PDA

View Full Version : SOLVED Problema scanare.



Amos19
31-10-2020, 04:17 AM
ID (OPTIONAL): Nu-l mai stiu ca era pe un nume comun.
NUME: Ryzen
IP: 86.125.92.155
ID DE STEAM: STEAM_0:1:540448524
DATA SI ORA: 31.10.2020 Ora 03:49:06
SCREENSHOT: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
SISTEM DE OPERARE: Windows 10
ANTIVIRUS (OPTIONAL): Folosesc Avast Free Antivirus
DESCRIERE PROBLEMA: Se poate vedea din poza. Am dat scan, s-a dus pana la 94 dupa care imi dă acea eroare. Am dat scan de 3 ori, l-am si reinstalat si tot la fel.

Tiger
31-10-2020, 08:28 AM
Incearca cu protectia de <b>You have to register to ba able to see this link</b> scanning de la Avast sau Avast off sau adauga wCD la exceptii la AV/<b>You have to register to ba able to see this link</b> scanning. Sunt mai mult decat convins ca Avast incearca sa faca MITM pe TLS si astfel sa buseasca conexiunea cu site-ul.

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Sa imi spui daca iti merge.

Amos19
31-10-2020, 03:57 PM
Am fost banat temporar pentru spamul de dimineata, Iti voi raspunde peste 11ore cand voi putea scana din nou, oricum am facut ce zice in link, cred ca v-a fi ok, adevarul e că nu stiu sigur daca in trecut cand scanam era avast off sau on. Multumesc de raspuns, nu da t/c

Amos19
01-11-2020, 04:19 AM
Ora 4:18 am facut ce ai spus, si tot aceasi chestie o arată. Am dezactivat si avast si la fel.

--------------- Added after 12 minutes ---------------

L-am pus si la exceptii, am mai dat acum odata, la fel. Eroarea vad ca se intampla la Sending 24%. Nu mai fac nimic pana nu raspunzi ca dupa 3 scanari iara iau ban temp.

Tiger
01-11-2020, 09:00 AM
Ciudat, ai dat cumva un reboot dupa dezactivare?

Off-topic: Stiu din experienta proprie ca Avast, cel putin la dezinstalare, iti poate produce probleme de networking din cauza MITM-ului integrat pentru scanarea traficului. Solutia fiind doar un simplu reboot.

<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

On-topic: Ti s-a mai intamplat in browser astfel de probleme (intreruperi sau mesaje de erori <b>You have to register to ba able to see this link</b>)?

Eroarea de TLS este data de C#, una generica, stiu doar ca la crearea sesiunii de TLS sau in timpul acestuia se intampla ceva grav (intrerupere, autentificare sau comunicare eronata).

Ai altceva de monitorizare trafic de retea ce ar putea provoca chestia asta? Ai update-urile la zi la Windows? Ai incercat cu alta versiune de .NET?

LE: Poti testa cu alt ISP pe acelasi sistem (ex: tethering de pe telefon prin USB/WIFI)? De asemenea, poti incerca de pe un alt sistem de pe acelasi network?

Amos19
01-11-2020, 11:47 AM
N-am mai avut probleme cu nimic, desi nu stiu sigur, dar cred ca e din cauza VPN-ului de la avast? Chiar daca e dezactivat, poate interfera cu el? Saptamanile trecute am primit o oferta de 60de zile gratuite pentru premium, care continte si VPN Security. nu am mai scanat de multa vreme, nu stiu daca chiar asta e problema, voi incera sa dezinstalez avast si sa scanez.

--------------- Added after 33 minutes ---------------

L-am dezinstalat...same shit.
„Poti testa cu alt ISP pe acelasi sistem (ex: tethering de pe telefon prin USB/WIFI)? De asemenea, poti incerca de pe un alt sistem de pe acelasi network?” Nu am posibilitatea, deoarece am doar PC-ul...
Si da, toate updateurile sunt la zi.

Tiger
01-11-2020, 02:15 PM
Testat cu Avast (+ VPN de la Avast), fara varianta trial, totul pus pe high sensivity, a mers fara probleme. Imi poti atasa, te rog, log-urile si rapoartele generate de Avast din "C:\ProgramData\Avast Software\Avast\log" si "C:\ProgramData\Avast Software\Avast\report"? Poate pot vedea ceva dubios in aceste fisiere. Atentie insa ca log-urile trebuie copiate temporar altundeva, altfel nu pot fi accesate direct (deoarece sunt deja deschise de Avast).

In carantina Avast nu iti afiseaza nimic?

Amos19
01-11-2020, 03:35 PM
Nu mai am nimic in ProgramData de la Avast software deoarece l-am dezinstalat complet.

Tiger
01-11-2020, 03:43 PM
Nici asa nu merge? :/

LE: Ce alte programe ai instalate?
LE2: Nu sta fara un antimalware, instaleaza ceva.

Amos19
01-11-2020, 03:51 PM
Nu, nici asa nu merge. Am incercat si sa instalez un cs de pe net *warzone* pana să cumpar pe steam pe Warzone nu aveam problema, mergea tun, dar pe steam nu a mers niciodata sa scanez, am instalat warzone din nou, nici pe ala nu mai merge, nu pot face ceva din regedit?
P.S daca imi poti recomanda un antivirus bun as fi recunoscator.

Tiger
01-11-2020, 04:08 PM
Nu are legatura cu CS-ul, ceva ii blocheaza accesul cand trimite raportul. Doar daca imi spui lista de aplicatii instalate as putea sa imi dau seama ce ar putea cauza asta.

Voiam sa iti sugerez o metoda mai putin ortodoxa de posibila rezolvare a problemei, dar vei avea nevoie de Avast instalat din nou. Avand in vedere ca ceva blocheaza accesul <b>You have to register to ba able to see this link</b> la wCD, iar wCD crede ca este posibil accesul prin <b>You have to register to ba able to see this link</b> atunci cand se trimite raportul, prin Avast ai avea posibilitatea de a-i bloca accesul <b>You have to register to ba able to see this link</b> si lasa accesul doar prin <b>You have to register to ba able to see this link</b> Nu iti fa grija pentru ca wCD are end-to-end encryption, chiar daca nu ai <b>You have to register to ba able to see this link</b> nu inseamna ca datele vor fi vizibile, comunicarea tot securizata va fi.
Pentru asta trebuie sa reinstalezi Avast, sa te duci la Settings -> Protection -> Core Shields -> Web Shield -> bifezi "Enable site blocking" si dai click pe "Show blocked websites", iar acolo introdu "<b>You have to register to ba able to see this link</b>". Verifica daca prin aceasta metoda iti va merge sa ti se trimita wCD.

Amos19
01-11-2020, 04:41 PM
Pentru asta trebuie sa reinstalezi Avast, sa te duci la Settings -> Protection -> Core Shields -> Web Shield -> bifezi "Enable site blocking" si dai click pe "Show blocked websites", iar acolo introdu "<b>You have to register to ba able to see this link</b>". Verifica daca prin aceasta metoda iti va merge sa ti se trimita wCD.” ---- Am facut asta a dat error code 502: bad gateway. Imediat fac poza si la aplicatiile instalate, desi nu cred ca e de la aia :P deoarece nu am instalat nimic recent, decat cs pe steam. <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Am gasit si ultimele scanari, datorita unui admin care mi-a facut mai demult post pentru injector forenics. Si ultima scanare a fost cu VPN ala ca nu am stiut ca ruleaza pe fundal cand aprind pc. <b>You have to register to ba able to see this link</b> desi nu cred ca ajuta la nimic

Tiger
01-11-2020, 05:18 PM
Poti sterge acea adresa de acolo atunci, nu va ajuta la nimic.

Am mai facut ceva teste pentru a putea reproduce acea eroare. O alta posibila cauza pentru acea eroare este ca wCD trimite catre server un buffer mult prea mare - asta traducandu-se ca wCD preia informatii metadata (hash, marime fisier, nume fisier, etc.) de la foarte multe fisiere si cand a vrut sa le trimita catre server nu a putut pentru ca depaseste limita acceptata de server.

"Foarte multe fisiere" insemnand:
- junk-uri de la setup-uri/arhive/executabile -> chestii de forensics
- ai instalat CS-ul intr-un director cu multe fisiere si nu intr-un director a lui (exemplu: l-ai instalat direct in "Program Files" si nicidecum in "Program Files\Counter-Strike 1.6")

Ruleaza un CCleaner/software alternativ pentru curatarea sistemului de junks. Asigura-te ca CS-ul este instalat corespunzator.

LE: Sa nu uiti sa stergi acel link din Avast.

Amos19
01-11-2020, 06:06 PM
Am curatat tot ce era posibil cu CCleaner, Jocul este instalat in C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Half-Life, banuiesc ca acolo ii este si locul, Treaba sta in felul urmator, am uitat sa precizez *poate conteaza, poate nu*. Datorita faptului ca netul pe care il primesc in PC nu este din wirless, ci din un TP-Link. *Un aparat umparat care face conexiunea cu wirlesul din alta camera de foarte departe prin „Pair* atat viteza de download cat si upload este foarte mica, ma gandesc ca viteza de upload este prea mica incat sa trimita datele scanarii pe site? Dar asta nu parea sa fie o problema in trecut. <b>You have to register to ba able to see this link</b>

[Am curățat tot cu CCleaner dar am fost suspendat temporar pentru anti-spam. Daca nu se poate inlatura mai repede, ne auzim in 10ore.]

Tiger
01-11-2020, 06:13 PM
Conexiunea afisata de tine viteza este slaba, dar poate fi influentata si de server-ul pe care l-ai ales. Daca nu s-ar fi putut transmite datele in timp util ar fi trebuit sa iti spuna timeout, nicidecum de TLS.

Ti-am resetat limita, poti incerca atunci cand esti disponibil.

Amos19
01-11-2020, 06:29 PM
Yup, nimic diferit nici cu dupa cleaner......

Tiger
01-11-2020, 06:45 PM
Tot la sending 94% iti ramane blocat? Cate secunde ia pana in acel moment de la inceperea trimiterii raportului? Ai cumva intreruperi la internet?

LE: Verifica daca "C:\Windows\Prefetch" (fisiere *.pf) au fost sterse de CCleaner.

Amos19
01-11-2020, 07:31 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b> Uite. Nu am intreruperi la internet.

Verifica daca "C:\Windows\Prefetch" (fisiere *.pf) au fost sterse de CCleaner. ---- Nu deoarece nu am selectat nimic de la advanced poate stricam ceva, daca imi zici ca e ok sa selectez tot de acolo aia fac.

Tiger
01-11-2020, 08:13 PM
Nu trebuie toate fisierele de prefetch (*.pf) sa le stergi, doar cele care incep cu "HL.EXE", "EXPLORER.EXE", "CMD.EXE" si "CONHOST.EXE".

Am creat tool care genereaza date aleatoriu (75MB maxim) si le uploadeaza pe server, daca nu iti va permite upload-ul va spune si eroarea: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Sa imi dai un screenshot te rog cu rezultatul in caz ca a dat eroare.

Amos19
01-11-2020, 08:26 PM
Ok, am sters si alea din pref. <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
01-11-2020, 08:34 PM
Ai sters link-ul din Avast, nu? Dezactiveaza eventual optiunea "Enable site blocking".

Amos19
01-11-2020, 09:14 PM
Da, am sters linkul imediat de cum ai spus. Am debifat Web Shield deoarece „Site blocking” nu am vazut nici unde, apoi am scanat si a aparut asa. <b>You have to register to ba able to see this link</b>

--------------- Added after 4 minutes ---------------

Am mai scanat odata cu Web shield dezactivat, gen identic ca si mai sus, si acum a dat ca si prima data, pana la 50 si iara erorile alea.
EDIT: SITE BLOCKING ERA DEZACTIVAT :PPPPPPP Nu l-am vazut.

Tiger
01-11-2020, 10:38 PM
Sigur nu poti testa cu alta reteaua (ex.: cea mobila prin tethering USB)?

Da-i pe Start Menu, scrie "Internet Options" -> alege tab-ul Advanced iar undeva in josul listei vei gasi "Use TLS...". Ataseaza-mi te rog un screenshot cu acele setari.

Amos19
01-11-2020, 10:56 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Mai jos erau Setarile <b>You have to register to ba able to see this link</b> 3 casute toate bifate.

Tiger
01-11-2020, 11:39 PM
Am modificat putin TestTls cu o posibila solutie gasita pe internet. Poti sa-l mai incerci o data?

Link: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Amos19
02-11-2020, 12:08 AM
Mda.....Nu pot sa imi dau seama. Am dat odata, a aparut asa <b>You have to register to ba able to see this link</b> . Am mai dat odata, a aparut asa <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
02-11-2020, 12:39 AM
Problema cu "502 bad gateway" apare datorita retelei de internet a jucatorului, altfel ar aparea la toata lumea acea eroare (in cazul in care server-ul nu ar fi configurat cum trebuie). Din acest motiv am spus daca poti incerca de pe o alta retea.

Amos19
02-11-2020, 01:13 AM
<b>You have to register to ba able to see this link</b> :O

A mers :OOOO. Am schimbat mufa de la cablul de internet in alt port si a mers O.o. Si la programul tau a scanat mai greu....abea a ajuns la 10, apoi a disparut tot. Am dat scan WG si a mers, Deci de la ce putea fi? Doar am schimbat locul in care era conectat cablul de net.

Multumesc mult de tot pentru timpul si ajutorul acordat <3

Tiger
02-11-2020, 01:27 AM
Scanarea nu este afectata de internet, ci de ceea ce rulezi in background.

Ma gandesc ca, poate, pe acel port de ethernet sa se fi facut vreo filtrare dubioasa in router si sa fi dat drop la orice pachet de retea ce nu era corespunzator filtrului respectiv. Am sa includ si aceasta posibilitate pe viitor la posibile rezolvari.

Doar din curiozitate, internetul cum iti merge acum? Mai bine?

Amos19
02-11-2020, 02:04 AM
Nu, vitezele sunt aceleași <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
03-11-2020, 08:14 PM
Banuiesc ca era ceva filtru in router. Am sa inchid topicul pentru ca problema s-a rezolvat. Daca mai apar alte probleme te rog sa creezi un nou topic.

Spor!

:locked: