donatie + 10 20 eurocenti comision.
Sincer daca stam sa facem un calcul o cartela de 5 E e 30 RON da? La care 1 E la banca e 4,4 RON ---> deci fa tu calculele si sa vezi cat comision platesti pentru o cartela, la care se adauga tva + taxa profit a vanzatorilor.
Daca ai plati cu cardul nu cred ca ai da contravaloarea sumei de 5 E, 30 Ron ca atunci cand cumperi o cartela sa donezi prin sms. Nu crezi?
In loc de 30 sa spunem ca dai 25, dar punem problema altfel. Uite eu de exemplu vreau sa donez 10 20 de euro odata sa imi iau o grija 2 3 luni, iar comisionul pe care il dau sa fac o plata prin sms e aproximativ inca 5 euro.

Si nu e nevoie sa se faca alte conturi la alte banci. Ci doar unul singur pe care sa se redirectioneze bani. Care are bafta ca contul serverului sa fie si la banca unde are el, nu plateste comision , logic.

Ai inteles unde bat eu?

AnOnIm
24-08-2013, 01:12 PM
La cate banci sunt,5 minute din timpul tau pretios poti pierde pentru a arunca intr-un cont niste bani SAU platesti in avans sa nu te duci la banca din luna in luna. Asta daca nu e prea mult !

Brand
24-08-2013, 08:13 PM
Da este o adevarat provocare observ ca sa nu cumva sa iroseasca acele 5 minute din viata , mi se pare cel mai stupid topic facut vreodata si ideea lui Rapid mi se pare cat se poate de buna dar nu trebuie sa gasim noi cumva o solutie sa stam acasa
frumusel pe fotoliu si sa platim cu cardul online prea mult de mers pana la banca odata pe luna sau la 3 luni.

TheKiller.
25-08-2013, 08:20 PM
Eu intru la munca la ora 8 cand bancile sunt inchise si ies dupa ora 18 cand la fel sunt toate inchise, iar in timpul zilei nici pauza de masa nu am... deci cand sa merg?
Eu doar am propus si nu am dat cu parul. Daca se poate bine daca nu asta e, voi ruga sa depuna altcineva in numele meu.
Toate tranzactiile le fac online de cand ma stiu.

-=MaX=-
26-08-2013, 09:48 AM
Hai ma, la 5 euro poti plati comision, 10 20 de centi nu e mare avere :| si asta de cel care doneaza.
Doar cand faci o tranzactie online cu cardul iti ia si atunci comision, aici de ce nu ar fi la fel ?

Cu mare drag as fi implementat un astfel de sistem, m-am si interesat de mult sa vad ce implica si in situatia noastra nu este deloc rentabil. Comisioanele variaza intre 35-45% per total. Se ia comision per transfer la banca, apoi se percepe comision si de catre site-ul prin care se efectueaza transferul, plus alti intermediari. Si in plus, banii intra in cont dupa minim 20 de zile de la depunere! Avand in vedere comisionanele si delayul consider ineficient acest sistem.
Chiar si la plata prin sms, lucrez cu un intermediar ca sa imi permit sa sa-l pun la dispozitie ca sa evit comisioanele mari si timpul de procesare.
Deocamdata astea sunt sistemele disponibile: TransferBancar, PayPal, SMS, e-Mandat si WesternUnion.

Cea mai simpla varianta si cu 0% comision este depunerea de numerar. Daca nu poti sa mergi tu personal, poti sa trimiti pe cineva si ca sa eviti deranjul lunar poti plati in avans. Sunt registre in care se noteaza orice ban primit pe orice perioada de timp, nu vor exista probleme daca platesti in avans. Variante sunt, restul tine de vointa ;)