PDA

View Full Version : Base` a revenit in plen



Esky
06-07-2012, 07:54 PM
Traian Băsescu a revenit īn plen, acesta părăsind sala īn timpul discursului lui Crin Antonescu

Preşedintele Traian Băsescu a ieşit din sala de plen după ce şi-a susţinut discursul, spunānd că merge să fumeze şi să dea un telefon. La tribună a urcat Crin Antonescu, moment īn care a venit şi premierul Victor Ponta. Preşedintele Băsescu le-a spus, īn plen, reprezentanţilor USL că l-au "salvat" pe Dan Voiculescu īn urmă cu două săptămāni, dar că nu ştie dacă o vor mai putea face dacă nu controlează justiţia, el susţinānd că obiectivul USL este subordonarea justiţiei. Parlamentul Romāniei va decide īn această seară, prin vot, asupra solicitării USL de suspendare a președintelui Romāniei, Traian Băsescu.

UPDATE 18.59. Preşedintele Traian Băsescu s-a īntors īn sala de plen. Acesta nu a vrut să dea declaraţii. Sosirea lui īn sala de plen este anunţată ofciial de senatorul Dan Şova care ţine īn acest moment un discurs.

UPDATE 18.58. Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a ieşit din sala de plen şi a mers īn salonul de protocol la Camerei, unde se află Traian Băsescu, liderul democrat-liberal spunānd că merge să fumeze, iar īntrebat dacă fumează īmpreună cu şeful statului el a răspuns: "Īntotdeauna īmpreună".

UPDATE 18.49. Dan Şova a spus că şeful statului este īn ultimul act al existenţei domniei sale. ,,Domnia sa nu poate coabita cu omul liber, poate coabita doar cu slugi, doar cu cei care-l ascultă orbeşte (...) Situatia e foarte simplă: nu sunt jocuri politice, nu sunt subtilităti politice. Ce poate fi mai democratic decat un vot popular si ce īntrebare mai simpla poate fi adresata decat ,, a spus Şova.

UPDATE 18.45. UDMR lasă parlamentarii săi să voteze aşa cum cred de cuviinţă.

UPDATE 18.40. Deputatul PDL Cezar Preda:

Si papusa Chucky a fost conceputa pentru a fi o papusa buna, dar nu a fost buna pentru ca rautatea i-a venit pe drum
Dvs v-ati aliat tocmai cu acea parte a FSN pe care o conducea Iliescu. Romania este lovita crunt in fibra sa a doua oara in cei 22 de ani de libertate. Batranul edec, Ilici al Romaniei si securistii miliardari au lovit in tara noastra cu mineriada. Azi papusarii lovesc din nou cu golaniada
Un barbat si un om de stat in situatii grele ia decizii grele. Nu sunt motive ca romanii sa ne suspendam presedintele. Si in cazul in care CCR a afiormat ca presedintele a fost in suprapunere cu resposanabilitate guvernului, era in accept cu premierul, cu guvernatorul BCR si cu institutiile financiare internationale. Ne-am facut de ras in 2007, de ce recidivam, cui foloseste?

UPDATE 18.30. UNPR, minorităţile naţionale şi independenţii nu au dorit să ia cuvāntul.

UPDATE 18.16. Crin Antonescu ia cuvāntul, la şedinţa de plen ajungānd şi premierul Victor Ponta. Şeful statului a părăsit plenul spunānd că merge să fumeze şi să dea un telefon. Iată cele mai importante declaraţii făcute de liderul PNL:

Domnule preşedinte al Romaniei, cred că exista măcar īn momentul asta un lucru care ne uneste: dorul de Emil Boc. Dvs ii duceti dorul premierului Emil Boc, eu duc dorul discursurilor parlamentare ale domnului Boc. Parlamentul nu e un tribunal, hotărārea pe care o vom lua azi nu e o sentinta. Este una dintre cele mai frumoase zile ale vietii politice romanesti, in ciuda tensiunii. Reuniti aici, indiferente de verdict, nu dam nicio lovitura de stat, nu atacam nicio institutie, ci ne aflam in miezul exercitiului democratic, constitutional si parlamentar
Un regim politic prezidenţial poate fi īncă un regim democratic. Domnul Băsescu şi susţinătorii politici au īncercat să transforme Romānia īntr-un regim discreţionar
Preşedintele se ascunde īn spatele unei distincţii īntre vorbe şi fapte. La asta nu mă aşteptam
Preşedinteke a dast ordine unor instituţii care nu i-au fost subordonate: Guvernului, CCR, serviciilor de informaţii
Acesta este marea problemă pe care vrem să o sancţionăm şi să vă trimitem īn faşa poporului
Marele păcat politic este că aţi lăsat ţarta fără preşdinte. Preşedintele trebnuia să fie garant, moderator, reprezentant al tuturor. Traian Băsescu a fost galant doar cu camarila PDL
Ieri, dl presedinte ne spunea aici ca a spus adevarul romanilor. Se referea la necesitatea masurilor economice de austeritate, la justitie independenta, si la alte lucruri frumoase cu care toti am fost de acord. Nu, dl presedinte, nu le-ati spus romanilor tot adevarul, nu le-ati spus ca in timp ce pentru milioane impuneati prin guverne marioneta masuri de austeritate, un grup restrans de clientela si camarila a prosperat la cote nemaivazute.
Am sa fac o foarte scurta trimietere la memorie. Mineriadele au fost cel mai grav atentat la statul de drept. Stim ca Ion Iliescu era presedintele Romaniei si va fi insotit toata viata sa de responsabilitatea si umbra uriasa a acestui moment. Stim ca atunci Tariceanu, Vosganian, eu, intr-un oras de provincie, eram membri ai PNL, aveam sediile atacate, dar sustineam valorile libertatii. Victor Ponta era elev de liceu, Radu Berceanu, Videanu, erau deputati in partidul lui Iliescu, in partidul care cautiona mineriada (Aplauze din partea parlamentarilor PNL. Parlamentarii PSD nu au aplaudat)
Dacă nu veţi fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, mă retrag definitiv din definitiv din viaţa politică.

UPDATE 18. 03. Intervenţie Vasile Blaga:

"Nu aţi dorit ca romānii să audă avizul dat de CCR. Romānia trece īn aceste zile prin momente dificile şi aceasta doar pentru că anumiţi politicieni īncearcă să confişte această ţară.Zi de zi sunt īncălcate normele şi procedurile legale. Europa, īntreaga lume priveşte cu īngrijoarre cum Romānia stă să se prăbuşească sub restauraţia fărădelegii. E o luptă condusă de Ponta-Antonescu īmpotriva democraţiei. Adevărata menire a oamenilor politici e exercitarea puterii īn interesul oamenilor. Singura voastră preocupare e acapararea puterii. Romānia e condusă de un om specializat īn furt intelectual. Ponta- copy-paste a făcut īnconjurul lumii, făcāndu-id e rās pe romāni. Trompetele USL au minţit că Romānia are bani. Din cauza incompetenţei USL-iste criza economică se adānceşte. Domnilor, zilele acestea treceţi cu şenilele peste romāni, peste instituţiile democratice. Acum loviţi īn Preşedinte. Demersul de suspendare al Preşedintelui este şi ipocrit şi hilar. Dl. Ponta nu aveaţi drepotul să plecaţi la Consiliul European fapt dovedit de decizia CCR pe care aţi mutilat-o deja. De ce aţi īnceput ptr a doua oară suspendarea Preşedintelui. Penrtu că este apărătorul legii pentru toţi. După părerea USL un asemenea om trebuie īndepărtat. Preşedintele Băsescu nu a īncălcat Constituţia, īn timp ec Ponta şi Antonescu o īncalcă īn fiecare zi. Singurul doctorat luat cu brio de Victor Ponta este cel īn fărădelege. Credeţi că veţi scăpa nepedepsiţi dacă vă plasaţi deasupra legii. Nu uitaţi, voturile romānilor sunt singura cursă reală. Veţi afla asta de la alegătorii de stīnga, de dreapta, apropiaţi de PDL sau nu, iar Dvs, guvernul Dvs v-aşi angajat ferm īmpotriva democraţiei, īmpotriva romānilor. Doresc să fac un apel: dragi colegi din UDMR, UNPR, minorităţi naţionale:Treziţi-vă. Nu puteţi pune umărul la distrugerea statului de drept şi la răsturnearea democraţiei īn Romānia. Azi trebuie să apărăm supremaţia legii, instituţiile statului de drept, democraţia. PDL va vota īmpotriva suspendării Preşedintelui."

Sursa: <b>You have to register to ba able to see this link</b>