PDA

View Full Version : Problema si propunere rezolvare



alexCT
17-02-2017, 06:08 PM
Este o problema foarte mare cu schimbatul mapei, atunci cand niciun admin nu se afla pe server. Mapele isi dau reset la timp dupa ce lumea a votat(cand mapele initiale au un timp mic pana se termina), luandu-se de la capat cele 25 de minute dedicate fiecarei harti, indiferent de rezultatul votului. Se ajunge ca o mapa sa fie jucata chiar si timp de doua ore continuu, cum a fost si astazi cazul.

Din acest motiv, foarte multi playeri activi parasesc serverul. Va rog rezolvati problema!

~TraNda~
17-02-2017, 06:16 PM
Problema vine din cauza butilor care dau retry de la terro, iar alegerea noului terorist nu se face corecta, din pacate..

-WickedSick-
17-02-2017, 06:24 PM
Este o problema foarte mare cu schimbatul mapei, atunci cand niciun admin nu se afla pe server. Mapele isi dau reset la timp dupa ce lumea a votat(cand mapele initiale au un timp mic pana se termina), luandu-se de la capat cele 25 de minute dedicate fiecarei harti, indiferent de rezultatul votului. Se ajunge ca o mapa sa fie jucata chiar si timp de doua ore continuu, cum a fost si astazi cazul.

Din acest motiv, foarte multi playeri activi parasesc serverul. Va rog rezolvati problema!

Singura solutie pentru remedierea problemei , ar fi numarul de admini constanti zilnic pe server sa fie mai mare :) !

-=Christian=-
17-02-2017, 06:33 PM
Singura solutie pentru remedierea problemei , ar fi numarul de admini constanti zilnic pe server sa fie mai mare :) !

+1...Nu ai ce sa faci in privinta asta.

alexCT
17-02-2017, 06:50 PM
Eu vad alte cateva solutii:

1. Reducerea conditiilor pentru accesarea de grad(helper) astfel incat sa fie mai multi admini activi. 55 de ore mi se pare putin cam mult, desi e rezonabil.
2. Introducerea meniului votemap in consola.
3. Reducerea numarului de voturi, timp si runde necesare pentru a accesa RTV(zice ca you have to play x more minutes / you have to play x more rounds to start a vote)

-=Christian=-
17-02-2017, 06:57 PM
Eu vad alte cateva solutii:

1. Reducerea conditiilor pentru accesarea de grad(helper) astfel incat sa fie mai multi admini activi. 55 de ore mi se pare putin cam mult, desi e rezonabil.
2. Introducerea meniului votemap in consola.
3. Reducerea numarului de voturi, timp si runde necesare pentru a accesa RTV(zice ca you have to play x more minutes / you have to play x more rounds to start a vote)

Deja este o porcarie ce spui,sa inteleg ca doresti helper? ;;) Este ok asa cum este.
Ce treaba are votemap? Si din cate stiu eu este bagat :))
Ce rezolvi daca reduci numarul de voturi? iti spun eu,nimic..Faceti propuneri folositoare nu porcarii..

alexCT
17-02-2017, 07:09 PM
Deja este o porcarie ce spui,sa inteleg ca doresti helper? ;;) Este ok asa cum este.
Ce treaba are votemap? Si din cate stiu eu este bagat :))
Ce rezolvi daca reduci numarul de voturi? iti spun eu,nimic..Faceti propuneri folositoare nu porcarii..

Mai sus spui ca vrei admini mai multi pe server, dar nu vii cu o solutie asupra cum se poate creste numarul de admini. Eu am venit cu o propunere pentru asta. Este destula lume activa si cu 40-45 de ore, iar gradul ala este exact pentru astfel de oameni, oameni activi care pot ajuta serverul cu niste comenzi minime(schimbarea mapei, un slay/kick, un slap etc). Masura asta creste atractivitatea unui astfel de grad, devenind mai facil de accesat.

Votemap nu e bagat. Verifica inainte sa iti dai cu parerea. "This command has been disabled"

RTV - reducerea numarului de voturi scapa jucatorii de momentele in care mai este nevoie de un singur/2/3 voturi pentru a accesa comanda. Reducerea de runde si de timp pentru accesarea comenzii este evident o necesitate, e aberant sa stai nu stiu cate minute si nu stiu cate runde ca sa ti se dea posibilitatea ca player sa schimbi o mapa care se rejoaca.

Te invit sa faci si tu propuneri folositoare si sa nu mai spui porcarii.

-=Christian=-
17-02-2017, 07:30 PM
Aberezi putin,pentru conostintele tale sa stii ca,comanda amx_votemapmenu se foloseste pentru a alege mapele pentru un vot si la amx_votemap iti apare asa:
Usage: amx_votemap <map> [map] [map] [map],nu cum ai spus tu,singurul care ar trebuii sa se asigure esti tu.
Da,este adevarat ca acel grad "Helper" se acorda la 55 de ore jucate,oare ma intreb,cum spui tu de "admini" activi,daca intr-adevăr esti admin activ acele 55 de ore le faci in cateva zile dragule.
Nu stiu care este treaba ta cu RTV-ul,ca sa poti da RTV trebuie sa astepti cateva minute (2-3-4),eu zic ca nu-i mult,se pare ca pentru tine da.. :))
Si ar trebuii sa lasati si votul serverului sa-si faca treaba,nu sa jucati de 100 de ori pe aceeasi mapa pentru ca tie iti place si altuia nu. :)

alexCT
17-02-2017, 07:47 PM
Aberezi putin,pentru conostintele tale sa stii ca,comanda amx_votemapmenu se foloseste pentru a alege mapele pentru un vot si la amx_votemap iti apare asa:
Usage: amx_votemap <map> [map] [map] [map],nu cum ai spus tu,singurul care ar trebuii sa se asigure esti tu.
Da,este adevarat ca acel grad "Helper" se acorda la 55 de ore jucate,oare ma intreb,cum spui tu de "admini" activi,daca intr-adevăr esti admin activ acele 55 de ore le faci in cateva zile dragule.
Nu stiu care este treaba ta cu RTV-ul,ca sa poti da RTV trebuie sa astepti cateva minute (2-3-4),eu zic ca nu-i mult,se pare ca pentru tine da.. :))
Si ar trebuii sa lasati si votul serverului sa-si faca treaba,nu sa jucati de 100 de ori pe aceeasi mapa pentru ca tie iti place si altuia nu. :)

Tu nu intelegi nimic din ce am scris? Nu se schimba mapa daca nu o schimba adminii. Se da restart la timp din server si se rejoaca mapa! Azi s-a jucat deathrun_genius de 3 ori consecutiv si bhopz_v2 de 2 ori, pentru ca nu erau admini on, iar playerii nu au putut sa schimbe mapele prin alte metode. Nu vreau sa joc aceeasi mapa de 100 de ori si exact despre asta este topicul. Citeste iar ce am scris initial si poate intelegi problema!

La comenzile AMX au acces doar adminii! Eu vorbesc de comanda votemap pentru playeri. Playerii au posibilitatea ca prin aceasta comanda sa voteze din consola, inainte de terminarea mapei, alte optiuni si sa schimbe mapa, daca cad de comun acord si au suficiente voturi pentru una din optiuni. Comanda este tip "votemap numar" si aleg playerii mape dintr-o lista stabilita de server!

La nivel practic, dupa ce dai RTV si iti apare numarul de minute, iti apare si numarul de runde. Dupa ce astepti sa treaca alea 2-3-4 minute, apare ca mai ai de asteptat si X runde ca sa dai RTV. Te rog sa nu mai fii arogant, ca nu ai de ce.

-=Christian=-
17-02-2017, 07:52 PM
Nu prea intelegi,daca nu sunt admini on se da vot de la server,ce vina avem noi ca unii playeri alege mapa "X" daca tie nu-ti place altuia poate ii place.
Normal ca la comenzile AMX au acces doar adminii,este o porcarie sa dai acces la votemap playerilor,asta ar insemna sa aiba "admin",intelegi?
Arogant nu sunt ba din contra am vrut sa te lamuresc ;)

alexCT
17-02-2017, 07:57 PM
Nu prea intelegi,daca nu sunt admini on se da vot de la server,ce vina avem noi ca unii playeri alege mapa "X" daca tie nu-ti place altuia poate ii place.
Normal ca la comenzile AMX au acces doar adminii,este o porcarie sa dai acces la votemap playerilor,asta ar insemna sa aiba "admin",intelegi?
Arogant nu sunt ba din contra am vrut sa te lamuresc ;)

M-am lamurit, nu intelegi problema deloc.

Mars
17-02-2017, 08:23 PM
Nu prea intelegi,daca nu sunt admini on se da vot de la server,ce vina avem noi ca unii playeri alege mapa "X" daca tie nu-ti place altuia poate ii place.
Normal ca la comenzile AMX au acces doar adminii,este o porcarie sa dai acces la votemap playerilor,asta ar insemna sa aiba "admin",intelegi?
Arogant nu sunt ba din contra am vrut sa te lamuresc ;)

alexCT s-a referit la comanda/pluginul ,,votemap" pentru playeri care din păcate nu īl mai găsesc pe internet acum.
Scriai īn consolă votemap ,,numărul respectiv hărții" și la cāteva voturi a aceleiași hărți, se modifica.

~TraNda~
18-02-2017, 01:34 AM
alexCT s-a referit la comanda/pluginul ,,votemap" pentru playeri care din păcate nu īl mai găsesc pe internet acum.
Scriai īn consolă votemap ,,numărul respectiv hărții" și la cāteva voturi a aceleiași hărți, se modifica.

Astfel se va schimba mapa si din 5 in 5 minute. Clar nu o sa bag asa ceva :) .

alexCT
18-02-2017, 05:12 PM
Astfel se va schimba mapa si din 5 in 5 minute. Clar nu o sa bag asa ceva :) .

Tu stabilești la cāte voturi cu comanda votemap se schimbă mapa. Unele servere țin comanda pe 11 voturi, altele pe 13. Am verificat pe 5 alte servere random. Este un fel de RTV, doar că mapa se schimbă direct īn momentul īn care este atins numărul necesar de voturi. Nu se va schimba din 5 īn 5 minute :)

~TraNda~
18-02-2017, 07:12 PM
Tu stabilești la cāte voturi cu comanda votemap se schimbă mapa. Unele servere țin comanda pe 11 voturi, altele pe 13. Am verificat pe 5 alte servere random. Este un fel de RTV, doar că mapa se schimbă direct īn momentul īn care este atins numărul necesar de voturi. Nu se va schimba din 5 īn 5 minute :)

Exemplu: sunt 10 playeri pe server care nu le convine mapa si schimba cand vor ei, chiar si dupa 5 minute de cand s-a schimbat.
Daca pun un numar de 15-20, iar nu e bine, fiindca atunci cand sunt putini nu se fac nr de voturi. Deci, unde este randamentul acestui plugin?

alexCT
19-02-2017, 11:49 AM
Exemplu: sunt 10 playeri pe server care nu le convine mapa si schimba cand vor ei, chiar si dupa 5 minute de cand s-a schimbat.
Daca pun un numar de 15-20, iar nu e bine, fiindca atunci cand sunt putini nu se fac nr de voturi. Deci, unde este randamentul acestui plugin?
Personal nu cred ca se va schimba mapa atat de des cum spui. Si alea 10 voturi se strang desul de dificil. Cred ca cel mai bine se va vedea randamentul daca se va pilota comanda pe server o perioada scurta, cateva zile.

dizdani
19-02-2017, 04:13 PM
Problema vine din cauza butilor care dau retry de la terro, iar alegerea noului terorist nu se face corecta, din pacate..
Joc pe un server in care nu intampin problema asta, selectarea terosistului se face instant prin inlocuire daca precedentul a iesit. Sugerez schimbarea pluginului.

~TraNda~
20-02-2017, 06:29 PM
Problema o sa fie remediata in weekend sau saptamana viitoare.
:locked: