PDA

View Full Version : Propunere



daniel_San
15-07-2013, 08:11 PM
Fac un sondaj cu privire la reducerea delay-ului la lasere(acel timp dintre inceputul plantarii si momentul activarii). Am observat ca intre momentul inceperii plantarii si plantarea propriu-zisa se pierd cam 4-5 secunde(verificat acum). Pe hartile mici zombie-ul te poate infecta lejer, in special daca te urmareste. De asemenea, daca stai cate 5 secunde la fiecare plantare, iti ia cam 20 de secunde sa faci o scara de cateva trepte pe care sa o folosesti. Nu mai spun cand esti alergat de zm si pana ti se activeaza laserul faci toata harta. Sau de la prima infectie pana la activarea propiu zisa e infectata un sfert de echipa.

Propunere: Scaderea acelui delay la 1 secunda, doua si lasarea timpului mort de la inceputul rundei,eventual cresterea lui, pentru a evita situatie descrisa de max si a lasa zombie sa mai infecteze ceva. Eu spun ca timpul de incarcare al acelei progressbar e suficient, nu mai trebuie dublat timpul de asteptare.
Chiar in ultimele variante de plugin lm am vazut ca a fost lasata doar bara ca delay.

Va rog sa votati.

P.S: Chiar uitesam chestia aia:D

-=MaX=-
15-07-2013, 08:27 PM
Auuu, ai uitat deja :)))
Adu-ti aminte de ce a fost pus acel delay si cat timp am cautat sa rezolv problema asta... Daca incepi sa pui laser chiar si cu o secunda inainte de a incepe infectia, acel laser omoara tot, inclusiv coechipierii! Am testat toate variantele posibile pana sa decid acel interval de secunde al delayului si asta e varianta optima!
Este chiar si regula "nu puneti lasere inainte de infectie", tocmai pentru ca inainte nu stiam cum sa elimin problema.

daniel_San
15-07-2013, 08:33 PM
Atunci schimb abordarea.Updated

-=MaX=-
15-07-2013, 08:39 PM
Pe hartile mici da, ar merge, dar pe hartile mari ar dezavantaja putin zombie. Ca idee prectic ar trebui scurtarea timpului de activare a laserului, sa se umple progres bar-ul mai rapid si asa ar fi evitat bugul

fzr_forzarapid_heavenboy
16-07-2013, 09:59 AM
Ar fi buna ideea:)

Insa Mi-as dori sa scapam de BUG!Ar fi altfel jocu fara BUG la laser

Power.
16-07-2013, 03:08 PM
Mai vin si eu cu o propunere. In momentul cand un jucator este infectat sau moare si isi lasa laserele activate, ca si om, acestea sa fie imediat dezactivate/retrase.

-=MaX=-
16-07-2013, 07:04 PM
Laserele e bine sa fie ca te mai ajuta, ar dezechilibra munca in echipa si i-ar incuraja pe toti sa joace idnependent pentru ca daca se ascund 2 in acelasi loc si unul moare, automat disparand laserele lui celalalt ar fi descoperit...
E bine sa ramana laserele si post mortem :)

daniel_San
24-07-2013, 03:56 PM
Chestionar incheiat. Am redus de comun acord delay-ul cu aproximativ 1.5 secunde(Pana acum timpul total era de 5 secunde).
Cel mai important(unde defapt era problema), din momentul in care bara de progresie e incarcata, laserul devine entitate solida(nu pici prin el ca pana acum) si nu mai trebuie asteptate alte cateva secunde pana sa te poti catara pe el. Deci acum scara din lasere se poate face mult mai rapid(cam la jumatate din timp). In rest, timpii si modul de joc sunt cam aceeasi.

-=MaX=-
25-07-2013, 03:39 PM
Asta cu entitatea solida e foarte buna treaba, chiar ajuta mult!
Gj! ;)