PDA

View Full Version : Model de raportare probleme detectie (false-positive)



Tiger
16-02-2018, 08:08 PM
Pentru a putea depista cauza problemei va trebui sa ne furnizati cateva informatii.
ESTE IMPORTANT SA NU INCHIDETI JOCUL!!!

OBSERVATIE: Rapoartarea trebuie facuta imediat dupa ce ati primit o detectie gresita. NU veniti dupa cateva ore sau daca ati inchis CS-ul pentru ca astfel de cereri vor fi respinse instantaneu.

La TITLU veti descrie problema sumara (ex: Problema false-positive), iar in continut veti specifica urmatoarele detalii:

RAPORT: Link raport wCD
ANTIVIRUS: Specificati ce antivirus folositi, daca folositi - acest camp ne va ajuta sa intelegem daca exista vreo problema legata de wCD si antivirus - in mod normal nu ar trebui
DESCRIERE ADITIONALA: Alte detalii cu privire la ce modificati ati adus in ziua respectiva pe calculator (gen: ce program ati instalat in ziua respectiva pe calculator)
LINK DUMP MEMORIE CS: Link download dump memorie cs (wetransfer.com) [aveti un mic tutorial, mai jos, de cum puteti obtine un dump de memorie cs].


Mic tutorial creare dump de memorie CS:
1) Pentru a putea stii exact de la ce este problema, imi trebuie un "dump" de memorie al procesului hl.exe / cstrike.exe. Daca ati inchis CS-ul, atunci rulati-l din nou.
2) Verificati daca sunteti detectati cu cod facand o scanare cu wCD. Pastrati link-ul de la raportul cu detectie - o sa aveti nevoie de el in cerere. Daca nu sunteti detectati, incercati din nou mai tarziu repetand toti pasii. Este important ca sa fiti detectati pentru a urma pasii urmatori, altfel este inutil!
3) Descarcati wcd_game_mem_dump.zip (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
4) Dezarhivati continutul din arhiva si intrati in directorul dezarhivat.
5) Cautati fisierul wcd_game_mem_dump, dati dublu-click pe el si asteptati cateva momente pana cand vi se genereaza fisierul.
6) Arhivati fisierul generat. Va recomand sa puteti parola la arhiva, parola pe care mi-o veti comunica doar mie. Fisierul poate contine date sensibile.
7) Uploadati fisierul/arhiva de la pasul anterior si puneti link-ul de la fisier, impreuna cu link-ul de raport wCD generat la pasul 2), in cerere. De asemenea, daca ati criptat arhiva va rog sa imi trimiteti parola prin PM/mesaj privat.