PDA

View Full Version : Care este cel mai bun Windows? Dar cel mai prost?



~TraNda~
27-08-2018, 04:39 PM
Salut!
In acest topic va puteti exprima propria opinie, bazata pe experienta proprie, despre cel mai bun windows si cel mai prost.

===

Din punctul meu de vedere, cele mai bune windows-uri si stabile sunt: Windows XP(pana sa ii apuna vremea) si Windows 7 (pe care-l folosesc si acum), iar cel mai mare esec il reprezinta Windows Vista
Undeva la mijloc ar fi Windows 10, dar mi se pare prea incarcat de multe functii care nu sunt folosite.

WarGods | KGB
27-08-2018, 06:24 PM
Windows 7 ultimate , il folosesc de o "viata" ,parerea mea !

wGods | Toxic
28-08-2018, 12:01 AM
Windows 7 folosesc de cānd o apărut, iar ăsta mi se pare cel mai echilibrat. Windows 98 și xp īmi aduc aminte de informatica de clasa a 3a cānd eram forțați să folosim doar Paint X-(, deci ma dezgustă.
Windows 8 si 10 īmi dau impresia că am android pe pc.

~HYXUL~
30-08-2018, 08:50 AM
Windows 10 mi se pare cel mai bun deoarece pot spune ca de la Windows XP in sus le-am folosit pe toate. Dar partea rea este ca daca ai o coaja de pc nu il tine.
Pe 2 ar fi seria de versiuni a Windows 7. Dar dupa o vreme ti se ia de aspectul acestuia.
Pe 3 pun un Windows ce l-am incercat cu totii (cred) si anume Windows XP este bun pentru orice pc mi-a facut cele mai putine erori dar deja dupa o vreme devine si mai anost ca Windows 7.
Cel mai prost Windows ar fi 8 si 8.1 mie mi-au facut astea doua la fite de ma durea capul intr-un fel a fost un Windows 10 facut la panorama si nereusit.

MoTaNu` RaW
30-08-2018, 02:11 PM
Parerea mea este ca Windows 10 este cel mai bun, pentru ca : Windows 10 este optimizat pentru un consum redus de resurse. “Boot time”-ul sau timpul de inițializare al sistemului este mult mai redus decāt la Windows 7, iar programele și funcțiile Windowsului 10 se “mișcă” mai repede. Consumul redus de resurse și “Power managementul” optimizat fac ca laptopurile să funcționeze un timp mai īndelungat pe baterie. Același calculator cu Windows 10 oferă performanțe superioare față de cel cu Windows 7.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cel mai prost Windows ever: Millenium. Nu am inteles nici macar de ce a existat! Plin de buguri care nu au fost rezolvate niciodata si clunky, mi-a crapat in nenumarate randuri, desi nici macar nu era instalat pe un computer pe care se lucra intensiv, ci pe unul folosit mai degraba in scopuri „office”. Instabil ca un patinator incepator, n-a stralucit nici la capitolul functionalitate iar ca inovatie nu imi aduc aminte de nici un feature nou care sa-mi fi atras atunci atentia. Zero barat la toate aspectele.

~HYXUL~
30-08-2018, 02:27 PM
Parerea mea este ca Windows 10 este cel mai bun, pentru ca : Windows 10 este optimizat pentru un consum redus de resurse. “Boot time”-ul sau timpul de inițializare al sistemului este mult mai redus decāt la Windows 7, iar programele și funcțiile Windowsului 10 se “mișcă” mai repede. Consumul redus de resurse și “Power managementul” optimizat fac ca laptopurile să funcționeze un timp mai īndelungat pe baterie. Același calculator cu Windows 10 oferă performanțe superioare față de cel cu Windows 7.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cel mai prost Windows ever: Millenium. Nu am inteles nici macar de ce a existat! Plin de buguri care nu au fost rezolvate niciodata si clunky, mi-a crapat in nenumarate randuri, desi nici macar nu era instalat pe un computer pe care se lucra intensiv, ci pe unul folosit mai degraba in scopuri „office”. Instabil ca un patinator incepator, n-a stralucit nici la capitolul functionalitate iar ca inovatie nu imi aduc aminte de nici un feature nou care sa-mi fi atras atunci atentia. Zero barat la toate aspectele.

Eu nici nu am auzit de Windows Milenium =))

-SK- AsiKs
05-09-2018, 05:56 PM
Windows 10 este bun. Cu noi update uri.
XP, slăbuț.

Tiger
05-09-2018, 06:36 PM
Eu nici nu am auzit de Windows Milenium =))

Nici macar nu erai nascut, nici in plan probabil, cand s-a lansat...

Sweat
25-08-2021, 05:50 PM
windows 11