PDA

View Full Version : FPS, lag, video numai pe D3D si Software



AmX_DeaDShoT
14-08-2012, 08:29 PM
Salut. Am Windows 7 Starter, recent instalat, si de cand este instalat, nu pot juca prea cine stie ce jocuri avand in vedere ca am un jaf de calculator. Cand intru pe orice servar, am FPS 10 =)):<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Am si lag din cauza FPS-ului scazut si nu pot juca in OpenGL, decat in Software si D3D. Stie cineva cum pot rezolva aceste probleme fara sa reinstalez windows-ul ca am dus calculatorul la cineva de 3 ori in 3-4 zile si ai mei o sa faca crize daca o sa mai il aduc si a 4- a oara.

Va multumesc anticipat.

P.S.: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
14-08-2012, 09:56 PM
Omule, ti-am explicat, NU ai cum.

Schimba-ti windows-ul cu XP!

Problema la tine nu e de procesor, placa video, ci de rami! Lipsa de rami suficienti!

Hai buto sa-ti arat consumul de memorie (dupa cum cred ca are loc consumul de memorie la tine):
* Windows 7 Starter: 500-800mb
* Avira: >20-200mb (daca scaneaza)
* Steam: >30-50mb
* HL: >50 - >300mb (daca esti pe server)
* Yahoo Messenger: >14mb (fara sa vorbesti cu cineva pe messenger)
* uTorrent: > 12mb (fara sa descarci nimic)
* Chrome: in functie de ce ai deschide: (>3mb - >50mb) * nr de taburi + Plugin Flash : > 50- >150mb
---------------------------------------------------- +
= >727 mb (ceea ce nu are cum sa aiba atat - ar insemna ca sa nu faci nimic pe pc, in cs sa nu intri pe server, sa nu descarci nimic, sa nu vorbesti pe ym, antivirusul sa nu scaneze, iar pe chrome sa ai o pagina simpla html) - >1526mb :|

Sti ce consum am eu? Windows 7 Pro x64 + 8x taburi Chrome + Yahoo + avira + dropbox + steam + cs + server de cs (pt teste) + notepad++ + altele = pe putin 2600mb ram


Ai facut 2 thread-uri pentru o intrebare la care ti s-a raspuns deja.

AmX_DeaDShoT
14-08-2012, 10:02 PM
Omule, ti-am explicat, NU ai cum.

Schimba-ti windows-ul cu XP!

Problema la tine nu e de procesor, placa video, ci de rami! Lipsa de rami suficienti!

Hai buto sa-ti arat consumul de memorie (dupa cum cred ca are loc consumul de memorie la tine):
* Windows 7 Starter: 500-800mb
* Avira: >20-200mb (daca scaneaza)
* Steam: >30-50mb
* HL: >50 - >300mb (daca esti pe server)
* Yahoo Messenger: >14mb (fara sa vorbesti cu cineva pe messenger)
* uTorrent: > 12mb (fara sa descarci nimic)
* Chrome: in functie de ce ai deschide: (>3mb - >50mb) * nr de taburi + Plugin Flash : > 50- >150mb
---------------------------------------------------- +
= >727 mb (ceea ce nu are cum sa aiba atat - ar insemna ca sa nu faci nimic pe pc, in cs sa nu intri pe server, sa nu descarci nimic, sa nu vorbesti pe ym, antivirusul sa nu scaneze, iar pe chrome sa ai o pagina simpla html) - >1526mb :|

Sti ce consum am eu? Windows 7 Pro x64 + 8x taburi Chrome + Yahoo + avira + dropbox + steam + cs + server de cs (pt teste) + notepad++ + altele = pe putin 2600mb ram


Ai facut 2 thread-uri pentru o intrebare la care ti s-a raspuns deja.

Wow omule mai inebunit cu atatea calcule si cu atatea chestii "chineze" pe care tu si cu cativa membrii din comunitate le stiti. Oricum multumesc profesore de mate.

gbz
26-08-2012, 10:47 PM
Spune si tu ce placa video ai?