PDA

View Full Version : Amazon iti intra in casa



F0rS3ti
28-10-2017, 09:14 AM
Amazon a anunţat serviciul Amazon Key, prin intermediul căruia le va livra clienţilor coletele chiar dacă nu sunt acasă şi uşile lor sunt încuiate. Sistemul este bazat pe două elemente: o cameră de supraveghere video şi o încuietoare inteligentă.

Curierii sunt instruiţi să bată sau să sune la uşă atunci când ajung. Dacă nu răspunde nimeni apasă pe butonul „Unlock” într-o aplicaţie mobilă. Apoi, angajaţi ai Amazon verifică în sistem dacă este vorba de curierul potrivit şi dacă adresa este cea corectă. În cazul în care totul este în regulă, Amazon descuie uşa. Camera, numită „Cloud Cam” înregistrează livrarea, pentru ca totul să decurcă conform planului.

Din păcate, însă, încuietorile inteligente nu sunt nici pe departe atât de sigure pe cât am putea să credem. Recent, un producător de astfel de dispozitive le-a lăsat clienţilor locuinţele neprotejate după o actualizare software cu probleme.


N.R Astia mai au un pic si ne baga si mancarea in gura, sa nu mai folosim noi lingura ;-))))

RyaN
28-10-2017, 09:39 AM
N.R Astia mai au un pic si ne baga si mancarea in gura, sa nu mai folosim noi lingura ;-))))
:hohot: