PDA

View Full Version : Generic Cheat Detection



immunized
06-09-2019, 11:28 PM
RAPORT: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
ANTIVIRUS: Cel de la windows, Windows Defender daca nu ma insel
DESCRIERE ADITIONALA: Inainte de scanarea de astazi, nu aveam Gamma, Razer Central, Razer Cortex si Office instalat
LINK DUMP MEMORIE CS: <b>You have to register to ba able to see this link</b> pe zippyshare nu a mers, imi dadea 403 Forbidden

EDIT1: Eram curios ce am in carantina <b>You have to register to ba able to see this link</b> am dezinstalat programul Gamma
EDIT2: <b>You have to register to ba able to see this link</b> scan nou clean dupa ce am sters Gamma, Razer Cortex si am instalat Bitdefender.

Tiger
07-09-2019, 08:18 PM
Dump-ul de memorie este foarte dubios, zonele de memorie de interes au fost "rase" (intentionat?!). Nu am gasit nicio urma de Gamma in dump-ul de memorie ce sa justifice detectia. Nu am putut testa Gamma, deoarece tot dadea crash.

Va trebui sa reproduci problema pentru a putea identifica cauza si pentru a dovedi faptul ca era false-positive.

immunized
07-09-2019, 09:58 PM
Imi poti explica ce vrei sa zici prin dubios? Te rog, nu neg ca nu am sters nimic, ce am sters DUPA ce am facut dump-ul a fost Gamma, YourPhone (program de la microsoft), Razer Cortex si fisierele temporare din %appdata% local (nu cred ca afecteaza cu ceva) am incercat prin system restore sa dau pc in spate pentru a reproduce problema, nu s-a intamplat dinou :-?

Tiger
07-09-2019, 11:15 PM
Imi poti explica ce vrei sa zici prin dubios?


[...] zonele de memorie de interes au fost "rase" (intentionat?!).

Mai mult de atat nu am ce zice.


am sters DUPA ce am facut dump-ul a fost Gamma [...], Razer Cortex [...]

Razer Cortex a fost gasit in dump-ul de memorie, dar nu este de la el. Faptul ca ai sters Gamma dupa ce ai facut dump-ul de memorie doar afirma si mai mult faptul ca nu este de la el - altfel as fi gasit reziduri.

immunized
08-09-2019, 12:15 AM
Ok, ceea ce nu inteleg eu este, ce sunt zonele de memorie de interes, si prin "rase" te referi la sterse, nu? Sunt aproape sigur ca nu esti obligat sa-mi raspunzi la aceste intrebari doar nu stiu ce sa le explic baietiilor de pe server, adica, da mi-a iesit WG rosu cu "Generic Cheat Detection" dar nu stiu ce l-a provocat, ce inseamna, cum sa-l reproduc... E cam nasol (nu cumva sa crezi ca te invinuiesc pe tine sau ceva de genu doar ca stiind ca n-am avut/jucat cu cod sa iau ban si sa-mi stric reputatia pe server...)

EDIT1: [...] zonele de memorie de interes au fost "rase" (intentionat?!). Nu am sters absolut nimic, doar dupa ce am facut cererea.. Ma gandesc ca dupa ce am facut dump-ul si arhiva urcata pe net nu mai afecteaza cu nimic, daca sterg sa nu ceva..

Tiger
08-09-2019, 01:35 PM
Sunt detalii tehnice de care nu am sa discut. Tot ce trebuie sa stii este ca datele din acele zone de memorie au fost stearse/rase in dump-ul de memorie, in mod anormal, informatiile ce existau la acele zone nu mai exista. Prin acest lucru pot intelege ca s-a dorit ascunderea informatiilor din acele zone de memorie.

immunized
08-09-2019, 02:32 PM
Ma rog, mersi pentru raspunsuri :) o zi buna