PDA

View Full Version : Acta respinsa



Esky
05-07-2012, 06:30 PM
Parlamentul European a respins Acordul comercial de combatere a contrafacerii (ACTA), cu 478 de voturi. Alţi 39 de eurodeputaţi au votat pentru ratificare, iar 165 s-au abţinut de la vot.Europarlamentarul Judith Sargentini a postat pe contul său de Twitter o imagine cu pancarta prin care se salută respingerea ACTA

"Salutăm votul Parlamentului European prin care s-a respins mult controversatul proiect ACTA. Rezultatul acestui vot din plen a fost oarecum aşteptat pentru că, anterior, cele cinci Comisii - pentru Dezvoltare, pentru Comerţ Internaţional, pentru Industrie, Cercetare şi Energie, Comisia pentru Afaceri Juridice şi Comisia pentru Libertăţi Civile, Justiţie şi Afaceri Interne - nu îşi dăduseră acordul. Deşi Grupul Popular a cerut amânarea acestui vot foarte important, s-a respins şi, iată, vocile milioanelor de utilizatori de Internet din întreaga Europă au fost ascultate", a precizat, ieri ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Dan Nica.

Titlul oficial al documentului este "Acord comercial de combatere a contrafacerii între Uniunea Europeană și statele membre ale acesteia, Australia, Canada, Japonia, Republica Coreea, Statele Unite Mexicane, Regatul Maroc, Noua Zeelandă, Republica Singapore, Confederația Elvețiană și Statele Unite ale Americii". Deși titlu tratatului sugerează că înțelegerea acoperă doar contrafacerea bunurilor fizice, acordul urma să acopere un domeniu mai larg, incluzând infracțiunile privind încălcarea drepturilor de autor în contextul "distribuției prin internet și tehnologia informației". Negocierile ACTA au fost secrete până pe 22 mai 2008, când documente despre ACTA au început să fie publicate pe Wikileaks.

Esky
05-07-2012, 08:14 PM
Deci in concluzie adio acta ;))

Teddy
05-07-2012, 09:40 PM
Foarte bine ca nu s-a aprobat tampenia asta de ACTA. Imi aduc aminte ca , completam petitii online cu cate trei adrese de e-ami:)

Esky
05-07-2012, 09:52 PM
:D

XeLa
05-07-2012, 10:17 PM
Ti`am mutat topicul la stiri , acolo era pus aiurea.

-=MaX=-
06-07-2012, 02:18 PM
Foarte tare, eram pe cale sa cred ca nu vor avea efect protestele dar se pare ca s-a reusit pana la urma :) O sa si scot de pe Home filmuletul cu ACTA.
Din pacate insa, in Romania a fost adoptata legea Big Brother care intr-o oarecare masura seamana cu ACTA, avand ca scop stocarea pe termen indelungat a activitatii pe internet a ficarui utilizator de catre provider. :(

Teddy
06-07-2012, 02:40 PM
Foarte tare, eram pe cale sa cred ca nu vor avea efect protestele dar se pare ca s-a reusit pana la urma :) O sa si scot de pe Home filmuletul cu ACTA.
Din pacate insa, in Romania a fost adoptata legea Big Brother care intr-o oarecare masura seamana cu ACTA, avand ca scop stocarea pe termen indelungat a activitatii pe internet a ficarui utilizator de catre provider. :(
Adica nu mai pot sa ma uit la filme... ca...pff...

Esky
06-07-2012, 03:20 PM
totusi am scapat de acta dao naibii , multumim acelor parlamentari care au fost contra acta:)

-=MaX=-
14-07-2012, 12:19 AM
multumim acelor parlamentari care au fost contra acta:)

Nu te prea grabii cu multumirile :)
Te asigur ca nu datorita parlamentarilor a fost respinsa ACTA, eficienta se datoreaza protestelor si petitiilor online de care s-au ocupat niste oameni cu alte functii fara a avea tangente cu parlamentul, daca ne lasam in baza tratativelor din parlament, ACTA era deja implementata... vezi sistemul Big Brother care a fost decis in parlament fara a lasa timp pentru a se decide in mod democratic daca sa se aprobe sau nu...