PDA

View Full Version : Ce mai fac fostii concurenti de la MasterChef:>



Esky
20-07-2012, 12:45 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Bogdan Alexandrescu – Dexter lucreaza cu Chef Florin Dumitrescu

“Dupa incheierea competitiei viata mea s-a schimbat radical, pot sa spun ca a luat o turnura de 180 de grade. Ca persoana nu m-am schimbat sau cel putin asa imi place sa cred, insa mi s-au intamplat doar lucruri extrem, extrem de bune si de placute. Am tot primit oferte, mult mai multe decat ma asteptam sa primesc, insa deocamdata simt ca am facut alegerea corecta si cea mai potrivita. Toti trei suntem tineri si chiar putem sa schimbam mentalitati.

Propunerea lui Chef Florin a venit la cateva zile dupa incheierea emisiunii si pot sa spun ca nu am stat pe ganduri, am spus da din prima, am ignorat toate celelalte oferet desi apreciez foarte mult persoanele care mi le-au facut, le respect. Pe moment consider ca aici imi e locul. Dimineata incepem cu pregatirile pentru ziua respectiva, pregatim sosurile, anumite preparate, facem “mis en place”-ul, apoi efectiv gatim si montam farfuriile, sub atenta suprvaeghere a lui Chef Florin, care, daca nu este multumit (ceea ce nu s-a intamplat pana acum), le intoarce inapoi, nu trimite la masa nimic daca nu e perfect.”



Alex Petricean – D’Artagnan, coleg cu Dexter in restaurantul lui Chef Florin Dumitrescu

“Viata mea s-a schimbat radical dupa experienta Masterchef, asta o pot spune clar si raspicat. Am simtit nevoia sa bat fierul cat e cald, astfel ca imediat dupa sfarsitul competitiei m-am inscris la o scoala de atestare profesionala in gastronomie si am facut practica in restaurantul unui hotel important de 5 stele din centrul Bucurestiului. In momentul de fata sunt bucatar cu acte in regula. Cu Chef Florin am discutat destul de mult dupa terminarea emisiunii (mai ales in ceea ce priveste viitorul meu in gastronomie), dandu-mi cateva sfaturi foarte utile cu privire la oportunitatile ce se pot ivi. Oferta a venit in momentul in care a stiut concret ca va fi responsabil de bunul mers al unui restaurant deosebit. M-a sunat si mi-a expus indr*****ele sale idei legate de posibila colaborare. Totul a sunat minunat, mai ales ca stiam ca voi face echipa in bucatarie cu bunul meu prieten Bogdanel Alexandrescu. Mai departe ne-am consultat impreuna si la doua zile dupa prima discutie am decis sa acceptam aceasta propunere onoranta. Nu ne pare deloc rau, ba din contra, ii multumim lui Chef Florin pentru increderea acordata. Nu-i putin lucru sa beneficiezi din primul moment de credit deplin in bucatarie.”



Alex Cirtu – Teacher cu abilitati gastronomice

“Viata mea dupa MasterChef este mult mai frumoasa. Ma saluta oamenii pe strada sa ma felicite pentru parcursul meu in cadrul acestui concurs si pentru caracterul de care am dat dovada, ma intreaba despre diverse retete sau daca m-as mai inscrie si pe viitor la urmatoarele sezoane, iar bineinteles raspunsul meu este intotdeauna afirmativ. Am in plan cateva proiecte de caritate impreuna cu concurentii MasterChef (absolut toti s-au pronuntat dispusi sa ajute) si incet, incet speram sa determinam oamenii cu putere de influenta foarte mare in aceasta tara sa ia si ei la randul lor masuri. Daca fiecare persoana cu un trai cat de cat decent ar ajuta catusi de putin pe cineva nevoias, pana l-ar pune pe picioare, nu ne-am mai confrunta cu situatia de-acum. De-a lungul anilor, impreuna cu scoala am incercat sa ajutam cat am putut de mult pe toti cei care au nevoie si desi de multe ori pare ca o picatura de apa in ocean, noi nu ne-am pierdut speranta. Pana acum am putut ajuta fundatii ca: Inocenti, Remar, Asociatia Vasiliada, Asociatia Cainilor de Salvare, Asociatia Sindrom Down Bucuresti, Asociatia Sf. Stelian, Asociatia Concordia, Asociatia A doua sansa si Maya’s children

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Mimi Nicolae

”Este adevarat, viata mea s-a schimbat in bine dupa acest concurs, am cunoscut oameni minunati, participam la diverse evenimente, gatesc cu aceeasi dragoste, dar sunt mult mai curajoasa in ceea ce fac. Si am o familie minunata care ma sustine! Am ramas prieteni cu Alex Petricean, Bogdan Alexandrescu, Sidia Sissoko, Florin Dumitrescu.

Cu Siso chiar am participat de curand la un eveniment si a iesit nemaipomenit! Cat despre Chef Florin il pot numi mentorul nostru. Nu am facut inca cursuri de bucatar, dar ma gandesc serios la asta, am foarte multe idei pe care abia astept sa le pun in practica.”

<b>You have to register to ba able to see this link</b>


Andreea Moldovan

”Dupa terminarea emisiunii, evident ca mi-am petrecut cat mai mult timp alaturi de familia mea, am fost intr-o vacanta frumoasa si am continuat sa gatesc. Tin legatura cu cei care m-au sustinut in timpul concursului pe pagina mea oficiala de pe Facebook, pe care am trasformat-o intr-un mic blog unde postez fotografii cu ce gatesc si le raspund la intrebari.

Despre proiectul in care sunt implicata inca nu va dezvalui mult, va spun doar ca este vorba de un concept de 5 stele, intr-o locatie de vis din Bucuresti. Am pastrat legatura cu fosti concurenti, vorbesc destul de des cu o parte din ei.

Cat despre lucrul intr-o bucatarie profesionista, asta mi-am dorit de mult timp, insa am ales sa ma concentrez pe cresterea si educarea fetitei mele. Acum ca va incepe gradinita, imi voi imparti timpul altfel.”
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
sursa: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Abia astept sa inceapa iara ;x

RedMan
20-07-2012, 09:37 PM
Andreea Moldovan asta m-a uimit cu o declaratie in una din editiile de la MasterChef. Se calificase in una din ultimele faze ale competitiei sau ceva de genul, afirmand urmatoarele: " Importanta acestui moment eclipseaza poate si momentul nasterii fetitei mele". Intre ceva ce iti place sa faci si ceva de care esti obsedat se afla o linie aproape la fel de subtire ca cea a chilotilor Oanei Zavoranu atunci cand era calare pe masina lui Razvan.