PDA

View Full Version : Vin cu o propunere pentru ,,COMUNITATE''-READ MORE



SPX
15-07-2013, 10:45 AM
Salut
Fiind membru al comunitati de mai bine de 3 saptamani, am decis sa-mi spun parerea.
Vazand ca in ultimul timp sunt probleme cu ,,SITE-ul'' ,,error:MySql'', serverele,, AU UN LAG NEMAIPOMENIT'' , am decis sa va ajut cu niste cuvinte cheie ,, SECURITATEA''.
Propun ca parola la ,,CPanel'' sa fie schimbata odata la 3 saptamanii pentru a nu mai fii asa de des atacati si baza de date sa fie criptata , propun ca forumul sa nu mai fie,,forum.php'', deoarece prin acesta ,,COPII LINFOMANII'' patrund cel mai repede ,,gen:ddoser'' sau cu diferite programe care se gasesc pe site-uri de torente.
PE pe forum accesul sa se faca cu mai multe date cerute de la user(astfel cei care vor sa fie membri sa fie trecuti printr-o serie de teste) iar pe servere sa se un program mai bun ca cel actual,,WAR GODS SHIELD'' -----ceva gen ai primit blind la intrarea pe server care sa dureze cca 15 sec, auto timeout in caz de codatii, sau ceva sa le verifice cfg sa fie ceva WAC, un program care ruleaza ,,incognito'' ca userul sa nu banuiasca nimic.
Antivirus: recomant KASPERSKY INTERNET SECURITY 2013(pe care il folosesc), acesta este foarte bun pentru cei care stau mult conectati la internet(trimite actualizari instant in timp real) sau KASPERSKY PURE 2013 pentru cei care ruleaza jocuri(consuma putina memorie ram) in plus acesta cel din urma scaneaza ca un nebun din 10 in 10 min(foarte bun pentru impatimiti de gameri sau cei care descarca mult dupa net).
Cei care vor sa-l foloseasca le pot oferi:licente 3luni-6luni-1an, depinde si dupa bunul meu plac
Eu zic ca este si timpul nostru sa facem ceva contra,,PUTUROSILOR''
Cel mai adesea suntem atacati de: ****** , indungi si UKRAINIENI. Asta poate nu stiai, dar am vazut si eu un reportaj.
Accept raspunsuri ,,PRO''----,,CONTRA''
Am sa raspund la fiecare intrebare pe rand.

-=MaX=-
15-07-2013, 11:45 AM
Atacurile care le-am avut nu ao fost din cauza parolei, crede-ma ca avem parole bune si sunt schimbate destul de des, atacurile s-au facut pe baza unor vulnerabilitati.
Legat de antivirusi si de-astea stau foarte bine, nu din cauza mea sau a vre-unui membru am suferit aceste atacuri. Au fost atacuri de host, doar asa au reusit sa dea peste cap cPanelul si sa umble in baza de date. Eu am si antivirus, antimallware si periodic scanez PC-ul de Spioni, deci se poate spune ca accesez hostul doar din medii securizate.
Cat despre servere, am deja antiflood si sisteme de securitate noi, in zilele ce urmeaza o sa le implementez.
De Indungi si ucranieni nu suntem atacati, nu stiu de unde ai datele alea, am fost floodati mai de mult de un membru din indungi dar am rezolvat-o cu el. Plus de asta cu Indungi avem parteneriat. Ultimele atacuri le-am avut de la rusi si polonezi, desigur care au folosit proxy.
Pe viitor te rog sa nu mai postezi linkuri catre hackuri sau alte chestii asemanatoare, rezuma-te la propuneri, daca chiar vrei sa dai linkuri da-mi-le pe privat.

SPX
16-07-2013, 09:26 AM
Ok, multumesc ca mai lamurit, daca mai vrei linkuri(PT HACK)iti mai dau, deoarece am o lista mare(cca 200-250) din care eu folosesc doar 3 pe celelalte nu le-am incercat iar faza cu atacu o stiu de la unu care ma ajuta cu niste smecheri.
Nu sti unde pot pune un topic despre antivirusi,antimalware sa ajut copii sa-si apere PC plus ca le ofer si licente moca.
Merci inca odata.

-=MaX=-
16-07-2013, 09:53 AM
Da-mi un PM sau un email cu linkurile care le ai, poate gasesc ceva util in ele. ;)
Aici poti sa postezi aplicatii: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

daniel_San
17-07-2013, 09:03 PM
"Pe pe forum accesul sa se faca cu mai multe date cerute de la user(astfel cei care vor sa fie membri sa fie trecuti printr-o serie de teste)"-> De acord. Nu mai stiu daca exista captcha, dar trebuie implementat daca nu e.

"iar pe servere sa se un program mai bun ca cel actual,,WAR GODS SHIELD'' -----ceva gen ai primit blind la intrarea pe server care sa dureze cca 15 sec, auto timeout in caz de codatii, sau ceva sa le verifice cfg sa fie ceva WAC, un program care ruleaza ,,incognito'' ca userul sa nu banuiasca nimic."

Aici le iau pe rand: Teoretic, corect. Practic:
Blind-ul ar merge. Sa spunem ca il iei in primele 15 secunde din prima runda jucata. Pe langa faptul ca ar enerva, ar mai prinde codati. Eventual, blind-ul sa fie dat aleatoriu(nu la un interval regulat) si sa tina pana la primul frag(caz in care ia ban), sau pana cand scrie in chat ceva de genul "blind","nu vad" etc. Se poate implementa lejer.
Autotime-out: Problema nu e in sanctionarea codatilor, ci in prinderea lor. Timeout-ul este o comanda relativ usor de fixat. Sa spunem ca se implementeaza, insa degeaba daca nu sunt si prinsi codatii.
CFG-ul nu produce mari avantaje in joc. Exista deja pluginuri pt asa ceva.
Un program care ruleaza incognito: Nu exista asa ceva. In primul rand, ca server de cs nu poti forta un utilizator sa descarce si mai ales sa ruleze un executabil. Fara actiunea acestuia, este imposibil. In cel mai bun caz, prin MOTD-ul de conectare ii poti sugera descarcarea aplicatiei si rularea ei. Gandeste-te ca asa ceva intra deja la capitolul aplicatii malitioase si AV-ul o sa urle mai mult ca sigur.Politica de securitate a sistemului de operare nu da voie rularii fara anumite drepturi. Ar fi fost cea mai grava gafa de securitate din istorie posibilitatea rularii "stealth".
Uite, daca tu reusesti sa implementezi o idee prin care poti descarca si rula un executabil in sistemul jucatorului, fara ca acesta sa intervina in niciun fel, probabil ca o sa iei cateva premii bune.

-=MaX=-
18-07-2013, 01:10 PM
Pe forum nu e nevoie de Captcha, avem sisteme foarte bune deocamdata. Nici nu imi mai amintesc cand a fost inregistrat ultimul bot pe forum.
Si antispam la fel, am bagat tot ce trebuie. Trebuie sa ma interesez de ceva protectie la baza de date, aici e problema.