PDA

View Full Version : Problema Internet



edward
08-10-2011, 08:53 PM
Totul se intampla dupa-amiaza si tine pana a doua zi.
Problema este ca dupa ora 19:00 imi merge internetul din ce in ce mai greu, ajung sa joc cu 120 ping pe server.
Folosesc internet prin fibra ( 100mb/s )
Rata de download este de : 10+ mb/s ( ziua )
Firma: Canal S
De ce Canal S?: Au sediu foarte aproape de casa mea, 1-2 minute de mers pe jos iar panoul principal este la 10-20 de metri de casa. Acest lucru este un avantaj imens pentru mine.
Tind sa informez ca PC-ul meu este in stare perfecta, fara virusi, lipsit de probleme interne sau erori, curatat de praf saptamanal.
Folosesc Kaspersky 2011 ( licenta cumparata )
Windows 7 ( licenta cumparata )
ASC PRO 4.0.1 ( licenta cumparata )
Utilizez ASC zilnic, kaspersky o data pe saptamana.


Am facut testul la ora 20:54, Host: Bucuresti
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Voi face un test maine dimineata sa puteti face o comparatie!

-=MaX=-
08-10-2011, 09:07 PM
si la rds apare problema asta cateodata... problema concret nu stiu de la ce e, sa vedem ce zic si restul

Sky
08-10-2011, 09:10 PM
Ai fibra optica tu? Adica la tine in casa ai un media convertor A sau B din care pleaca un patch intr-un switch si apoi alt patch din switch la tine in PC?

Sky
08-10-2011, 09:12 PM
....sau bine, poate pleca patch-ul direct din MC (media convertor) la tine in PC.

nebuneL
08-10-2011, 09:27 PM
poi sunt mai multe variante..poate fi de la vreme daca batea vantu tare misca firele de internet..alta probleba..daca ai casa aproape de firma de unde ai netu poate dauna si asta..pentru ca multi care au netu\l de la aceasta firma au problema tin redirecte multe le formeaza lag mare si dauneaza si la altii nu neaparat cu redirectele..alta problema e ca si mie imi merge greutz noapte pentru ca atunci intra multi pe net..si esti si tu +inca mii de oameni o sa mearga greu..pot fi multe cazuri..Speram Sa Iti Rezolvi Problema

Mr.A
08-10-2011, 10:17 PM
Posibil sa ai ip furat si cel care ti-a furat ip posibil sa aibe ruter si iti foloseste ip tau tu cand te conectezi la internet pe diferite pagini de net sau chiar si pe c.s cel care ti-a furat ip se foloseste de ip tau navigand pe internet . In accest timp viteza ta se imparte-n doua si tu navighezi mai greu pe internet si se ajunge in punctul cand tu numai poti folosi internetul sub nici o forma pana cand omul respectiv numai navigheaza pe internet atunci te poti folosi si tu de internetul tau Asta e problema ! Sau posibil firma respectiva de cartier la care esti abonat au un switch care e stricat cel de pe stalp de unde ai tu tras cablu de net pana-n casa sau fibra optica! si cand bate vantul sau ploua afara acel switch numai functioneaza !! Am avut si eu net de la o firma de cartier Ilink Care tot asa aveam switch pe un stalp stradal care nu functiona cand batea vantul sau ploua afara cand era soare si frumos aveam si eu internet adika Internet dupa anotimp! Cu atat am putut sa te ajut . Respect !!!

Sky
08-10-2011, 10:50 PM
Fara iLink please :) Serverul asta e copilul ilink-ului si a unora care au lucrat sau inca mai lucreaza acolo, eu de exemplu sunt pe metereze acolo, si ca mine mai sunt vreo cativa :) So, for old time sake, sa lasam iLink in pace....care apropo, nu e firma "de cartier".

edward
09-10-2011, 10:53 AM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Si tineti cont ca in momentul care am facut testul, internetul era folosit de un pc ( al meu ) si un laptop.
Iar furtuna de afara nu cred ca afecta conexiunea.
@Sky, nu stiu ce sa iti raspund ca vorbesti cu mult peste gradul meu de intelegere

C@mp3R
22-04-2012, 01:25 AM
Uite nu inteleg eu asa bn dar eu stau in italia si cam intimpin aceiasi problema siara merge mai greu [aici sa nu depinda de faptul ca siara sunt mai multi utilizatori] .alt exemplu cind intru si cu leptopul si folosesc si pc in acelasi timp merge mai greu sa nu fie cum a scris mai sus ca se imparte.