PDA

View Full Version : Steam Connect!



-=MaX=-
28-09-2011, 03:46 PM
1. Conectare cu contul Steam:
De acum este posibila conectarea pe acest forum prin contul de pe Steam!
Va puteti conecta utilizand butonul verde din partea dreapta a siteului:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Introduceti datele contului:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

2. Asocierea Profilului cu Contul de Steam:
Membrii existenti de pe forumul nostru isi pot asocia profilul cu contul de Steam!
Intrati la Setari:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Dati click pe Steam Account Link:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Apoi faceti click pe butonul verde (Sign in trought STEAM):
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Introduceti datele contului de Steam:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Dupa ce dati Login ar trebui sa va apara ceva de genul:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>


Sper sa va placa si sa va fie de folos! :)

FragNSTein
28-09-2011, 06:33 PM
e foarte ok, dar atata vreme cat n-o sa vad <b>You have to register to ba able to see this link</b> sus la adresa nu ma voi loga cu id-ul de steam. Sorry. :)

Power.
28-09-2011, 10:05 PM
Problema:


Actiunea nu poate fi efectuata din motive de securitate.

Daca s-a intamplat involuntar, informeaza Administratorul si descrie actiunea si ceea ce s-a intamplat cand ti-a aparut aceasta eroare.

-=MaX=-
28-09-2011, 11:52 PM
Boo e sigura chestia pentru ca nu se renunta la nimic din securitatea oferita de Steam in procesul de conectare, iar datele de logare le bagi pe site-ul lor apoi te aduce conectat inapoi la noi. Din contra, site-ul renunta la o parte din requesturi pentru a face posibila conectarea cu contul de Steam iar securitatea e substituita de securitatea Steam.
Conectarea se face printr-o aplicatie speciala ca si in cazul conectarii cu contul de facebook (Facebook Connect), iar procesul e asemanator.
Uite un citat legat de optiunea asta:
This addon provides a framework for fu ture extensions which make use of the Steam API.
It helps to determine the SteamID of an user. Unless older methods of inserting the steam
id into a user field, the addon lets the user authenticate with Steam OpenID, therefore
you can trust 100%, that this particular user is the same user as the Steam-ID provided.
Also the security is guaranteed to be the same as in the Steam client application.

Users can link their Steam ID to their forum account or they can create a new account
using details pulled from their Steam Profile.
Like the Facebook connect plugin, it allows users to quickly set up a forum account without
having to define a password or an email address.

Sa oferi <b>You have to register to ba able to see this link</b> in cazul nostru nu-si are rostul plus ca e costisitor si e bataie de cap in plus...

Power. cand iti da eroarea asta? cand te loghezi cu contul de Steam sau cand iti asociezi contul de pe forum cu contul de Steam?

FragNSTein
29-09-2011, 03:22 PM
Am inteles. Asa pare ok. :D

Power.
29-09-2011, 11:03 PM
Eroarea imi da exact cand apasa pe
Sign in trought STEAM

-=MaX=-
30-09-2011, 02:23 AM
deci nu se poate, ce browser folosesti? am incercat eu de pe un cont nelogat si a mers perfect... a mai facut cineva conectarea cu Steam?

xenon
30-09-2011, 10:55 AM
si la mn apare lafel ! Mozilla :P

-=MaX=-
30-09-2011, 08:03 PM
Problema:

Actiunea nu poate fi efectuata din motive de securitate.
Daca s-a intamplat involuntar, informeaza Administratorul si descrie actiunea si ceea ce s-a intamplat cand ti-a aparut aceasta eroare.


si la mn apare lafel ! Mozilla :P

Pai eroarea asta va da ca sunteti deja logati pe forum! Dati delogare si incercati atunci, nu te poti loga de 2 ori :|

xenon
30-09-2011, 09:27 PM
am reusit max :P am dat de la setari de acolo

-=MaX=-
01-10-2011, 04:19 AM
merge si fara sa dai la setari, ideea e sa nu fii logat deloc si merge la click :)

aliNNNN
05-10-2011, 02:49 AM
Tot la fel

^ShyphTER #
17-11-2014, 07:18 PM
E ok ;)