PDA

View Full Version : Update* steam



Lova3x
27-12-2015, 12:32 PM
UPDATE* Steam nu a fost „spart” ci doar au fost probleme la cache-urile bazei de date, au inceput sa se buguiasca, deci nu a fost security break

Pe lângă faptul că nu a fost zăpadă în România şi în loc de sărbătorirea Crăciunului parcă am fi sărbătorit Paştele, Steam ne face o surpriză.

Steam, platforma de pe care avem CS:GO, L4d2, Dota 2, GTA V, şi multe alte jocuri cu renume a fost „spartă”, şi nu aşa uşor, ci bine de tot, asta reiese din ce am văzut aseară pe forumuri şi pagini de facebook.

Tot aseară pe un grup de CS:GO, pe facebook, am citit că dacă te-ai fi logat din browser pe contul tău de steam te băga pe alt cont random, şi asta a fost confirmat de mai mulţi playeri.

În general Steamul a cam ars-o pentru că mulţi s-au trezit cu conturile sparte, contul unui prieten de exemplu a fost setat în limba rusă, mulţi au spus că nu au mai avut şi probleme atunci când voiau să joace un joc, de exemplu spunea că jocul nu există în colecţie, şi aşa mai departe.

Să sperăm însă că lucrurile vor lua o întorsătură pozitivă şi să nu ne pierdem conturile, eu am de exemplu 50 de euro în cont, nu e mult dar mulţi au peste sute, şi pentru acei playeri este groasă.

Ce să întâmplat şi ce se întâmplă de fapt poate fi urmărit pe Twitter pe această adresă: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Mai jos găsiţi un video în care se vorbeşte despre acest down.

VIDEO : <b>You have to register to ba able to see this link</b>

SURSA : <b>You have to register to ba able to see this link</b>