PDA

View Full Version : [REZOLVAT] Probleme Windows 7 Starter



AmX_DeaDShoT
12-08-2012, 08:48 PM
De ceva timp, mi-am instalat Windows 7 Starter. Am instalat Steam, Counter-Strike pe Steam, iar cand intru in el imi da voie sa joc in Software si D3D. Eu vreau OpenGL ca am lag foarte mare si dupa ceva timp (15-20 min) imi iese din cs. Cateodata am si lag pentru 3-5 secunde dupa care merge bine. Si apropo, nu stiu cum sa dau la chestia aia, nVidia control panel, dupa care sa bifez force off.

Va multumesc anticipat.

Tiger
12-08-2012, 09:35 PM
Nu e vina sistemului de operare Windows 7 Starter! Nu stiu de ce ti l-ai ales, e urat :)) , mai bine era Home Premium :) (nu consuma cu mult mai mult decat Starter).

Zi detaliile pc-ului / laptop-ului tau, incepand de la placa video, procesor etc.

PS: NU iti recomand sa joci cu OpenGL pe zombie, flare-ul afecteaza fps-ul in draci.
PS2: Cred ca ai placa video integrata Intel GMA. :)

AmX_DeaDShoT
12-08-2012, 09:44 PM
Nu e vina sistemului de operare Windows 7 Starter! Nu stiu de ce ti l-ai ales, e urat :)) , mai bine era Home Premium :) (nu consuma cu mult mai mult decat Starter).

Zi detaliile pc-ului / laptop-ului tau, incepand de la placa video, procesor etc.

PS: NU iti recomand sa joci cu OpenGL pe zombie, flare-ul afecteaza fps-ul in draci.
PS2: Cred ca ai placa video integrata Intel GMA. :)

Nu eu am ales, am un jaf de pc si asta era singurul windows care il avea acel baiat care m-i la facut.

1. Ce-i ala flare?

2. Cu ce program fac asta?

3. Am placa video nVidia.

Tiger
12-08-2012, 09:51 PM
1. E "flash"-ul pentru lumina.
2. Cu cpu-z + gpu-z:
cpu-z: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
gpu-z: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Fa-ti screen-uri cu primul tab de la fiecare program si le pui aici.
3. Ciudat atunci ... eu aveam un amarut de nVidia TNT 32 Riva (32mb v-ram) si ducea foarte bine in modul OpenGL, cat si pe celalalte rendere.

Prin screenshot gpu-z o sa vad ce placa video ai, ca sa imi pot da seama mai exact.

AmX_DeaDShoT
13-08-2012, 08:57 AM
Poftim:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
13-08-2012, 12:17 PM
Mda ... Ideea e ca ai prea putini rami, 1 gb ram ... Windows 7 Starter consuma in jur de 500-800mb ram + daca mai ai ceva aplicatii deschise, gen: Steam + CS + alte aplicatii, ramai fara suficienti rami liberi ...
Rezolvare:
1. instalezi XP (recomandat - daca nu iti place interfata de xp, iti spun eu cateva teme de windows xp chiar faine :D );
2. upgrade de memorie ram, de la 1 gb ram ddr1, la macar 1.5 gb ram ddr1 (nu iti recomand sa faci asta, sistemul e destul de vechi...).

Si eu am avut pe netbook Windows 7 Starter (original) care avea 1 gb ram ddr3, iar sistemul de operare cand aveam multe aplicatii deschise se misca tare rau.

AmX_DeaDShoT
13-08-2012, 10:27 PM
Multumesc but pentru ajutor. Iti raman dator c-o bere.