PDA

View Full Version : Propunere cereri acces



daniel_San
12-01-2012, 11:38 AM
Din cauza faptului ca in ultimul timp am fost pur si simplu asaltati de copii care fac 7000000 de conturi doar pentru ca au IP-ul dinamic si nu ne permitem sa banam clase, vin cu urmatoarea propunere:


La fiecare cerere de slot/admin sa existe un supervizor care sa intre obligatoriu cu Team-Viewer in Desktopul celui care cere admin si sa verifice adresa MAC. Propun pe Tiger si Abys din start, oricum se ocupa de redirecte. Daca mai exista doritori va rog sa dai reply. Adresa MAC se poate lua din cmd prin comanda "ipconfig -all" si va uitati la adresele fizice.

Vom face o lista cu adresele MAC blocate(cererile respinse) si decat vom compara. Daca e nevoie fac o mica aplicatie pentru asta. Supervizorul va posta rezultatul in postul cererii.

Am ales adresa MAC deoarece asta nu se poate schimba decat prin inlocuirea placii de retea sau cunostinte destul de avansate.

--==NyKoLaY==--
12-01-2012, 11:44 AM
buna idee chiar imi place

speedman
12-01-2012, 01:04 PM
GJ daniel...tiger si abyss spun si eu sa se ocupe cu asta

petryca
12-01-2012, 08:12 PM
il pui pe butu de tiger?:)))....ala nu stie nici cum il cheama:))...glumeam
Gj...foarte bine...sunt de acord;)
:ass:

RedMan
12-01-2012, 08:34 PM
ex-basketball-istul stie ce spune :)

daniel_San
12-01-2012, 08:38 PM
Redman...inca mai joc in timpul liber:) As vrea sa mai am timp pentru antrenamente

RedMan
12-01-2012, 08:46 PM
Aaaaa ... imi cer mii de scuze atunci :)) si eu as vrea sa am timp de altceva inafara de antrenamente

WarGods | AbySs
12-01-2012, 08:56 PM
Pai sa se ocupe AbySs, cum sa nu :))

Sunt de acord. :D Orice sa ajutam comunitatea nu? :P

Aladin
12-01-2012, 10:08 PM
daca, imi spui si mie ce e ala cmd, o sa fac si eu acest lucru, caci este important sa stim pe cine acceptam sa ne ajute cu srv

WarGods | AbySs
12-01-2012, 10:59 PM
daca, imi spui si mie ce e ala cmd, o sa fac si eu acest lucru, caci este important sa stim pe cine acceptam sa ne ajute cu srv
cmd sau command prompt este comanda la care ajungi prin start>run>scri cmd>open. Ea iti da voie sa accesezi mult mai multe lucruri decat ai putea accesa altfel. Iti permite sa faci foarte multe lucruri ca de ex sa stergi ceva ce altfel nu ai putea. Sau sa iti afli timpul de cand pc este aprins. Are N intrebuintari pentru a avea un acces total la pc-u tau :)
Nu imi gasesc cuvintele la ora asta dar sper ca ai inteles tu cam ce treaba are si "cmd" asta mic si puternic :P

-=MaX=-
12-01-2012, 11:52 PM
total de acord atata timp cat exista oameni sa se ocupe de asta :)
oricum cei care se ocupa de redirecte in prezent, curand vor face parte din Echipa Tehnica
Echipa Tehnica consta in membrii cu diverse cunostiinte IT: Redirecte, WAC, Port Forwarding, Firewall, etc
Printre altele putem include si acest aspect :)

Oricum cand va fi pusa la punct pe forum functia de 'Echipa Tehnica' vom face si ceva instructaje incat sa atinga nivelul de cunostiinte necesar ;)