PDA

View Full Version : block-ul pe zm



RaZz0R
15-07-2013, 06:04 PM
Am deschis acest subiect pentru a discuta o problema intalnita pe servarul de zm, asa numitul "block". Asa cum stim toti block se poate face cu Lm sau de catre player. Nedumerirea mea este de cat de legal este acesta... Mai ales cel cu Lm pus in aer care blocheaza caile de acces oamenilor si zombilor catre ascunzatori...

Astept opiniile voastre si sper sa rezolvam tot odata cu aceasta problema:)

Tiger
15-07-2013, 06:16 PM
Pentru block-ul produs de jucatori exista "+use" (default butonul E) . Apesi pe E si poti trece prin coechipieri.

-=MaX=-
15-07-2013, 06:21 PM
Lasa blocul facut de lasere asa cum e, laserele sunt folosite si ca trepte de mutle ori si pana la urma asta e scopul lor, sa blochezi anumite intrari sa te ascunzi de zombie.
Serverul are unstuck automat, foarte rar se intampla sa ramai blocat in laser sau in vre-un obiect.

C@mp3R
15-07-2013, 07:09 PM
Un exemplu e mapa zm_infantri unii pun lm la rampa si blochiaza accesul cam pe toata mapa.

RaZz0R
15-07-2013, 07:41 PM
eu m-am referit la blocarea cailor de acces asa cum spune si Monster rampepe pe infantry sau alt exemplu scarile de pe toxic_house blochezi jumatate de mapa... sau pe infantry_max e locul acele deasupra cutiei rosie fara usi... pun unii playeri un lm acolo la inceputul runedi si nu mai intra nici om nici zm si astfel ii lasi pe oameni fara un loc excelent de a se ascunde si de a face fraguri...:|

daniel_San
15-07-2013, 08:01 PM
Blocarea coechipierilor cu lasere trebuie sanctionata. Azi nurofen bloca intr-o veselie o intrare pe infantry si normal ca ceilalti oameni erau dezavantajati. Deja nu mai tine de regulament, ci de bunul simt. Cum tu ca jucator vrei sa te simti bine si altul vrea. Problema nu e de blocare a adversarilor, problema e de blocare a propriilor jucatori in special in tunele/guri de aerisire/spatii stramte. Nimanui nu-i convine sa faca o tactica, sa puna lasere strategic si sa vina unul sa-i strice tot jocul. Caz concret azi: Tunelele cutiilor rosii erau blocate, sus in pestera aia era blocat, pai oamenii unde sa se mai ascunda? Pentru ca 3 destepti au nenorocit o runda ca au pus laserele aiurea si nu aveai pe unde sa le ocolesti.

P.S: Blocarea cu lasere nu se refera numai la punerea laserelor in asa fel incat sa blocheze o zona pentru adversari. Inseamna si punerea laserelor aiurea si imposibilitatea de a le ocoli.

-=MaX=-
15-07-2013, 08:13 PM
Aaa, pai stai un pic, ca de fapt vorbim de 2 lucruri diferite. Cei care blocheaza rampele si anumite intrari la inceput de runda incalca direct regulamentul! Aici e vorba de nota de egoism, care este prevazuta in regulament si implicit sanctionabila! Deci nu laserele sunt problema aici, ci jucatorii egoisti care cand fac astfel de abuzuri excesiv merita sanctionati!

RaZz0R
15-07-2013, 09:06 PM
sustin ce a spus daniel... si eu am patit de multe ori acelasi lucru si din acest motiv am facut acest subiect... locutile stramte sunt cel mai usor vizate de catre acesti jucatori egoisti. Si cand incerc sa discut cu ei sa nu mai puna astfel laserul pentru a putea intra si ceilalti jucatori primesc raspunsul de genul: ce *** pun lm unde vreu eu, si ce e cel mai rau am vazut un player care facea chestia asta la inceput de runda. Si astfel distruge o runda intreaga si taie accesul oamenilor la ascunzatori, si asa cum a spus si Daniel_San nu mai tine de regulament ci de bunul simt:|

p.s.: imi cer scuze de limbaj dar am vrut sa dau un exemplu

-DarKmonT-
15-07-2013, 10:26 PM
--Mda. Stiu unde bati RaZzOR, dar poti fi mai direct. Eu sunt unul si cred ca singurul care pune lasermine deasupra cutiei rosii de la locul de farmat fraguri pe zombie. Adica locul acela il consider... nu stiu ... e pur si simplu imposibil daca nu esti Toxic sa reusesti sa infectezi vreun human, sau sa iesi de acolo fara sa mori. E singurul spot de pe toata mapa care nu mi se pare balanced, acolo sus de tot macar daca te duci ca human te autoizolezi, nici tu nu ai parte la destula actiune... il faci pe zombie ca stii sa dai capshot, sau ca intra in lasermine. Eh dar acolo jos e aiurea, zombie nici nu vede intrarea, daca intra instant sa plasat lasermine de human si are death asigurat saracu' zombie. Nu o faceam nonstop, desi tie iti dadeam raspunsul clasic, ca lasermine-ul s-a stabilit si se pune unde vrea playerul, mereu ma gandeam ca nimeni nici nu stie toata harta decat acel colt, asa ca il eliminam din cand in cand. (asta e opinia mea)
--Am sa evit pe viitor sa mai procedez asa, acum ca sa clarificat situatia, nu e nevoie de mustrare "in fata clasei"... :))
--Cu blocarea directa a rampelor si a altor zone care ai pus un lm si e blocata nu am legatura. Prefer puncte stratetige, precum in aer dupa lansare (mereu incerc sa ofer alternativa de scapare si pentru zombie si human).

RaZz0R
16-07-2013, 09:28 AM
da adevarat esti unul dintre ei dar nu esti singurul:)) am mai vzt pe unu facand asa dar nu acum de cand am helper, asta se intampla acum ceva vreme... dar mi se pare aiurea sa blochezi un loc super pentru oameni. Si refuz sa cred k dak ai intrat in locul ala nu poti iesi, am vazut player(zm) care a intrat acolo si a omorat toti oameni, dar asta tine si de noroc si stiinta jocului... SI da in legatura cu blocarea rampelor si alte chestii nu ai legatura dar sunt multi care o fac si dak nu ai anumite clase de zm este imposibil sa ataci oamenii...

fzr_forzarapid_heavenboy
16-07-2013, 10:09 AM
Stiti.....Cate odata Block-ul asta cu Laseru c-am strika treaba...cand T3nz3 i-o dat slay lu silvester intr-o zi pt block cu lm(pacat ca n-am dovada ca eram viu)...mai degraba ii iei laserul decat sa-i dai un slay(Macar daca profita).
In plus...daca ar fi o harta toata lumea intr-o zona(SPAWN)...si ca sa iesi din zona aia trb sa treci prin 5 tuburi de exp ca sa ajungi la o ascunzatoare...Dupa ce este infectat 1...stau vreo 3 la SPAWN,si ce crezi ca fac ei?BLOCK cu Laseru in cele 5 tuburi...moare un zombie...da /zspawn si ii ia pe toti aia 3...si ce or sa faca...ei n-au habar sa scoata laserele din consola si sta o ora sa le sparga.
Eu votez cu aceasta sanctionare block-ului cu laserul!Si as vota si modurile prin care vor fi sanctionati playerii respectivi(Luarea laserului/Slay/Kick)

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Texturile din metal(si in rosu) sa zicem ca alea sunt tuburile

RaZz0R
16-07-2013, 01:20 PM
sunt deocord cu heaven. Ar trebui luate niste masuri pentru asta

-=MaX=-
16-07-2013, 07:11 PM
Ma ce sa zic... e o chestie ce tine de harta, de bun simt, etc... nu o sa modificam laserele pentru asta.
Aici va trebui stabilit de comun acord si eventual putem face o regula special pentru hartile unde doriti sa fie interzisa punerea laserelor in anumite locuri cum e si pe cs.wargods.ro interzis accesul in turnuri pe de_cbble...
Mai mult de atata in sensul asta nu se poate face.

fzr_forzarapid_heavenboy
17-07-2013, 06:33 AM
o mapa ar fi zm_toxic_house(1&2)

RaZz0R
17-07-2013, 09:38 AM
o alta mapa ar fi infantry(silplu, max) cu blucarea rampelor... sunt PRO pentru ce a spus max. Sa interzicem punerea laserelor in anumite locuri si pe anumite harti

fzr_forzarapid_heavenboy
17-07-2013, 12:33 PM
LA FEL PRO!sa nu se mai puna laser la spawn pe toxic...ar trebui sa fie puse aceste mesaje sa se vada si pe server:)

daniel_San
18-07-2013, 04:47 PM
Nu e vorba de laser pus deasupra cutiei sau locuri strategice. E vorba de exemplu, de laser pus in aer, fix pe mijlocul gurii de aerisire. Nu mai pot ajunge nici Terro nici Oameni, blochezi tot locul.