PDA

View Full Version : Ţara unde sexul este moneda de schimb



aqx
31-07-2016, 01:07 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Povestea "jaboya", cea mai veche practică financiară

Femeile din Kenya au povestit, într-un reportaj CNN, despre cea mai veche practică financiară locală. În vestul ţării, cursul de schimb constă în sex. Aşa reuşesc să supravieţuiască cele din regiunea Lacului Victoria.

Pe malul lacului e forfotă mare. Zona este împânzită cu bărci de pescuit. Pescarii se bat pentru un petic de pământ, unde îşi transportă captura prinsă de dimineaţă: biban şi somn.

„Sunt forţată să plătesc pentru hrană cu sex.”

Sub soarele arzător, pescarii încep târguielile cu cei care se arată interesaţi să le cumpere marfa. Majoritatea femeilor speră să facă un mic profit, cumpărând de aici şi vânzând apoi peştele către magazinele locale.

Însă genul acesta de tranzacţii financiare sunt foarte rare în această parte săracă din Kenya, notează jurnaliştii americani. Şi asta pentru că principala monedă de schimb este sexul, nu banii. Femeile îşi vând corpul în speranţa că vor genera profit, mai târziu. Practica este cunoscută sub denumirea de „jaboya”, în traducere însemnând „sex pentru peste”.

Lucy Odhiambo (35 de ani) este văduvă şi mamă a cinci copii. Ca să poată să-şi întreţină familia este nevoită să se prostitueze. „Sunt forţată să plătesc pentru hrană prin sex, pentru că nu am alte mijloace”, spune aceasta. „De regulă, am contacte cu unul sau doi pescari pe săptămână. Aş putea să mă îmbolnăvesc din cauza asta, dar nu am de ales: trebuie să-mi trimit copiii la şcoală. Jaboya este o practică a ****olului aici, dar se practică”, explică Lucy.
Rata îmbolnăvirii cu HIV în această zonă ajunge la 15%, dublu faţă de media la nivel naţional, din cauza jaboya.

Agnes Auma, o altă localnică, care între timp a reuşit să-şi cumpere propria barcă şi să ajungă să facă negoţ cu peşte, povesteşte despre aceeaşi practică veche. "Vedeam cum mă distrugeam în fiecare zi, vânzându-mi corpul pentru peşte şi n-am mai putut să continui”, mărturiseşte ea.

Alături de un ONG din zonă a pus bazele unui proiect care sprijină femeile să abandoneze practica locală şi să încerce să muncească pentru a se întreţine. Până acum a schimbat vieţile a 19 femei din Kenya, care s-au înrolat în program, potrivit CNN.

La ora actuală, Agnes trăieşte din comerţ. Angajează câţiva pescari care îi folosesc barca pentru a prinde marfă. Se ocupă apoi de vânzarea peştelui. Banii obţinuţi îi ajung să-şi plătească angajaţii şi să repare eventualele stricăciuni ale bărcii. Restul îi păstrează.

La polul opus se află însă prea multe femei din Kenya, dispuse să plătească pentru hrană cu propriul corp.

Felix Ochieng (26 de ani) este căsătorit, dar recunoaşte că întreţine relaţii sexuale cu trei femei pe săptămână şi spune că toate aleg această modalitate de plată din nevoie. "Am dobândit acest obicei de la tatăl meu, care făcea la fel. Da, mi-e ruşine de ceea ce fac, dar tentaţiile sunt mari”, susţine bărbatul.

Potrivit acestuia, femeile plătesc o parte din marfă cu cash, în jur de 6 dolari americani, iar restul prin sex.