PDA

View Full Version : Cum sa faci un Yahoo Avatar.



petryca
16-12-2011, 05:29 PM
Este primul meu tutorial si imi cer scuze pentru multele greseli pe care le-am facut:D
Salut.
Va voi prezenta cum sa faceti in Visual Basic un mic programel care va arata avatarul unei persoane careia ii introduceti id'ul de messenger.
Downloadati Visual Basic 2008 : <b>You have to register to ba able to see this link</b>
1).Mai intai deschidem programul "Microsoft Visual Basic" si apasam pe "File"si selectam "New Project".
Aici selectam "Windows Forms Application" apoi apasam pe "OK".
2).Din stanga,din "Toolbox",dam dublu Click pe "WebBrowser" iar apoi in casuta aparuta,apasam pe <triungiul> din coltul din dreapta si selectam "Undock in parent container".
3).Apoi in partea dreapta,cautam "size" si scriem in locul valorilor urmatoarele valori: 134,127 .
4).Acum cautam in "Toolbox" ,in stanga, "textbox",dam click pe el,apasam pe <triunghiul> din dreapta dupa care selectam "Multi-Line",si marim sau micsoram dupa cum dorim.
5).Acum avem nevoie de un buton pentru a putea sa cautam avatarul.Pentru acest lucru cautam in stanga in "toolbox" numele "Button" si il selectam,apoi il redimensionam dupa plac.
6).Apasam un click pe el,dupa care cautam in partea dreapta "Text",iar aici scriem "Cauta Avatar".
Apasam in fereastra pe care am construit-o pe "X" si cautam in partea dreapta "Text" si scriem "Yahoo Avatar".
7).Tot aici cautam "Maximize Box" si selectam False".
8).Acum apasam dublu click pe Butonul "Cauta Avatar" si scriem : WebBrowser1.Navigate("<b>You have to register to ba able to see this link</b>" & TextBox1.Text)
9).Ca sa adaugam informatii,apasam in partea stanga pe "Label" iar apoi pozitionam ca in imagine apoi click pe "Label1" respectiv "label2" si scriem textul care vrem sa apara.
Optional,daca vrem sa nu apara iconita din colt din stanga,cautam in dreapta "Show Icon" si selectam "false".
Apasam pe File,Save All selectam unde vrem sa se salveze si cautam programul propriuzis in Yahoo Avatar>Bin>Debug>Yahoo Avatar.exe
Multumesc.

Link cu pozele pentru acest program : <b>You have to register to ba able to see this link</b>