PDA

View Full Version : [Tutorial]CodeBlocks - dark theme



~Wolf~
01-03-2020, 04:32 PM
O gramada de persoane se plang ca tema Codeblocks-ului este alba,obositoare si te dor ochii sa programezi in el.Va voi prezenta in acest tutorial cum sa schimbati fundalul codeblocks-ului intr-o tema mai intunecata.

Nota!
-aceste teme functioneaza doar proiect, nu si in meniu

Sursa: sangams.com

Prima data trebuie sa descarcati un .zip in care se afla temele.Click aici pentru download in Drive. (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)Descarca ti fisierul si trageti-l pe desktop.

Inainte de toate, INCHIDETI CODEBLOCKS.Dupa ce ati inchis ne putem apuca de treaba.Intrati in panoul de cautare si cautati urmatoarea aplicatie:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Dupa ce o gasiti click pe ea si va va aparea asa:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Apasati aici:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Si va va arata asta:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Unde am incadrat cu rosu , scrieti urmatoarea cale: C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\CodeBlocks\ si inlocuiti USERNAME, unde USERNAME este numele numele pc-ului dumneavoastra, si selectati default.conf

IMPORTANT!
Daca nu gasiti default.conf , incercati sa:
-creati un proiect , si rulati-l
-cautati in panoul de cautare "Locate.bat" si deschideti-l

Dupa ce ati trecut si de acest pas, va arata ceva de genul:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Aici , apasati unde am incadrat eu cu rosu si selectati default.conf din fisierul descarcat de voi mai devreme si veti obtine asta:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Bifati toate itemele din stanga, apasati Transfer>>, apoi Save si inchideti aplicatia:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Ce este de facut acum?
Intrati in codeblocks, creati un proiect si apasati Settings din meniu astfel:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Selectati Editor apoi Syntax highlighting, apoi va selectati din caseta de sus marcata cu rosu, tema dorita si apasati Ok
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

BONUS!

In cazul in care va deranjeaza Managerul si Log bar-ul, apasati pe View apoi deselectati cele doua casute pe care le-am marcat cu albastru:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>


*de asemenea puteti deselecta si Status bar

Apasati Shift+F11 pentru full screen, iar codeblocks-ul mult dorit va va arata asa:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>