PDA

View Full Version : SOLVED Found Chlenix (Forensics)



[R.I.P] The Hun
24-01-2022, 07:43 PM
ID (OPTIONAL): 1F7*7DBFD*6C43B887C*3C*3F6CB6*D0
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
NUME: [R.I.P] The Hun
IP: 86.126.238.134
ID DE STEAM: STEAM_0:1:11926521
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
DATA SI ORA: 24.01.2022 18:46:30
SCREENSHOT: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
SISTEM DE OPERARE: Windows 10
ANTIVIRUS (OPTIONAL): AVAST
DESCRIERE PROBLEMA: La ora 13:40 era clean la 18:46 asta aparea Found Chlenix (Forensics)

Cu Stima
The Hun

P.S. daca are legatura cu jocul Genshin Impact (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) o sa fie o cearta frumoasa in familie

Tiger
24-01-2022, 08:36 PM
False-positive cauzat de KSM. Cel mai probabil un cheat/injector s-a "mascat" ca acest serviciu candva, cuiva, si a facut ca acum sa fie trigger-uita detectia pe acest fisier legit. Am curatat detectiile. Multumesc pentru raportare.

[R.I.P] The Hun
24-01-2022, 09:01 PM
Mersi Mult e ok acuma...

in legatura cu imbunatatire la CFG: lista CFG-urilor nu se poate afisa macar subfolderele unde sunt cfg-urile pe PC, daca totusi scanezi, gen: "D:\Games\steamapps\common\Half-Life\cstrike" sau --> "steamapps\common\Half-Life\cstrike"

Problema ca multi considera ca joci cu multiple cfg-uri si nu vor sa inteleaga ca ai mai multe jocuri instalate care contin config.cfg
gen cs1.6 condition zero, condition zero deleted scenes, CS Source etc
La mine de exemplu toate CS-uri sunt instalate si sunt mereu suspectat ca joc cu diferite config.cfg

D:\Games\steamapps\common\Half-Life\cstrike
D:\Games\steamapps\common\Half-Life\czero
D:\Games\steamapps\common\Half-Life\czeror
D:\Games\steamapps\common\Counter-Strike Source\cstrike\cfg
D:\Games\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

toate astea au un config.cfg sau deafult.cfg

Cu Stima
The Hun

P.S. daca e necesar deschid un topic ptr imbunatatire...

Tiger
25-01-2022, 06:25 PM
Incerc sa preiau cat mai putine date posibile de la utilizator din 2 motive: spatiul de stocare si privacy. Scanarea CFG-urilor se realizeaza doar in directorul de unde ruleaza executabilul de CS-ului (si subdirectoarele acestuia). Daca ai nevoie de whitelistarea lor, mi le poti trimite pe PM.

[R.I.P] The Hun
25-01-2022, 07:52 PM
Salut,

Nu, nu am nevoie, e pe white list toate. Cum am scris si mai sus unii sustin ca apartine tot de C.S. 1.6. nu vor sa inteleaga ca total diferit joc si degeaba explici ca n-are nici o treaba unul cu celalalt.

Mersi de atentie acordata si de ajutor.

Cu Stima

The Hun

Tiger
26-01-2022, 08:50 PM
Oricand.

:locked: