PDA

View Full Version : Problema REGULAMENT/SERVERE/ADMINI



TheOneLeeT
13-10-2020, 06:19 PM
Am decis sa postez aici pentru a evita sa fac cate un thread separat in fiecare subforum al fiecarui server!
(Chiar n-am stiut unde sa postez, probabil ar fii trebuit in sectiunea VIP a forumului, dar nu mai am acces)


(Nu stiu daca problema a mai fost discutata in trecut, dar toata chestia ar trebuii sa fie de "actualitate", ca doar ne trebuie si playeri pe servere... Nu?)


Mai oameni buni, m-am uitat prin reclamatii, cereri de unban si prin regulamente! (Pe toate serverele)

Principala problema este faptul ca adminii cer wcd-uri MULT PREA RAPID, fara a avea macar vreo dovada, ceva... Fara un demo, fara o poza, nimic... A dat un player un hs din greseala si gata, este direct indrumat catre test WCD...


Cu toate ca se regasesc aceste doua reguli:



In cazul unei reclamatii, adminul in cauza este obligat sa prezinte detalii, dovezi, martori pentru dezbatearea problemei.
La cererile unban, adminul responsabil trebuie sa justifice motivul banului, prezentand detalii, postand dovezile detinute si trebuie sa se pronunte PRO sau CONTRA unban.

La multe dintre reclamatii/cereri unban, motivul (Eventual si dovada cu o poza la consola) este: "Pai ti-am cerut wcd si tu n-ai vrut"

Sa nu mai tinem cont ca forumul e PLIN de posturi cu subiectul "Nu-mi merge WCD" sau "WCD da eroare"

Sau de faptul ca multi dintre playeri care chiar au probleme, pur si simplu renunta la server fara a-si mai bate capul cu postatul pe forum sau cu incercarea de a rezolva problema.



N-ar trebuii ca adminii sa aiba un MOTIV INTEMEIAT+DOVADA inainte de a cere WCD test? Si in cazul cererii de unban/reclamatie sa fie postat in felul urmator:
1: Ti-am cerut WCD test din cauza ASTA: "DEMO"
2: Ai avut problema ASTA: "Nu ai reusit sa faci test" (Sau poza/link la raportul de la WCD)
3: Ti-am explicat ASTA: "Poze cu explicatie"
4: Ai primit ban pentru ASTA: "poze/demo ca ai refuzat sa te conformezi"


Daca adminii ar trebuii sa prezinte dovada in cazul careia s-a cerut testul WCD, cu siguranta nu ar mai aparea atatea reclamatii, adminii NU AR MAI CERE WCD AIUREA, iar playerii s-ar juca mai linistiti (Poate ar fii si playeri, ca asa, sa ti se ceara din 2 in 2 minute wcd, te cam saturi)

Eu inteleg ca nu sunt nici playeri, nici admini in joc, inteleg ca jocul asta e "pe moarte" dar daca tot faci ceva, de ce sa nu o faci cum trebuie. Ma refer la munca de admin, daca iti asumi acest lucru, pai ar trebuii sa ai si niste responsabilitati... (Sa poti sa-ti asiguri dovezile necesare inainte de a-ti face treaba si de a sanctiona pe cineva)

WarGods | KGB
14-10-2020, 01:15 PM
Bine punctat, sper sa se aplice aceste reguli din regulament pe viitor, adminii care cer test WCD,sa posteze si dovezi,altfel, sa fie anulata decizia adminului.

TheOneLeeT
29-10-2020, 08:31 AM
Sa nu mai spun faptul ca toata lumea cand cere un test pe server este la modul "X, da-mi wg" si aplica direct comanda pe acel player... Pai stai un pic, explica-mi si mie ce e ala "wg", ce face, ce inseamna si pentru ce mi-l ceri...



Oke, din perspectiva ta de admin, eu "Player" joc prea bine si tu consideri ca folosesc vre-un siretlic si ca nu am cum sa fiu asa de bun, pai EXPLICA-MI treaba asta... Nu sari pe mine cu "Da-mi wg sau ban"... Ca eu nu pricep ce inseamna acel "WG" , si chiar daca-mi spui ca e un Cheat Defender, nu pricep de ce-mi ceri...


(Asta cu "joci prea bine" nu-i cazul meu, ca eu trebuie sa-mi fac bind cu "say /rs")



Spune-mi verde-n fata: "Eu cred ca ai coduri, faci testare sa-mi dovedesti ca nu e asa. Si data viitoate cand te vad pe server, sa speram ca nu o sa-ti cer iar testare din 3 in 3 minute..."

lAsuStarl
29-10-2020, 07:38 PM
Eu sunt deacord cu aceasta idee, dar sa fie obligatorie o dovada demo, fara poze si texte ce nu suficient de descriptive respectiv relevante. Deoarece WCD-ul este la indemana, exista o lejeritate si multi nu mai fac poze, demo, etc, ci efectiv apeleaza la o scanare, si intradevar sunt multe persoane / indivizi care nu cunosc ce repezinta aceasta aplicatie, lasand de-o parte categoriile de varsta care amplifica aceasta necunoastere. Deci da, cum am mai spus, sunt deacord, dar in cazul in care adminul nu face demo, pentru a avea o dovada concreta, ar trebui downgrade fara discutii, pentru ca sa fim seriosi, problema asta pe servere, e deja o traditie sincer care poate fi facuta asa de-an lela / invidie / control autoritar ca cine mi-s eu adminu ( exceptie fiind cei care isi fac datorita cum trebuie). Toate chestiile astea nu reprezinta faptul ca am ceva cu vreun admin, dar asta e adevarul care se petrece pe servere.

Edit : Problema e ca deja forumul este atat de plin de probleme wcd, unban wcd, deci doar sub-forumul de la WCD este 10% din totalul de topicuri create pe sub-forumul de la serverele oficiale de-a lungul timpului, banuiesc ca, de cand e comunitatea, cea ce mi se pare relativ destul de mare procentul. Bineinteles procentaj bazat pe ban-uri date asa ... angro ca mna, nu a facut wcd cand i-am cerut.., dar fara nici-o dovada.
Ca sa nu-mi sara careva in cap ca "baa a lucrat Tiger pe el" si alte cele, soft-ul e exceptional, nu am nimic impotriva asta, dar daca la orice 'rahat' apelezi la scanare, fara dovada, fara nimic, doar asa din instinct pentru exista acest program, facand o insumare a numarului de admini si ale serverelor oficiale, si tinand-o asa vreo 2-3 ani, personal nu vad de ce va mai mirati..