PDA

View Full Version : Banuri permanente cu nemiluita



Tiger
11-04-2013, 09:12 PM
De la data punerii in functiune a AMXBans-ului s-au dat peste 1440 de banuri, dintre care peste 950 de banuri sunt permanente, restul fiind banuri temporare sau banuri deja expirate.

Concluzie: Peste 950 de ip-uri sunt blocate permanent. Va convine ca peste 950 de jucatori sa nu mai intre pe niciun server principal din WarGods (CS / ZM / GG)?

Propunerea mea ar fi limitarea banului permanent la un ban temporar de 5000 de minute, ban temporar arhisuficient. Pentru ce sa fie 950 de ip-uri blocate permanent? Si asa probabilitatea ca a avea ip dinamic si de al schimba zilnic sau la cateva zile este foarte mare, deci banul permanent nu va ajuta la nimic...

WarGods | AbySs
11-04-2013, 09:21 PM
Eu as mai avea o propunere la departamentul "banuri", verificarea dovezilor periodic. Trebuie facut cumva sa ne asiguram ca adminii nostrii dau banurile pe niste dovezi, ma uit in amxbans si vad banuri permanente cu motivul "limbaj" Serios? Ban permanent pentru limbaj?

Sky
11-04-2013, 10:14 PM
O statistica simpla:

Au fost doua saptamani cu boost, intr-o zi cu boost intra cel putin 50 de codati evidenti. 14X50=? (asta in cazul in care s-ar da ban la toti)

P.S: Daca ma injura vreunul (mai ales de mama) INTOTDEAUNA voi da ban permanent fara discutii.

C@mp3R
11-04-2013, 10:18 PM
Eu sunt de parere cu sky una e de ma injura pe mn dar sa nu zica de mama.

WarGods | AbySs
11-04-2013, 10:21 PM
O statistica simpla:

Au fost doua saptamani cu boost, intr-o zi cu boost intra cel putin 50 de codati evidenti. 14X50=? (asta in cazul in care s-ar da ban la toti)

P.S: Daca ma injura vreunul (mai ales de mama) INTOTDEAUNA voi da ban permanent fara discutii.

E bine de stiut care este atitudinea ta fata de regulament si ce prevede...

Sky
11-04-2013, 10:24 PM
E bine de stiut care este atitudinea ta fata de regulament si ce prevede...

Fa-ma sa inteleg ca sunt greu de cap la ora asta, ce vrei sa spui cu asta?

Tiger
11-04-2013, 10:26 PM
La ce v-ar ajuta un ban permanent? Isi schimba ip + alt nick si poate juca fara ca voi sa stiti acest lucru si nu au fost putinele cazuri de acest lucru. Datii bancfg sau shock, macar asa veti stii ca nu ii veti afecta pe altii in mod permanent. Si sa nu uitam ca sunt o multime de cartiere/blocuri care impart acelasi ip .

Sky
11-04-2013, 10:29 PM
Shock, am dat ca satisfactia e maxima. Revenind la subiect, eu rog sa ne vedem fiecare de ograda noastra si sa nu degeneram, sa mi se atraga atentia de catre cei care au dreptul sa faca asta si nu de cei care cred ca au dreptul sa faca asta, sa fie clar.Momentan sunt diplomat si ma conformez discutiei civilizate, intotdeauna cand am gresit grav mi-am asumat. Am rugamintea sa se faca diferenta intre servere...chiar am rugamintea.

WarGods | AbySs
11-04-2013, 10:30 PM
Este interzis limbajul obscen, injuriile si jignirile la adresa jucatorilor si mai ales a adminilor de pe server. Pentru eventualele probleme faceti Reclamatie pe Forum! [avertisment/gag/llama/kick/ban pe timp]

Dar na, tu dai cu banuri permanente. Si mai grave sunt ramificatiile care apar atunci cand incepi sa indoi regulile doar pentru ca te consideri mai "cu 3 oua". Fiecare este mai "boss de boss" si considera ca poate face ce vrea atata timp cat nu este ceva foarte grav, conducerea inchide ochii si lucrurile merg in continuare. La un momendat unu da tare cu bata in balta si atunci il arati repede cu degetu, ca tu l-ai ajutat indirect sa ajunga acolo numai conteaza :-j.

daniel_San
11-04-2013, 10:30 PM
Si eu sunt de aceeasi parere cu sky despre limbaj. Hai, cand te injura mai treci cu vederea. Dar cand incepe sa injure jucatori doar ca e el mare smecher, merita cel putin permanent. Nu suntem familia lui sa-l educam. Uite, de exemplu, eu am intrat in ultimul timp pe mai multe servere din cauza peeringului prost din regie. Pe 70% din ele am jucat 5 minute pt ca mereu eram injurat cand faceam mai mult de 4 fraguri consecutive. Nu-ti convine sa pierzi 2 insi pentru un idiot care nu stie sa se abtina si se crede ca la ma'sa pe plantatie. Parerea mea e ca mai bine avem 15 jucatori de calitate decat 32 vaide mama lor. Sa fim seriosi, care e satisfactia daca ai 32/32 si majoritatea jucatorilor la primul slay luat pt camp zboara pe alt server?

Eu unul m-am saturat sa fac educatie pe servere cu vorba buna. Sarind peste regulament, sunt niste reguli de bun simt. Atata timp cat deranjezi ceilalti jucatori prin injuraturi(grave), coduri, abuzuri, e clar ca nu-ti convine atmosfera si trebuie sa fi ajutat s-o schimbi.

Despre ban-uri: Nu ai cum sa rezolvi problema. E riscul mare sa banezi un cartier intreg. Ieri m-am trezit cu ban pe cs(ca toata regia ce imparte acelasi IP extern) din cauza unui idiot care intrase cu cod. Adminul nu putea sa prevada asta. O varianta(si ma gandesc serios la asta) e o verificare pe fisier/semnatura, astfel sa nu mai fie nevoie de ban pe IP. Insa e greu de implementat.

Cat despre modurile in care se dau ban-uri: Atat eu, cat si Sky din ce am vazut, lasam la latidudinea fiecaruia cum se comporta. Eu nu sanctionez din prima, avertizez verbal odata, de 2 ori, dar a treia oara, ori esti prost, ori faci pe interesantul si te ard cum nu se poate mai rau. Jucatorul incriminat daca are cap, se potoleste, daca nu, imi pare rau.

Abyss: Nu cred ca este prea placut sa ai probleme in familie si sa vina unul sa te injura fix in punctul ala mai sensibil. De asta eu le dau permanent, chit ca sar si peste mama lui de regulament. In momentul in care un jucator injura grav doar pentru ca e el frustrat, nu stie ce efect emotional poate avea. Ei se cred smecheri, dar cuvintele pot durea tare. Un cod nenorocit, afecteaza un rahat de joc, o injuratura pusa aiurea, poate afecta mai mult.

WarGods | AbySs
11-04-2013, 10:32 PM
Si eu sunt de aceeasi parere cu sky despre limbaj. Hai, cand te injura mai treci cu vederea. Dar cand incepe sa injure jucatori doar ca e el mare smecher, merita cel putin permanent. Nu suntem familia lui sa-l educam. Uite, de exemplu, eu am intrat in ultimul timp pe mai multe servere din cauza peeringului prost din regie. Pe 70% din ele am jucat 5 minute pt ca mereu eram injurat cand faceam mai mult de 4 fraguri consecutive. Nu-ti convine sa pierzi 2 insi pentru un idiot care nu stie sa se abtina si se crede ca la ma'sa pe plantatie. Parerea mea e ca mai bine avem 15 jucatori de calitate decat 32 vaide mama lor. Sa fim seriosi, care e satisfactia daca ai 32/32 si majoritatea jucatorilor la primul slay luat pt camp zboara pe alt server?

Si atunci de ce mai luam boost ma? Ce conteaza sa ai playeri in plus. Si ai foaarte mare dreptate, un ban de 1-5-30 ore nu doare deloc, este musai sa fie permanent.

Sky
11-04-2013, 10:42 PM
Abys..rept, am rugamintea sa ne limitam la "cotetu' " nostru ca sa zic asa, si ca sa fiu explicit cs.wargods.ro NU VA FI NICIODATA zombie.wargods.ro. Nu cred ca esti tu in masura sa atragi atentia unora gen Firma, Rapid, Crocodil, eu s.a.m.d, hai sa ne limitam la ce avem si sa pastram delimitarea clara dintre servere, cum pe mine si pe cei mentionati mai sus ne intereseaza putin spre deloc (mai mult deloc) zombie si alte alea, as avea rugamintea sa ai si tu aceeasi atitudine, intram intr-un conflict inutil care nu are sens.

daniel_San
11-04-2013, 10:54 PM
Asa, daca ma intrebi pe mine, boost-ul in general mi se pare o pierdere de bani si energie(E pur parerea mea personala). Sa spunem ca avantajul este in momentul in care iti raman 2,3 jucatori / sesiune de boost, dar rar se intampla asta. Gandeste-te ca odata intrat pe o platforma de boosting, automat ti se modifica configuratia clientului. Nu mai poti selecta pe ce server sa intri, butoanele iti sunt bindate, reclame peste reclame etc. Mai mult, in momentul in care esti intr-un sistem de boost, e clar ca tu ca jucator nu prea ai cunostinte despre joc in sine. Mai pui si faptul ca sunt foarte multi straini, majoritatea nu apuca sa vada nici macar numele serverului pe care a intrat. Am colaborat(corectez, am fost tepuit) de cei de la gametracker.rs. Am avut acces la sistemul lor. Crede-ma, cand tu ca jucator te conectezi pe un sistem de boost, la fiecare deschidere a CS-ului esti trimis pe un server aleatoriu. Nimeni nu-ti garanteaza ca te duci pe acelasi server pe care ai fost sesiunea trecuta(foarte putin probabil). E adevarat, ai satisfactia aia ca e full serverul, dar unde e avantajul ca dupa ce s-a dus boost-ul, iti ramane serverul gol?

Deci, boost-urile nu fac altceva decat sa vanda iluzii dulci. Ne intrecem toti pt un loc bun in GameTracker, dar nimeni nu se gandeste la atmosfera de pe server. Un jucator intra sa se relaxeze, nu sa joace 16/16 ca un robot. Ai vazut, am dus redirectul ala pe 1 mondial in GT. Cu ce ne-am ales in afara de niste atacuri? Cu nimic... Faceti voi un calcul cat s-a dat pana acum pe boost-uri si raportati la numarul de jucatori fideli obtinuti din ele. Vedeti daca se merita, mie imi tinde randamentul catre 0.
Hai sa fim sinceri. Pe Zombie, majoritatea adminilor si jucatorilor fideli sunt obtinuti prin orice alt fel de reclama.

App de ban-uri again, nu am zis ca sunt pentru ele, eu sunt de principiu ca trebuie sa fie lasat jocul cat mai liber cu putinta daca se respecta niste norme de bun simt(nu ma calci pe coada, nu te calc pe coada), dar cand un jucator insista in prostie, sunt de acord cu ban-ul.

Uite o idee tampita care s-ar putea sa prinda:
Sa nu mai existe ban, ci doar sanctiuni permanente. Pentru injuraturi grave, in loc sa ii dai ban, ii dai gag permanent, pt ban, ban, pt camp sau pnm la ce se mai da, alte sanctiuni. Nu e greu de modificat, insa e nevoie de vointa din partea adminilor care trebuie sa treaca motivul ala nenorocit(nu prea se intampla).

luys
11-04-2013, 11:10 PM
in mare dreptate o are si sky.. sa intre un copil de 13-14 ani sa te injure ca la usa cortului...

WarGods | AbySs
11-04-2013, 11:16 PM
Imi este cam greu sa ma limitez la "cotetu" meu atunci cand "cotetele" noastre fac parte din aceeasi comunitate si un ban luat la tine este luat si al mine. ultima oara cand s-a discutat(puntin intradevar) despre regulile ce se incalca tu mi-ai spus sa dau exemple concrete, acum cu exemplu concret in fata intri in defensiva si imi spui sa imi vad de treaba mea, Sky imi spui si mie ce ai rezolvat? Si nu ma lua pe mine cu "nu prea ma intereseaza" ca ar trebui sa te intereseze in loc sa te bati cu pumnu in piept ca faci ce vrei. cate reclamatii se fac pe clasic si cate se fac pe zombie? Imi spuneti de boost ca vin multi playeri si de asta trebuiesc banati ca sunt multi care vorbesc urat si etc, zombie este in general ful si nu se mai injura nimeni, nu face nimeni reclamatie ca i s-a dat ban pe nedrept, nu sunt reclamatii dupa reclamatii la adresa adminilor, nu se mai intampla nici un tam tam. Eu numai intru pe clasic tocmai din cauza la ce se intampla acolo, felul in care vorbesc adminii, si nu o fac pe admin_chat, felul in care fiecare schimba harta cand i se scoala(gen Gymy). Dar tu dai cu pumnu in piept si arata cat de grozav esti in continuare.

Sky
11-04-2013, 11:22 PM
Atunci sa se scoata ban-ul global si am terminat discutia. Intru in defensiva pentru ca incerc sa apar traditia cs.wargods.ro, si din traditia respectiva facem parte exact astia in care tu dai, lasa-ne sa ne rezolvam oalele singuri ca sa zic asa si gandeste-te ca media de varsta e cu totul alta pe cele doua servere, de aici vine si mentalitatea diferita. Deci sa se scoata ban-ul global, cu care eu oricum n-am fost niciodata de acord, si terminam orice fel de discutie.

daniel_San
11-04-2013, 11:24 PM
Solutie: Dezactivam AMXBans-ul :D. Sau il lasam decat pt cazuri speciale precum coduri, dar iara e nevoie de vointa din partea adminilor sa nu abuzeze.

Rapid1923
12-04-2013, 12:23 AM
Abyss, daca mama mi-ar fi in imparatia cerurilor, de-as avea posibilitatea i-as face vasectomie pe viu nu doar ban permanent. Cat priveste lista uriasa de banuri, eu personal 2 saptamani abia am putut juca cs. Si daca aveam 6 maini nu faceam fata sa dau comanda shock, evident pastrand proportiile.

Sky
12-04-2013, 12:30 AM
Abyss, daca mama mi-ar fi in imparatia cerurilor, de-as avea posibilitatea i-as face vasectomie pe viu nu doar ban permanent. Cat priveste lista uriasa de banuri, eu personal 2 saptamani abia am putut juca cs. Si daca aveam 6 maini nu faceam fata sa dau comanda shock, evident pastrand proportiile.

Eu nu o puteam zice asa direct dar iti multumesc ca ai facut-o tu, intr-o luna ii fac pomana de un an si fraierii sa ma injure pe server. Ar trebui sa respect regulamentul, nu?

WarGods | AbySs
12-04-2013, 12:41 AM
Ok, nu imi mai bat capul ca nu am cu cine, insa tine minte un singur lucru Sky, astia mici la voi vad limbajul vulgar si cred ca pot si ei sa vorbeasca la fel pentru ca se accepta.

Rapid1923
12-04-2013, 12:44 AM
Ok, nu imi mai bat capul ca nu am cu cine,
Multumim ca ne-ai facut ********i intr-un mod mai voalat. Ori citesti printre randuri ori regulamentul cs e mai presus decat cel moral din punctul tau de vedere. In acest caz eu ma opresc din a mai discuta cu tine pe acest subiect. As prefera s-o faci si tu. Multumesc.

WarGods | AbySs
12-04-2013, 12:59 AM
Multumim ca ne-ai facut ********i intr-un mod mai voalat. Ori citesti printre randuri ori regulamentul cs e mai presus decat cel moral din punctul tau de vedere. In acest caz eu ma opresc din a mai discuta cu tine pe acest subiect. As prefera s-o faci si tu. Multumesc.


Atunci hai sa justificam toate actiunile luate ca fiind citite printre randuri, stergem regulamentul complet si fiecare actioneaza cum crede de cuviinta. Si doar pentru ca un copil frustrat pe incapacitatea lui de a nimeri o tinta te injura nu inseamna ca este sfarsitul lumii sau ca ar trebui sa te si afecteze. Pun pariu ca te-a injurat si pe tine un necunoscut in viata reala si nu te-ai dus sa bagi cutitul in el, dar pe net facem,dregem, spargem. Si nu am vrut sa jignesc pe nimeni in nici un fel, nu consider pe nimeni ********, daca consideram asa nu eram inca in discutia asta.

P.S. na ca dadusem si edit in loc sa dau quote :))

Rapid1923
12-04-2013, 01:02 AM
Esti incredibil ma omule, jur. Sky ti-a spus la subiect, da banuri permanente cand e injurat de mama fiindca mama lui n-are nici un an de cand a decedat. Tu vii si invoci un amarat de regulament cs. Cine-i dus cu pluta?

*.cLo.*cancel
12-04-2013, 02:22 AM
Chiar daca eu consider ca nu prea mai fac parte din comunitatea asta, inca mai frecventez forumul si cam des. Am citit toata "cearta" ce sa iscat, si cred ca ar trebuii sa se respecte totusi si regulamentu, daca cineva te injura virtual el nu are de unde sa stie ce probleme are fiecare. Am nimerit si cazuri pe server (cand inca jucam si eu printre voi) cand un admin a venit frustrat, a intrat pe server si incepea sa aplice comenzi foarte aiurea doar ca era el frustrat, cred ca ar trebuii sa se respecte si regulamentul si tinand cont de sistemul de ban-uri, ma bazez pe daniel si max ca vor face treaba buna in continuare...Sper ca m-ati inteles cat de cat.
Sanatate si numai bine. :)
Sincerele mele condoleante Sky, imi pare rau pentru ce-ai patit.

AnOnIm
12-04-2013, 10:24 AM
Mda ...vad ca regulamentul jocului se pune mai presus decat viata reala . Ce conteaza daca playerul stie de problemele lui si alte chestii dastea ,un lucu e cert ,nu ar trebui sa foloseasca un astfel de limbaj , pentru ca va suferii consecinte ,de orice fel si e constient de asta.
Il sustin pe Sky !

Tiger
12-04-2013, 10:59 AM
Ati degenerat foarte mult de la ceea ce am inceput initial sa discutam, va certati in continuu in loc sa ajungem la o solutie comuna + ati sarit peste postul meu. Dezactivarea AmxBans nu este inca o solutie...

Inca o data va repet:

La ce v-ar ajuta un ban permanent? Isi schimba ip + alt nick si poate juca fara ca voi sa stiti acest lucru si nu au fost putinele cazuri de acest lucru. Datii bancfg sau shock, macar asa veti stii ca nu ii veti afecta pe altii in mod permanent. Si sa nu uitam ca sunt o multime de cartiere/blocuri care impart acelasi ip .

Aveti probleme cu copii care nu au bun simt? Aplicati-le shock / bancfg, astfel veti stii ca macar nu veti afecta pe altii (cartiere / blocuri / alt player ce v-a apuca acelasi ip / etc.) pentru o perioada foarte lunga de timp...

FragNSTein
12-04-2013, 12:23 PM
Deoarece n-ajungeti la nici o concluzie (desi eu cred ca ar trebui date ban-uri cu nemiluita) si deoarece mi-e lene sa citesc printre randuri, va propun un exercitiu de imaginatie: Va rog sa va inchipuiti ca Sky sau Rapid executa miscarile de mai jos!:)) (Cele din clip nu din semnatura mea perversilor!:D)

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

daniel_San
12-04-2013, 12:45 PM
Concluzie: Pentru incalcarile grave de regulament si cand stiti ca ala e IP static(puteti face o cercetare inainte, nu e greu sa folositi un locator), dati ban permanent. Pentru incalcarile si mai grave folositi shock/ban2, macar nu blocati jumate de cartier degeaba. Tiger la asta se referea, nu pe motivele de ban. Daca tot dati, fiti sigur ca nu afectati o gramada de persoane, daca nu, dati shock, ****off, injurati-l, facet-i ce vreti voi, dar nu ban.

Despre injuraturi: Frustratul care injura trebuie sa se gandeasca singur ca poate loveasca fix intr-un punct sensibil. Mie mi se pare mai grav decat un cod si o runda data peste cap. Asa ca, eu voi fi mereu pt cea mai nasoala sanctiune impotriva frustratilor.

Asa ca idee: AMXBans-ul a fost pus pe server in special pentru cazurile de cod(prinse de voi sau WAC) si pentru cazurile grave. Nu pentru orice neintelegere.

P.S:Abyss, nu poti baga zm-ul si cs-ul in aceeasi oala. Ca idee, am mai intrat si eu pe fara acces, si e cu totul alta lume cand nu sunt admini. Injuraturi cu minutul. Nu poti face educatie cu rugatul frumos si nici nu e treaba comunitatii. Daca nu ii convine sa respecte un regulament, zboara. Nu ma refer la jigniri, amicitii, glume, ci la injuraturi in adevaratul sens.

XeLa
12-04-2013, 05:06 PM
Abyss in momentul in care un player te injura probabil e constient ca ceea ce face nu e bine si asteapta sa se ia masuri importiva lui.
De ce sa faca asta?trebuie sa suportam la infinit nesimtirea unor playeri care intra mai mult sa injure decat sa joace?
Nici eu nu halesc limbajul urat pe server, am scos multe sloturi pt chestia asta ,dar nu ii poti reprosa de exemplu
lui Firma,Valeriu,Rapid,Sky,Max,Croce sau mie , de ce dam ban permanent cateodata unui player care ne`a injurat, noi care
am bagat bani in serverul asta si inca o mai facem, care am pierdut atatea ore pe el.
Nu face nimeni ce vrea,dupa mine toti suntem egali, dar asta nu inseamna ca nu poti da un ban permanent unuia care te injura o ora de *****.
Se respecta regulamentul mai mult ca inainte, nu se mai dau slay`uri aiurea, kick`uri aiurea etc.
E adevarat ca de multe ori am mai dat si eu shock pt limbaj,cand playerul respectiv nu a incetat sa ma scoata din *****/mama etc.
Cum a scris si Rapid mai sus, nu poate fi regulamentul din cs mai presus decat cel moral.

Cel mai mult m`a deranjat ca ai comparat reclamatiile clasicului cu serverul de zombie.Cand faci o chestie de genul asta eu ce sa inteleg?
cand dai in adminii mei , practic dai in mine, in munca mea si a celor din spatele meu.
Pe undeva e normal ca la noi sa fie mai multe reclamatii,intra de 3 ori mai multi codati ca la voi ,se fac de 3 ori mai multe poze,
e mai multa activitate pe "ramura" asta decat la voi.Ce sa reclame pe serverul vostru? ca e un zombie mai urat ca altu?sa fim seriosi...
Nu vreau sa fiu rautacios dar hai sa iti dau un exemplu recent, reclamatia lui Gymy, ce vina are el ca CIRCarul nu a stiut sa dea 3 poze?mai intra si pe forum sa intrebe de ce a luat ban si ne "ameninta" ca nu o sa mai joace aici.
Nu e normal ca atunci cand nu dai pozele sa te trezesti cu ban?motivul fiind neprezentare SS?Pai daca majoritatea playerilor sunt asa
cum sa nu existe reclamatii?spune`mi mie ce vina are adminul aici? si sunt multe alte exemple...
Cand o reclamatie e facuta nu trebuie neeaparat sa fie vina adminului , asta e clar.

Am inteles concluzia finala:cand e vorba de injurii grave impotriva adminilor, sa ne "bazam" mai mult pe shock`uri decat ban`uri permanente.
Deci haide sa nu degeneram subiectul si sa nu pornim un conflict intre servere.

Sky
12-04-2013, 07:22 PM
Am sa concluzionez si eu printr-o chestie simpla din care cred ca se va intelege tot...asta si pentru porcu' de raton Boo(Fragnstein) :))) , aia si alea de danseaza suntem toti aia care ne iubim de atatia ani pe serverul cs.wargods.ro


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

CRocoDiL
12-04-2013, 11:06 PM
'Banuri permanent cu nemiluita' daca adaugai si Shnocutz era perfect. (preferatul meu :) )

Abys : Aici (pe clasic) nu e nimeni 'Boss de boss' ..cuvantul asta nu l.am suportat niciodata si nici nu o sa.l suport. Te.ai aruncat cam tare!

Sa trecem direct la subiect care ne atentioneaza ca se dau prea multe banuri,mai exact 950.

Nu cred ca sunt multe si nu cred ca mai mult de 9 % sunt date pt limbaj. Sigur am si eu min. 101 de victime!

Daca te intrebi de ce asa 'multe',simplu: gandeste.te ca in ultima perioada au fost cateva boost.uri de o saptamana si nu numai.Din toti jucatorii care intra min. 30% sunt codati(kurwa,parerea mea).Cum spunea si Rapid,sunt momente in care nu mai ai timp de joc (si eu joc doar seara)

Cat despre regulament: se respecta din ce in ce mai mult,cum a spus si XeLa

bft.

-=MaX=-
14-04-2013, 12:18 PM
Nu stiu cum faceti dar zici ca am permanent un papagal spion prin preajma care va anunta de fiecare data cand nu am timp sa intru pe forum... Nimeriti cu precizie de ceasornicar momentele in care nu am timp sa intru sa vad ce s-a mai scris pe forum...
Am citit totul si am analizat parerile tuturor. E destul de delicata problema din punctul meu de vedere. Cand am facut regulamentele eram total impotriva banurilor permanente pentru injuraturi si am facut tot posibilul sa implementez ideea de a nu mai da ban permanent pentru injuraturi mergand pe doua considerente: primul e ca multi sunt cei care se enerveaza foarte repede si injura pentru orice nimicuri, deseori fiind vorba doar de moment si al doilea este ca o mare mojoritate din adminii dadeau ban permanent si pentru un simplu mm, sau chesti de genul asta unde nu e cazul chiar de ban permanent.
Dar, toate aceste masuri le luasem cand serverele erau mai putin populate, erau prea putini jucatori pe servere incat am considerat ca banurile permanente trebuie date cat mai rar iar de aici am facut o lista cand sa NU se dea ban permanent. Intre timp am inceput sa avem lume. Avand lume pe servere automat sunt mai multe caractere ceea ce inevitabil duce la certuri urate si implicit la o mare cantitate de injuraturi. Chiar stateam si ma mai uitam pe HLSW de la birou si era horoor pe servere in lipsa adminilor.
Astfel ca intr-un fel, in anumite momente e necesar chiar si banul permanent pentru anumite injuraturi. Avand un numar decent de oameni pe server putem sa luam din nou in considerare partea morala incat sa nu ne mai lasam calcati in picioare de orice frustrat. Cand aveam putini oameni pe servere ne permiteam chiar si sa-i educam, acum la fluxul asta de jucatori, mai ales ca e vorba si de o comunitate nu doar de un server, nu mai exista posibilitatea educarii jucatorilor. Va trebui pe viitor ca fiecare client sa-si asume ceea ce face si sa-si stapaneasca mania. Sunt de parere ca am inghitit destule pana acum, sunt atatea servere si cred ca suntem printre putinele unde nu se baneaza injuriile grave.
DAR asta sa nu credeti ca inseamna ca de acum puteti da ban permanent oricarui jucator care injura! Sa nu va prind ca dati banuri pentru injuraturi aberante gen mm, *** sau alte prtz-uri nesemnificative! Daca la vreo reclamatie se constata ca ati dat ban permanent sau pentru o perioada prea lunga de timp in raport cu gravitatea injuriilor vi se va scoate accesul la ban! Si asta va aparea si in regulamente! Banurile permanente se dau doar cand e vorbe de niste injuraturi delicate.

Acum legat de zidul dintre servere. M-am saturat sa va vad cum va dati rotunzi intre voi sa aratati care server e mai tare. Ideea asta sa dispara din conceptiile tuturor! Nu aveti cum sa faceti astfel de comparatii atata timp cat e vorba de moduri diferite, staff diferit si atmosfere diferite! Fiecare server e bun in felul lui si primeaza prin lucruri din arii diferite! Asa ca sa nu va mai aud cu comparatii de genul asta!
Intre cele doua servere sunt si niste numitori comuni dar care NU tin de 'care-i mai tare'!
Unul este regulamentul, care exceptand particularitatile are aceeasi esenta. Intr-adevar sunt anumite parti din regulament ce trebuie actualizate, le am notate si vor fi publicate curand. Prin regulamentul relativ comun am incercat sa implementez aceeasi ideologie sperand ca in cazul in care un jucator de pe cs intra pe zombie (sau invers) sa stie ce trebuie respectat acolo astfel incat sa nu se genereze probleme. Adevarul este ca cei de pe cs la cazul de fata ati depasit limitele impuse in regulament dar nici nu as putea sa aplic sanctiuni pentru ca intr-un fel aveti dreptate si anumite decizii sunt fondate destul de solid. Dar si abyss are dreptate pentru ca e foarte strict in ceea ce priveste regulamentul si e foarte normal sa se enerveze in conditiile in care el aplica regulile pe server in forma actuala iar pe cs se depasesc limitele afectand implicit si serverul de zombie. Consensul in acest caz este schimbarea regulamentului subliniind concret conditiile in care se da sau nu ban permanent si facand aceasta parte cat mai explicita. Sper sa pot sa fac asta cat mai curand posibil.

Al doilea numitor comun este AmxBans-ul. Scopul principal cred ca-l stiti si voi, este banarea codatilor pe cat mai multe servere.
Dar un alt scop foarte important este evidenta clara a banurilor! Stiti prea bine cum era inainte cand se dadea ban pentru ca X sau y juca mai bine decat adminul respectiv, pentru ca nu avea loc de el pe harta ca statea in aceeasi ascunzatoare sau chiar pentru un simplu mm. Dupa cum ati vazut AmxBansul nu doar ca baneaza la nivel global dar si ofera foarte multe detalii despre ban! Jucatorul banat are o situatie clara in consola, reclamatiile sunt mai obiective, se vede clar cine si pe ce server a dat ban, totul este foarte bine pus la punct. Singurul lucru negativ este ca se incarca destul de lent cateodata datorita hostului primit sponsorizare. Acum am un dedicat al meu si o sa incerc sa mut totul acolo.
Pe scurt, AmxBansul nu va disparea niciodata din comunitate si nu vor fi separate serverele.

Un alt aspect important care vreau sa il mentionez este situatia in care un jucator e admin pe cs si este sanctionat pe zombie (sau invers). Aici trebuie tratat totul cu seriozitate maxima si dezbaterile as vrea daca este posibil sa se faca si intre liderii serverelor, in cazul nostru Xela si Abyss. Ambii ati fost alesi pentru acest 'post' in primul rand datorita competentelor de a interactiona cu oamenii si de a discerne situatiile problematice dintre ei. Nu cred ca va fi o problema daca ati discuta si voi in astfel de situatii. Vorbiti pe mess, preferabil chiar la telefon si vorbiti intre voi 'ba unu de-al tau mi-a banat un admin, hai sa vedem ce-i da facut'. Desigur fara cearta, macar intre voi ca lideri sa incercati sa pastrati o limita si sa nu recurgeti la certuri. Nu se pune problema nici in cazul asta care-i mai bun pentru ca daca unul dintre voi nu era bun in ceea ce face nu aveati in prezent functia de lider al serverului.


Daca tot am lungit-o, sa va spun care sunt tendintele incat sa intelegeti de ce am implementat aceste sisteme:
Serverele vor fi impartite in doua categorii: Servere oficiale si servere afiliate (primite in comunitate). Care va fi diferenta? Serverele oficiale vor avea un regulament relativ comun exceptand regulile ce tin de mod. Va fi o baza de date comuna a banurilor pentru toate serverele oficiale. Vor fi niste conditii clare si totodata stricte de a intra in sistemul de servere oficiale! Sunt anumite servere care ofera calitate, se investeste in ele, au staff serios si consider ca e bine sa fie delimitate de severele noi sau cele care nu prezinta seriozitate. Astfel ca la nivel de comunitate vom raspunde doar de activitatea de pe serverele oficiale, nu vom fi trasi la raspundere niciodata de probleme generate sa banuri date pe serverele afiliate.
In comunitate va fi un regulament general care va include actualul regulament pentru Site/Forum plus cateva aspecte ce tin de serverele din comunitate, promovare, etc. Nu vor fi acceptate servere in comunitate care nu vor fi de acord cu acel regulament general si orice incalcare a lui va duce la excluderea serverului in cauza din comunitate. Se vor impune anumite aspecte si modele care va trebui sa fie implementate pe noile servere.
Modul de afisare al serverelor pe forum va fi restructurat pentru a usura accesarea anumitor sectiuni. Pe Home nu vor mai fi afisate bannere cu serverele din comunitate. Aceste bannere vor aparea insa la sectiunea fiecarui server iar pe Home vor fi publicate articole ce le consider importante la nivel de comunitate astfel incat sa fie mai usor de accesat.
La partea de Hosting, pentru cei interesati, vor fi imbunatatiri majore. Deja detin un dedicat mai bun, vor fi mai multe jocuri disponibile, vom oferi hosting pentru baze de date, pentru scripturi gen AmxBans si voi implementa sistem de plata prin sms.

gbz
15-04-2013, 11:04 AM
Mda.. iar cearta :| , hai ma frate stiu cum faceti la nervi.. nu mai fiti asa duri pentru o injuratura sa zicem ca va injura de mama.. ce rezolvati daca dati ban permanent? , Va injura ca sunt batuti in cap si nu isi vad de joc.. daca va injura asta nu inseamna ca trebuie sa fiti duri.. le dati Gag/llama/Kick.. ban pe timp cum spune si in regulament.

Rapid1923
15-04-2013, 08:20 PM
Da-ti 2 palme gbz si intoarce-te pe partea cealalta.

RedLine
15-04-2013, 11:18 PM
La "mine" pe server (GunGame) orice injuratura este sanctionata cu GAG ..Llama . Indiferent de gravitatea ei . Pe mine unu ma distreaza cand scrie ca disperatu` si apare OOooorgle ....Brahhhhhr si alte magarii dealea :)) si ...Fraieru` insista :)
Ban`urile date pentru neprezentarea SS`urilor eu le dau permanente .
Un aim cat casa ... DEMO si ban permanent .
Si uite asa am reusit sa tin lumea buna pe server .
Nu trebuie sa te enervezi pentru niste copii care altceva decat injuraturi habar n-au . (ii inteleg pe cei cu parinti decedati . si eu poate as fi procedat la fel). Momentan sunt intr-un conflict serios cu un jucator de pe GG (din cauza limbajului)... dar il ating doar cu gag`uri ... Llama ... si chiar si in zi de azi continua sa joace. Am reusit sa tin cativa jucatori care chiar daca intra mai rar ... intra si joaca . Chiar am persoane care sunt dintr-o alta comunitate sau au admin pe alte servere si joaca la noi pe GG . Totu` face parte de bun simt si de "cum ti educi" ... oricum pe serverul de CS nu ai ce face sa stopezi copiii care intra sa injure sau orice altceva in afara de "sa joace Counter" .
Cu boosturile in mare parte sunt deacord cu Daniel sau zicea cineva in posturile anterioare ca sunt pierdere de bani . Sincer am dat 1 singur boost pe GG dar am reusit sa tin 3 jucatori :) intra rar dar cand intra sunt acolo .
Cam atat am avut de zis ... nu trebuie sa ne certam intre noi ... suntem o comunitate si chiar daca detii admin pe CS . GG .ZM etc ... trebuie sa ne purtam ca atare si sa solutionam impreuna problemele fara sa se faca diferenta intre servere .
Parerea mea daca ti o linie de plutire buna pe serverul pe care esti admin si il ti curat de codati sau alte "probleme" care-l pot afecta poate 10% din playerii "curati" care intra pentru prima data si vad ca se iau masuri continua sa joace doar pentru simplu fapt ca poate sa joace linistiti fara sa-i streseze orice admin ofticat pentru 3-4fraguri in plus sau alti playeri cu cod.