PDA

View Full Version : Functie PHP pentru codare si decodare parole asemanatoare cu MD5.



~TraNda~
31-10-2019, 05:07 PM
Functia pentru criptare este urmatoarea:


function codare($valoare) {
$cheie_criptare_decriptare = "cheia_mea_secreta";
$valoare_codata = base64_encode(mcrypt_encrypt(MCRYPT_RIJNDAEL_256,m d5($cheie_criptare_decriptare),$valoare,MCRYPT_MOD E_CBC,md5(md5($cheie_criptare_decriptare))));
return($valoare_codata);
}

Functia pentru decriptare este urmatoarea:

function decodare($valoare) {
$cheie_criptare_decriptare = "cheia_mea_secreta";
$valoare_decodata = rtrim(mcrypt_decrypt(MCRYPT_RIJNDAEL_256,md5($chei e_criptare_decriptare),base64_decode($valoare),MCR YPT_MODE_CBC,md5( md5($cheie_criptare_decriptare))),"\0");
return($valoare_decodata);
}

De mentionat faptul ca, pentru a cripta si pentru a decripta un text este strict necesar ca variabila $cheie_criptare_decriptare sa fie aceasi atat la functia pentru criptare, cat si la decriptare.

$cheie_criptare_decriptare este ca un fel de cheie, o cheie ce este utilizata asemenea unui lacat, care se inchide si se deschide cu aceasi cheie.

Pentru utilizare se foloseste in felul urmator:

Pentru codare: codare('textul meu'); si va rezulta ceva asemanator cu acest text: sdjsR2Tlukc1541uJqwZ4Ma6DRPKmSoMh1e6zH3/Qu4=
Pentru decodare: decodare('TEXT_CODAT');/[block] , unde [block]TEXT_CODAT este inlocuit cu rezultatul criptari anterioare, spre exemplu sdjsR2Tlukc1541uJqwZ4Ma6DRPKmSoMh1e6zH3/Qu4=, astfel, functia trebuie sa arate asa: decodare('sdjsR2Tlukc1541uJqwZ4Ma6DRPKmSoMh1e6zH3/Qu4='); si in rezultat vom avea: textul meu .