PDA

View Full Version : De ce sunt românii fascinați de Transfăgărășan?



~TraNda~
15-09-2015, 07:42 PM
Meniu :

minciuni (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
bere (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
Romania (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)




<b>You have to register to ba able to see this link</b>


România are o tonă de frumuseți naturale. Munții Bucegi, lacul Sf. Ana, toată zona Câmpulung Moldovenesc, Cheile Bicazului, Cheile Carașului, Cheile Turzii, Cheile Tătarului, Cheile Nerei, Cheile Runcului, Cheile Crivadiei și Cheile Vălișoarei. Multe chei. Dar avem și alte locații frumoase, cu toate că sunt artificiale. Casa Poporului, Palatul Culturii, toate mănăstirile din Moldova, Biserica Neagră, Castelul Bran, Castelul Peleș, Castelul din Hunedoara, Castelul Cantacuzino, Castelul Oteteleșeanu și, evident, Electric Castle. Multe castele.
Dar există o anumită frumusețe creată de om care stă mai sus decât toate celelalte pe scara venerației. E vorba despre Transfăgărășan. E o „cale rutieră de circulație din județul Argeș și se termină pe DN1”. Sau mai simplu, un drum. Pe care poți circula cu mașina. Da, asta e. De ce Transfăgărășanul e atât de important? De ce un simplu drum atrage o groază de turiști în fiecare an? De ce fiecare român îți face selfie cu un drum șerpuit și asfaltat? Îți răspund în lista de mai jos:

Pentru că nu e doar un drum
- Adică e, dar e un pic mai mult decât atât. În pare parte pentru că e plin de serpentine. Are mai multe serpentine ca o plasă plină cu șerpi. Vizual e chiar impresionant. Dar depinde de unde te uiți. Dacă te uiți de sus, atunci da, arată excelent. Și românul e obișnuit să se uite de sus la chestii, cu un aer de superioritate. Totul e în perspectivă.

Leagă o prietenie de sute de ani
- Transfăgărășanul e situat între două regiuni istorice, Muntenia și Transilvania. E drumul prieteniei și al legăturii dintre oameni. Nimic rău nu se întâmplă acolo. Câteva accidente, da, dar în orice prietenie există momente tensionate. Și românii se iubesc între ei. Mai ales la meciuri de fotbal.

Ne spun străinii că e fain
- De obicei dacă cineva din străinătate ne laudă, automat ne simțim mai bine. Mai știi episodul ăla din Top Gear când Jeremy Clarkson a lăudat Transfăgărășanul? Și a zis că e cel mai fain drum pe care a condus vreodată? Foarte bine, Jeremy, dar erai în trecere. România e faină în trecere.

Pentru că am făcut și noi ceva fain, chiar dacă nu am făcut nimic
- Într-adevăr, trebuie să-i dau Cezarului ce-i al Cezarului. Sau în cazul ăsta, Costelului ce-i al Costelului. Transfăgărășanul nu a fost ușor de construit. Pentru oamenii care l-au construit. Dar nouă ne place să ne mândrim cu lucruri la care nu am pus mușchiul. La fel e și în cazul ăsta.

Pentru că e un drum curat, și așa ceva e rar la noi
- Românul e obișnuit cu drumuri nespălate, pline de gunoi și inundate de mucuri de țigară. Și nici nu mai vreau să știu ce alte substanțe. De aceea e ciudat, într-un mod plăcut, să vadă linii de bandă albe.

. Pentru că dacă te uiți mult la poze cu Transfăgărășanul, o să ți se facă poftă de spaghete
- Chiar te rog să încerci asta. Eu merg la masă. :))



by Tranda ♪