PDA

View Full Version : Generic Cheat detection



antracs
14-09-2018, 10:22 PM
Generic Cheat Detection
RAPORT: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
ANTIVIRUS: Nu
DESCRIERE ADITIONALA: cineva mi-a spus ca poate sa fie de la softul de la tastatura am un Loghitech G 610
LINK DUMP MEMORIE CS: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Salut Tiger, am incercat sa vb cu tine prin Panic de pe mouses....( incerc sa nu fac publicitate) si i-ai transmis sa fac cerere pe forum.Eu am mai facut 2-3 wg-uri si cineva mi-a spus ca e Bug, ca bla bla...asa ca am venit sa descopar "minunea" la tine.

Ps. Windows-ul, e piratatat ( daca conteaza)

Cu respect,
Marius ( antracs)

Tiger
14-09-2018, 10:36 PM
Felicitari, esti infectat cu Sality - sa nu folosesti Antivirus ca te mananca. :)

Recomandari:
* reinstalarea Windows-ului, deoarece slabe sanse sa scapi de la Sality (depinzand de versiunea pe care o ai)
* nu baga in calculator niciun mediu de stocare ce se poate scrie direct (gen un stick), deoarece acest malware isi asigura persistenta pe ele si iar te vei infecta (pe tine sau pe altcineva)
* foloseste un DVD cu Windows pentru instalare, e mai sigur in cazul tau
* sa iti instalezi un Antivirus, FFS... :beerguy:


Ti-am sters detectiile cauzate de acest malware, dar ele iti vor reaparea in continuare in urmatoarele rapoarte daca nu scapi de acesta...

antracs
14-09-2018, 11:17 PM
wow, multumesc pentru promtitudine.

deja ma doare "cabina" :)) ideea este ca eu in desktop-ul asta am 2 hdd-uri si in unul din ele sunt niste chestii personale .

Am sa reinstales windows-ul, iau altul de pe torrent (poate e de la el) si am sa vad dupa ...ideea ca pana acum nu am mai avut problema asta.

O alta alternativa? chiar daca imi cumpar un antivirus, nu am sanse sa-l gaseasca si sa-l sterg ?

Cu respect,
Marius

Tiger
16-09-2018, 12:37 PM
Daca sunt chestii gen documente sau poze, poti sa ti le recuperezi folosind o sesiune (live-cd / live-dvd) de distributie de Linux sau de Rescue-CD/Rescue-DVD (de la producatorii de antimalware). Va trebui sa iti mount-ui manual HDD-ul pe aceste sisteme pentru a putea avea acces la fisierele de pe ele. Probabil chestia asta te depaseste. Te poti duce intr-un service si sa le explici situatia si sa incearca ei sa iti extraga datele.

Sfatul meu este sa incerci sa instalezi un antimalware si sa incerci dezinfectia. Poate ai o versiune mai veche de Sality la care se poate face dezinfectarea sistemului.