PDA

View Full Version : Elevii ar putea primi cāte 10 lei pentru fiecare zi de şcoală fără absenţe



k1dda
06-07-2019, 12:11 AM
Elevii ar putea primi vouchere de 10 lei pentru fiecare zi īn care nu au chiulit de la şcoală. Astfel, dacă īntr-o lună, un elev nu a avut nicio absenţă, luna următoare urmează să primeaască 200 de lei.

PSD a publicat pe pagina oficială un set de măsuri cu numele 'Măsuri prioritare pentru semestrul al II-lea'.

Printre măsurile din proiect se numără şi cāteva care vizează Educaţia, iar cel mai interesant dintre acestea se referă la acordarea unor vouchere pentru elevii care nu au absenţe.

Astfel, măsura cu numărul 12 prevede 'vouchere de 10 lei/elev pentru fiecare zi de şcoală cu prezenţa integrală'.

'Plata se va face la īnceputul lunii următoare. Īn anul şcolar 2019 - 2020, voucherele vor fi acordate elevilor din ciclul primar, iar īncepand cu anul școlar 2020-2021 și celor din īnvățămāntul gimnazial', se mai arată īn proiectul PSD publicat pe site-ul oficial.

Concret, dacă acest proiect s-ar transforma īn lege, fiecare elev care nu va avea nicio absenţă īn decursul unei luni, īn cele aproximativ 20 de zile de şcoală, va primi 200 de lei īn luna următoare.

Practic, elevii ar putea primi mai mulţi bani decāt primesc prin alocaţia de stat, cu condiţia să meargă la fiecare oră de la şcoală.

Blue01
06-07-2019, 02:32 AM
Bai si alocatie si bani pt ca merg la scoala ce-i asta paradis? :)
Oricum nu punem toti botu la un kill de ulei

N/O/I/S/E
06-07-2019, 03:00 AM
Eu zic sa nu fiti asa visatori. Ei nu au fonduri pentru bursele de merit, ba chiar le-au micsorat din aceasta cauza. Si au bani sa dea la toata lumea. Nu ma plang, dar am auzit multe promisiuni de la dānșii.

~HYXUL~
07-07-2019, 10:34 AM
Ma mir ca mai are statul bani de cornul si laptele primit la scoala =)) Va zic eu ca asta e vrajeala si in plus la ce ma ajuta pe mine voucherele alea daca de exemplu eu vreau sa imi iau altceva fata de ce pot lua cu voucherul ala. Anyway si asa din ce am vazut nu o sa dea nimic pentru elevii din liceu asa ca idc.