PDA

View Full Version : 10 lucruri pe care sa nu i le spui niciodata fostului prieten!



-WickedSick-
08-11-2015, 08:35 PM
1. „Regret intreaga noastra relatie”

In primul rand, nu cred ca regreti intreaga relatie, probabil anumite perioade sau felul in care s-a terminat. O astfel de abordare poate doar sa te puna pe tine intr-o lumina proasta si sa arate ca alegerile pe care le-ai facut au fost gresite. Daca el nu inseamna nimic pentru tine, atunci de ce trebuie sa-i demonstrezi ca viata ta este mult mai buna fara el? Este posibil ca tu sa nu fi trecut peste despartirea de el. Fii tu insati si nu incerca sa-i demonstrezi ceva. Adu-ti aminte ca intre voi doi nu mai este nimic.
2. „Tot timpul aduci copiii tarziu”

Atunci cand adaugi „tot timpul” sau „niciodata” unei constatari, lasi sa se inteleaga ca te referi la toata relatia si nu doar la un anumit moment – dar si ca te concentrezi asupra trecutului in loc sa te focusezi pe prezent. In loc sa spui „de ce aduci copii tarziu tot timpul?” incearca” Ai adus copiii tarziu. Ce s-a intamplat?” si fii atenta la tonul pe care il folosesti. Cea mai simpla constatare se poate transforma intr-un repros daca o spui pe un ton neadecvat. De ce sa creezi o situatie de tensiune?
3. „Surorii mele nu i-ai fost niciodata pe plac”

Nici prietenelor tale, nici mamei si, pana la urma, cam nimanui nu i-a placut de el. De fapt vrei sa ii comunici un alt mesaj. Vrei sa ii demonstrezi ca nu ai pierdut nimic renuntand la relatia cu el. Este ca si cum ai fi adunat o armata de persoane care impartaseste dispretul fata de fostul tau prieten la fel de mult ca tine. Dar de ce ar avea importanta faptul ca sora ta nu il place? Sa faci o astfel de afirmatie poate sa te faca sa regreti mai tarziu, mai ales in cazul in care va veti impaca ( lucru care se intampla des) si veti petrece sarbatorile in familie. Scuteste-te de situatii jenante si pastreaza pentru tine acest gand.
4. „Mhmm! Da! Bine!”

Ai un comportament pasiv-agresiv? Acest lucru se intampla daca va scrieti prea multe mesaje. Poate sa se intample daca el iti scrie ca vrea sa ii duca pe copii undeva si tu nu esti de acord. Te vei enerva in loc sa ii spui acest lucru. Un alt scenariu ar putea fi: va despartiti si el te intreaba daca totusi vrei sa ramaneti prieteni. Tu ii raspunzi cu „da”, dar mai tarziu regreti ceea ce i-ai spus si cand te contacteaza, reactionezi scriindu-i doar mesaje „monosilabice”. Ce spui nu reflecta ceea ce simti cu adevarat. Daca nu esti pregatita sa ramaneti prieteni, spune-i acest lucru. Poti aborda situatia in felul urmator: „Apreciez intentia ta, dar am nevoie de niste timp departe de tine. Te voi anunta cand voi fi pregatita pentru acest lucru. Pana atunci nu vreau sa ne mai auzim.” Este mai simplu decat crezi si, daca o vei zice pe un ton calm, el va intelege alegerea ta, iar tu te vei simti mult mai bine dupa ce ai spus-o, crede-ma!
5. „Noul meu prieten este mult mai grijuliu. Si mai amuzant. Ah! Si mai bun la pat!”

Atunci cand faci o comparatie intre fostul si actualul tau prieten singurul lucru care este afectat este relatia cu noul tau iubit. Iti folosesti prietenul ca pe o unealta pentru a-l face gelos pe ex-ul tau. Sincer? Nu este tocmai o abordare corecta. In plus vei da dovada de slabiciune in fata fostului si , mai mult decat atat, mesajul tau va fi „sunt inca ranita, dar ma prefac ca mi-a trecut”. Fara indoiala, vei regreta aceasta afirmatie.
6. „Stiu ca este tarziu, dar nu vrei sa treci pe la mine?”

Daca tu si fostul tau prieten nu aveti nicio asteptare unul de la celalalt, atunci poate fi ok daca va mai vedeti din cand in cand. Pentru majoritatea persoanelor, ideea de a face sex cu fostul poate insemna doar dorinta de a te impaca cu el. Dar, daca iti este frica de faptul ca te vei simti bine si apoi el va pleca si tu vei suferi… din nou? Sau poate tu nu doresti neaparat sa te impaci cu el, dar intalnindu-va ii vei incuraja o dorinta care nu se va implini? Pentru orice eventualitate, evita o astfel de situatie.
7. „Am vazut ce ai postat pe Facebook.”

Un studiu al Universitatii din Western Ontario a descoperit ca peste 88% dintre persoanele care folosesc Facebook, o fac pentru „check in” sau pentru a arata sau demonstra ceva fostilor iubiti. Daca numele tau nu apare in post-ul fostului prieten, atunci nu ai niciun motiv sa ii scrii ceva. Ne imaginam urmatorul scenariu: el posteaza o poza (sa zicem) cu o plaja unde scrie „ma simt liber, in sfarsit”. Nu inseamna neaparat ca face referire la tine si relatia pe care ati avut-o. Poate sa se refere la faptul ca in sfarsit se relaxeaza dupa o saptamana de munca. Daca totusi te deranjeaza comentariile pe care le face, pozele pe care le pune si asa mai departe, solutia este simpla! Unfriend!
8. „Nu te-am cunoscut niciodata cu adevarat.”

Se intampla ca fostul tau prieten sa aiba o relatie cu o fata total diferita de tine, iar primul lucru care iti trece prin minte este „se pare ca m-am inselat in privinta gusturilor lui”. Ei bine, asta inseamna in primul rand ca ai dubii in privinta relatiilor trecute (ceea ce va influenta viitoarele tale experiente), dar si faptul ca nu esti foarte sigura pe tine. Probabil ca te deranjeaza sa il vezi pe fostul tau iubit cu o tipa care este diferita de tine. Dar in momentul in care il vei intalni si ii vei spune acest lucru, singura impresie pe care o vei da va fi ca esti un pic complexata si ca nu ai reusit sa treci peste despartirea de el. Cu siguranta nu vrei sa arati acest lucru, asa ca va trebui sa eviti orice fel de comentariu.
9. „Spune-mi ce te-a deranjat atunci cand ne-am despartit. Am tot timpul la dispozitie.”

Sa fii umarul pe care el plange dupa ce v-ati despartit nu este benefic pentru niciunul dintre voi. Singurul mesaj pe care il trimiti este ca mai exista posibilitatea sa va impacati. In aceasta situatie, cea mai „sanatoasa” reactie pe care tu ar trebui sa o ai este „Cred ca nu iti face bine sa vorbesti cu mine despre acest lucru. Imi pare rau ca esti ranit, dar nu vei reusi sa trece peste despartirea noastra in acest fel.” Benefic ar fi ca el sa vorbeasca cu un prieten sau cu un psiholog. Nu trebuie sa te simti vinovata de faptul ca el sufera! Faptul ca v-ati despartit inseamna ca nu erati potrivit unul pentru celalalt, iar tu nu ai nicio vina pentru acest lucru!
10. „Am un job minunat! Ai observat geanta mea de firma? Mi-am cumparat-o in ultima vacanta la Paris.”

Va intalniti intamplator pe strada. Si acum ce va veti spune unul celuilalt? Cu siguranta sa incepi sa te lauzi cu cat de perfecta este viata ta in ultima vreme, mai ales daca nu este adevarat, nu este cea mai buna abordare. Fii tu insati si daca el te intreaba ce ai mai facut , raspunde-i cat se poate de sincer, fara sa exagerezi cu detalii (false !). In cazul in care viata ta a luat o intorsatura pozitiva dupa despartirea de fostul tau iubit, nu poate fi decat o satisfactie personala. Dar, daca tu te vei lauda cu cat de minunata este viata ta de cand nu mai sunteti impreuna si de fapt nu este chiar asa, este ca si cum te-ai da mare cu o geanta de firma, fiind constienta ca este un fake.