PDA

View Full Version : Cele mai ciudate fobii ale oamenilor



~TraNda~
15-10-2015, 07:01 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Cu toții avem fricile noastre, cum ar fi faptul că femeilor le e frică de cele mai micuțe ființe precum păianjenii sau șoarecii, iar bărbaților le e frică de femei. Glumeam, normal, sau... nu glumeam. În orice caz, există frici mult mai intense care provoacă anxietate, iar acestea se numesc fobii, de exemplu, agorafobia (frica de spații deschise) sau astrafobia (frica de tunete și fulgere), pe care le putem înțelege în mare parte.

Ideea e că în ultimul timp au fost identificate tot mai multe astfel de frici pe care oamenii le manifestă. Sunt genul acela care te-ar face să te întrebi cum e posibil una ca asta. Noi am găsit câteva dintre, așa că aruncați un ochi peste ele mai jos:

1. Frica de nasturi. Oare ce poate să facă un nasture? Cel mult poate să cedeze când mănânci a patra felia de la a doua pizza de trei persoane.

2. Frica de castraveți murați. E ciudat că apare fenomenul ăsta abia după ce au fost murați. Mda, erau băieți buni, dar statul în oțet cu sare i-a făcut niște monștri.

3. Frica de culoarea galben. Și ce se întâmplă cu momentele în care pleci de la o petrecere și trebuie să iei taxiul? Auch!

4. Frica de vinete. Și noi am ajuns să dezvoltăm tulburarea asta… după ce am fost în piață și am văzut cât s-a făcut kilogramul.

5. Frica de fluturi. Oare ce faci dacă te îndrăgostești și ai fluturi în stomac?

6. Frica de oameni cu barbă. Păi da, probabil că din cauză că s-au înmulțit hipsterii care încearcă să ne arate cât sunt ei de edgy și cool dacă își lasă barbă. Propunem să vină la pachet și cu fobia față de cei cu freze tip codițe de samurai.

7. Frica de pahare goale. Well, ne imaginăm cum e să ieși în oraș cu o persoană de genul și nici să n-apuci să-ți golești bine paharul că ea ți-l umple. Nici nu-ți dai seama și ai ajuns să bei deja trei, patru, cinci..... *am pierdut șirul, nu mai știu drumul până acasă* pahare.

8. Frica de cuvinte lungi. Dacă te-ai afla în situația asta cel mai nașpa ar fi ca unul din părinții tăi să-și fi luat telefon cu touchscreen și să nu știe de unde să pună spațiu. Horror!

9. Frica de bani. Nope, nouă nu ni s-ar întâmpla niciodată. Ba da, doar în cazul în care am moșteni vreo 100 de milioane de dolari. Ne-am speria că nu ne-ar ajunge o viață întreagă să-i cheltuim.

10. Frica de a auzi vești bune. Să ne imaginăm o conversație cu o persoană de genul pe care nu ai mai văzut-o de mult: „Abia aștept să te văăăăăd! / Și euuuuuu, dar, te rog, nu-mi spune că vii pe la mine.”

Voi ce alte astfel de fobii cunoașteti?