PDA

View Full Version : Turbo Building nerf in patch-ul 10.20



~HYXUL~
28-08-2019, 10:15 AM
Dupa cum majoritatea jucatorilor de fortnite au observerat in ultimul balance update turbo building-ul si-a luat un nerf imens. Prin ce consta acest nerf? Pai simplu de acum delay-ul intre constructii va fi de 0.15 secunde de la 0.05 cum era inainte. Probabil multi dintre voi ati spus initial (cum am spus si eu) ca nu se va simti deloc, dar dupa cateva meciuri se va simti mai ales pentru jucatori ce construiau pana acum la o viteza peste medie.
Tehnici precum: 90, box, ramp push, double ram push, tunneling, dar si sidejump au devenit mult mai dificile. In urma delay-ului de 3 ori mai mare va impartii playerii in 2 grupe:
1-> Cei ce vor untiliza turbo building-ul in continuare.
Acesti jucatori nu vor mai putea construe niciodata la viteza de alta data trebuind sa se adapteze la noul delay intre constructii ceea ce va scadea productivitatea intr-un build fight cat si puterea de a se apara cand sunt spamati.
2-> Cei ce se vor adapta la tehnica de spam a click-ului.
Acesti jucatori o data ce se vor obisnui sa nu mai foloseasca optiunea turbo build ci sa spameze click-ul vor avea un avantaj in orice build fight contra unui utilizator de turbo build. Daca nu se foloseste turbo building-ul se va putea contrui la viteza de dinainte de aceasta schimbare majora, dar coordonarea dintre selectarea build-ului, miscare/jump si click va fi necesara.
Are cineva de castigat din tot acest update? Teoretic nu ar trebui, dar daca privim in ansamblu exista si jucatori ce au de castigat din acest update cum ar fi:
1-> Incapatorii
Ei au destul de mult de castigat cel mai probabil majoritatea nu stiau ce este acela turbo building deci acestia nu vor fi afectati fiindca oricum nu ar fi construit la o viteza atat de mare cat si pro playerii au fost incetiniti deci oricine se va apuca de Fortnite va avea numai de castigat cat timp acest update al turbo build-ului va fi pastrat in joc.
2-> Spamerii
Probabil va amintiti de acei jucatori care dupa ce va faceti un box si incercati sa va dati heal/shield sau poate dati revive la cineva acesti jucatori va spameaza cu tot ce au. Luand in calcul noul delay exista o sansa sa nimereasca un glont sau doua daca folositi turbo build sa refaceti daunele. In acest caz ori va folositi de spam-ul click-ului ori folositi noul item si anume shield buble care creeaza un camp de protective ce dureaza 30 de secunde si are 400hp.

Totusi dupa atat de multe schimbari vine intrebarea urmatoare: De ce s-a facut acest turbo build nerf?

Pai exista cateva motive:
-> acorda un avantaj nedrept jucatorilor cu ping mic cand luau ziduri si faceau turtling
-> precizia de plasare a constructiei era mai ridicata
-> se puteau plasa accidental mai multe piese de-o data
-> se putea construi lejer intr-un mod spam
-> cei de la EpicGames vor ca, construirea sa fie mai deliberata

Miko1
28-08-2019, 11:40 AM
Sincer cu spamatul clickului, nu vad nici-un avantaj deoarece chiar daca tu spamezi clickul, delay-ul a fost pus la 0.15 de la 0.5 deci tot va trebuii sa astepti delayul ala inainte sa pui alta structura (zid-podea-piramida-scara)

Dar cu restul sunt de accord cu tine.

~HYXUL~
28-08-2019, 12:39 PM
Sincer cu spamatul clickului, nu vad nici-un avantaj deoarece chiar daca tu spamezi clickul, delay-ul a fost pus la 0.15 de la 0.5 deci tot va trebuii sa astepti delayul ala inainte sa pui alta structura (zid-podea-piramida-scara)

Dar cu restul sunt de accord cu tine.

Delay-ul nu se aplica pe spamatul click-ului ci stric pe turbo build

B14D3
29-08-2019, 03:01 AM
Desii nu ma mai joc fortnite (au stricat jocul) pot zice ca chestia cu spamclickul e destul de folositoare , de ce? Chiar daca de la 0.5 la 0.15 asa este si in Minecraft PVP
CPSul te ajuta extrem de mult , desii daca ai 100CPS nu poti da 100 de lovituri pe secunda , tot o sa dai destul de multe dintre ele.
Frumos thread.