PDA

View Full Version : Propunere Helpari!



mZq
18-07-2013, 09:32 PM
Salut din nou ;)) , Am venit cu o propunere noua , Deoarece sau cam adunat helperi si culmea nu stiu comenzi .....Deci Helperi au acces la ss la record nici nu le trebuie helper si ei anunta prin u@ codati de parca ei n-ar avea admini ....Eu cand pot stau aproape toata ziua pe cs si dau ban etc ss`uri dar frate nici chiar asa inteleg ca un player sa anunte un codat prin u@ , dar si admini sa anunte codati este ceva banal.....
De aceea propunerea mea este un mic test format din vro 10 intrebari ca nu cred ca sunt asa de multe comenzi cele mai importante..la helper! Sa vedem daca stiu macar comenzile de baza UNII HELPARI -nu stiu aceste comenzi nici eu nu zik ca am fost priceput sau ceva ...dar asta e propunerea mea daca sunteti de acord e bine daca nu tot asa fak si eu ca ei anunt codatu la alti prin u@ .....Sunt si alti admini care ar putea sa va confirme spusele mele nu dau nume ca nu`i frumos ^^Si stiu ca max , daniel si restu sunteti ocupat cu hackari si restu de test m-as putea ocupa chiar eu de acest test .....10 intrebari fiecare cate un punct un raspuns corect ...Si helparu sa se dea doar daca ai fkt 7 puncte ...Stiu ca cererea mea poate ca nu o sa va placa sau altele :-j , dar am dreptate prin tot ce zik...Dati`va si voi cu pararea multumesc !

wLady-Maya
18-07-2013, 10:18 PM
de acord,dar sa fie un cronometru de 10 sec sa zicem.Sa nu stea sa caute pe "Gugăl" raspunsurile.

mZq
18-07-2013, 10:20 PM
Da ma gandeam si la conometru 10 secunde pentru ca oricum comenzile nu sunt grele..si sa nu aiba timp sa se inspire dp google sau din alta parte:o3....Testu se va face pe mess daca vor fi de acord cu parerea mea max , xela , daniel oricare...

Kitty
18-07-2013, 10:23 PM
Parerea mea e ca multi dintre cei care au slot/super-slot joaca foarte mult, extrem de mult pentru a fi admin. Inteleg ca avand orele necesare si comportament adecvat pe server primesc adminul. Dar dupa ce primesc admin majoritatea intra numai cand este harta lor preferata sau cand sunt multi admini mai mari in grad sa faca treaba pentru ei . Nemaivorbind de admini care intra si se joaca pentru rank, sau altii, care pretind ca stau pe server pentru a avea grija de codati dar defapt stau spectator cu orele.
As opta daca se poate sa se dea admin dupa o anumita varsta. ( nu ca eu as fi destul de matura ) dar asa ar cunoaste toti regulile si comenzile .
Cat despre ce zici tu mzq, te duci la ei acasa sa-i testezi ?:))Pro idee,dar iti dai seama ca cei care s-au simtit in postul facut de tine acum rasfoiesc google-ul in prostie .

mZq
18-07-2013, 10:27 PM
=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) + 1 buto :p sa rasfoiasca ce vor pana nu zice xela , max ,daniel ...ceva ramane doar o simpla propunere ....dar voua va multumesc ca sunteti de acord cu propunerea mea >:D< , trec sa`ti fak si tie un test daca se poate dar nu de admin :))

Kitty
18-07-2013, 10:32 PM
Da, eventual ii chemi pe skype , le simti si emotiile in glas :))
OFF : mzq tot but ai ramas, poate vrei sa te consult la inimioara

mZq
18-07-2013, 10:36 PM
OFF : mzq tot but ai ramas, poate vrei sa te consult la inimioara[/QUOTE] Te faci domnisoara asistenta pentru mine waiii mersi :*

mitraliera004
18-07-2013, 11:22 PM
Este foarte buna propunerea mzq. Insa, ar fi bine ca "helparii" (in cazul de fata si eu) sa fie intrebati si din regulamentul adminilor/jucatori pentru a ne asigura ca au dat un ochi si pe la el. Si inca ceva, sa se aleaga o zi anume cand se vor da aceste teste, insa ora sa nu fie anuntata. Aici ma referer la faptul ca daca dai un anunt "Azi, ora cutare, supunere helpari la test" iti dai seama ca toti ar fi cu pagina cu comenzi de pe google in fata ( sau regulamentul) si gata sa dea copy/paste. Ar fi bine sa fie luati pe neasteptate fiecare sa vedem cat de pregatiti sunt. Acum asteptam parerile lui XeLa, Max si celorlalti admini.

Brand
18-07-2013, 11:32 PM
Eu ma gandeam ca helparii sa fie testati direct pe "teren" , adica Xela , firma cei mari sa-i puna sa schimbe harta , sa dea un vot , un slay, sa faca poze...daca nu se descurca ori -1 ori scoaterea accesului.

mZq
18-07-2013, 11:42 PM
Eu ma gandeam ca helparii sa fie testati direct pe "teren" , adica Xela , firma cei mari sa-i puna sa schimbe harta , sa dea un vot , un slay, sa faca poze...daca nu se descurca ori -1 ori scoaterea accesului.

Eu zic ca pe teren ar fi o prostie nu stai dp ei sa schimbe mapa si se pot interesa atunci pe moment de comenzi.. asa cu testu ar fi mult mai usor 10 intrebari cu comenzi la care au ei acces ...asta e parerea mea akm nah ...

-=MaX=-
19-07-2013, 02:41 PM
Ceea ce vrei tu e bataie de cap in plus. Nu ai cum sa fii disponibil ori de cate ori se face un admin nou incat sa stai dupa fiecare sa vezi ce stie si ce nu. Sa nu mai vorbim de faptul ca nu poti sa acoperi atatea servere cate sunt in comunitate, metoda aleasa de tine este ineficienta la acest.
Treaba e simpla, cine nu e in stare sa admineze sau face greseli este sanctionat, fiecare trebuie sa-si asume asta din momentul in care face cerere admin.
Eventual daca dispui de foarte mult timp liber si crezi ca stii foarte bine comenzile si strategii de adminare poti sa te ocupi de cei care nu stiu, sa oferi asistenta pe partea asta, sa le faci lista cu coemznile uzuale, etc.
Oricum la sectiunea VIP e deja in curs de dezvoltare partea de instruire a adminilor. Acolo vreau sa apara toate comenzile explicate detaliat, exemple, particularitati, etc. Plus strategii de adminare, cum e bine sa faci, de ce, ce nu e bine sa faci, etc... In timp va fi o biblioteca destul de complexa in ceea ce priveste adminatul, pe ideea asta am mers de la inceput de cand am creat gradul VIP, tocmai pentru a da acces adminilor noi la sectiunea privata sa invete ceea ce nu stiu.

AnOnIm
21-07-2013, 07:01 PM
MZQ :)) zici ca e operatie pe creier folosirea unui admin. NU FAC TREABA HELPERII (cu unele exceptii) pentru ca s-au obisnuit ca prostii sa faca treaba . Nu trebuie nici un test ,doar un word cu comenzile de baza si atat sau se pot gasi foarte usor pe google.:google: Cand am primit aici admin ,nu a fost nevoie de instruire ca nu plecam in razboi . Inveti comenzile exersand ,se intampla sa gresesti nu-ti ia nimeni capul. Ce naiba aveti ma ?:|

Brand
21-07-2013, 07:22 PM
Mzq asta ,nu are ce face.:))

NIETZSCHE
21-07-2013, 07:47 PM
Daca pot intervenii si eu , as vrea sa adaug si eu o chestie la ceea ce a zis Mazga , butul suprem ^^. Daca supui helperii la un test si stai cu nelinistea sa nu caute repede raspunsul pe Google cat timp astepti raspunsul pe mess , poti foarte frumos sa folosesti Team Viewer. Adica , fiecare helper care va fi supus testului , inaintea inceperii acestuia , vor trebui sa ofere ID-ul si Parola de la TW celui care ii testeaza , astfel cel care este testat nu va putea lua de pe Google informatiile si cei care ii verifica vor putea vedea ce face fiecare in timpul testului.

-=MaX=-
22-07-2013, 09:27 AM
Opriti-va cu ideea asta ca nu se va face. Aveti idei bune dar nu le folositi in scopuri practice, sfatul meu este sa va axati pe idei mai usor de implementat, mai eficiente si care se pot aplica la nivel de comunitate. ;)

katalin
22-07-2013, 10:08 AM
daca ati dori sa testati helperi pararea mea este admini sa intre cu alt nume server ptr o perioada scurta de timp , ptr ca helperi sa aibe grija de server si normal voi fiind cu alt nume pe server ati vedea ce fac si ati vedea cine merita sau nu