PDA

View Full Version : NOT A FALSE POSITIVE False-positive detection



Adek01
04-12-2022, 08:33 PM
RAPORT: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
ANTIVIRUS: Malwarebytes
Additional information: Pe scurt, am instalat un non-steam CS pentru a testa dprotoul pe sv, si dupa am facut un scan(cu CSul STEAM), si a iesit rosu, am incercat sa dau uninstall si fac din nou, dar iarasi a fost rosu. Se vede pe timestamp ca n-am fost mult pe serverul de testare. Nu stiu ce a pus Non-Steam CSul
GAME MEMORY DUMP LINK: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
04-12-2022, 09:14 PM
Memory dump-ul nu te va ajuta in acest caz, el este doar pentru detectiile generice sau euristice.

Aceea este o detectie de forensics, ceea ce inseamna ca in ultimele 24 de ore inca ai avut un cheat pe disk... De asemenea, inca ai Leis pe disk, in 3 locatii diferite...

Adek01
05-12-2022, 09:42 AM
Am incercat sa caut, dar nu am gasit un de a pus-o Non-Steam CSul. (Locurile unde am cautat: Temp, %appdata%/Local, am uninstalat). Ai orice sfat unde sa caut? :)

Tiger
05-12-2022, 09:41 PM
De ce ma intrebi pe mine unde iti ti tu cheat-urile? :|

Muieti-s posmagii?

Adek01
06-12-2022, 06:52 PM
Cred ca n-ai inteles bine. Am STEAM CS, am instalat un Non-Steam CS sa testez dprotoul pe server. Si cu acest Non-Steam cumva a instalat si un cheat undeva pe calculator... si nu gasesc nicaieri sa dau uninstall pentru el... Te rog pentru un minut sa nu crez ca toate lumea vrea sa joace cu Cheaturi, si sa crezi ce am scris, daca era asa atunci nici nu as scrie aici. Deci a venit codul cu non-steam CS ul instalat.. Acum e clar situatia?

--------------- Added after 13 minutes ---------------

Mersi pentru AJUTOR, am gasit ieri ceva hl crash files in folderul de temp, dar am primit 3 false reportui dupa ce am facut, iar azi era deja albastru(n-am modificat nimic, numai am astept o zi..). Te rog sa citesti mai multe ori ce scriu oamenii, ca acum chiar nu era vorba despre cheat, numai un Non-Steam CS care a pus ceva ce nu trebuia(dar raportuirle rosii au fost de la crashuri CS...(asta stiu pentru ca n-am gasit nimc altceva)).

Tiger
06-12-2022, 08:06 PM
Dude, cred ca ar mai trebui sa inveti sa citesti ceea ce scrie lumea si ce scrie in documentatie... N-are treaba crash-urile de CS cu detectia, wCD detecteaza atunci cand CS-ul da crash si nu te lasa sa faci raport.

Sigur a instalat kit-ul de nonsteam acele cheat-uri, nu din faptul ca tu le-ai executat :)