PDA

View Full Version : Problema Windows Defender - [WarGods] - Virus Detected



danalexanderz
11-06-2020, 09:05 PM
Salut,

M-am jucat ca un animal neprihanit astazi si adminul a hotarat ca trebuie sa fiu scanat. Aveam o versiune veche de Wargods Counter-Strike 1.6 Scanner, mai exact 2.4.0.3 ce a functionat perfect, tin sa mentionez ca a fost transferat de catre un prieten prin teamviewer.

Incercand sa ma scanez, clientul imi cerea update, asa ca am intrat pe situl oficial sa downloadez noua versiune.

Problema e urmatoarea, la aproape 100% download se intrerupe cu mesajul : Failed - Virus detected.
Screenshot: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Incercand sa ii explic adminului mi-am luat munti de **** in gura si aproape ban permanent, noroc ca a intrat un prieten de pe steam care era admin de grad mai mare si a garantat pentru mine.

E o situatie foarte jenanta si m-ar ajuta daca a-ti putea rezolva aceasta problema, in cazul in care primesc un raspuns de tip fals pozitiv, este o situatie grava pentru voi, de ce versiunile mai vechi nu sunt detectate si acesta este?

Sanatate.

Tiger
11-06-2020, 10:02 PM
Citeste aici: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Toate versiuniile sunt detectate intr-o anumita masura. wCD nu are certificat digital, chiar si daca ar putea avea detectii dat prin faptul ca este obfuscat - cei drept numarul lor ar fi mai mic, dar se merita sa investesti pe putin 300 euro anual doar pentru asta? Inclusiv la cele mai mici variatiuni ale wCD ar trigger-ui noi detectii AV - lucrul acesta il poti testa si tu, modifici binarul cat sa fie functional si apoi uploadeaza-l pe virustotal si vei putea vedea cum apar detectiile in decurs de cateva zile.

Pana acum, inclusiv, am raportat detectiile AV ca false-positive tuturor care aveau aceasta posibilitate.

Ce AV ai, si ce nume de detectie ti-a dat, ca sa pot raporta problema vendoriilor AV? De asemenea, avand Chrome, ai dat CTRL+J (sau Downloads) pentru a vedea daca te lasa sa dai "Continue anyway"?

danalexanderz
11-06-2020, 10:41 PM
Am mentionat si in titlu, nu folosesc AV privat inafara de Windows Defender. Problema e ca nu ma lasa nici sa il downloadez, este blocat de browser. Am folosit Chrome, am incercat si ultima versiune de Edge si am fortat download prin "keep anyway" si degeaba, se sterge automat.

Tiger
11-06-2020, 11:16 PM
Scuze, nu m-am uitat la titlu. O sa le raportez celor de la MS si o sa pun rezultatul aici. Dureaza intre 1-2 zile pana vor scoate semnatura, va trebui ca intre timp sa faci update la semnaturi.

Pana vor scoate detectia poti dezactiva temporar Windows Defender, descarca wCD, apoi adauga wCD in whitelist si apoi reactiva AV-ul.

LE: Raportat.

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Maine ar trebui sa soseasca rezultatele.

LE2: A venit rezultatul:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Va trebui sa faci update manual daca vrei sa iti intre semnaturiile cat mai rapid.

danalexanderz
12-06-2020, 06:50 PM
Felicitari, se pare ca semnatura a fost stearsa din db Microsoft, sau ati facut reupload cu o versiune modificata.
Am reusit sa downloadez si sa rulez fara nici o problema.
Puteti inchide topicul.

Tiger
12-06-2020, 07:56 PM
Este aceeasi versiune, uita-te la SHA256 si la timestamp.

Daca mai intampini probleme te rog sa deschizi un nou topic.

:locked: