PDA

View Full Version : Windows 10 e hotz



F0rS3ti
05-08-2015, 11:40 AM
Windows 10 foloseste Internetul tau fara sa iti spuna

In caz ca ai facut upgrade la Windows 10, atunci Microsoft ar putea folosi calculatorul tau si implicit conexiunea ta la Internet, pentru a le trimite si altora update-ul. Acest feature se numeste Windows Update Delivery Optimization, sau WUDO.

Acest feature al Windows 10 este activat automat la instalarea sistemului de operare, iar daca vrei sa renunti la el, trebuie sa il dezactivezi manual.



Nu destul exista Homeland Security daca iti asculta telefoanele si practic stie tot ce faci, acum si Microsoft face spionaj :))

RaZz0R
05-08-2015, 11:49 AM
Ce bine ca nu l-am luat:))

F0rS3ti
05-08-2015, 11:58 AM
eu nici windows 8 nu am, decat la servici :))

Alex`
05-08-2015, 05:15 PM
eu pe unu din laptopuri am facut update se misca destuld e bine :)) dar pe main inca raman la 8 :))

Tiger
05-08-2015, 08:45 PM
eu nici windows 8 nu am, decat la servici :))

Nu stii ce pierzi, se misca foarte bine :)

Daca doriti sa dezactivati Windows Update Delivery Optimization (WUDO):

Start Menu -> Settings -> Update & Security -> Advanced Options -> Choose How Updates are Installed -> dati click pe acel toggle button care se afla imediat sub Updated from More than One Place.

Cat despre privacy cam astea sunt modificariile pe care le-am facut eu:

Start Menu -> Settings -> Privacy ->

General - Le-am dezactivat pe toate
Location -> Location for this device -> Off
Camera -> Let apps use my camera -> Off
Microphone -> Let apps use my microphone -> Off
Speech, inking & typing -> Am dezactivat optiunea "Get to know me". Daca va apare "Stop getting to know me" dati click pe acel buton si apoi dati click pe "Turn off"
Account info -> Let apps access my name, picture, and other account info -> Off
Contacts -> Eu am lasat activa aceasta optiune pentru ca nu am aplicatii suspecte ce nu as dori accesul la acest lucru. Momentan aplicatiile care pot sa imi acceseze contactele sunt: App conector, Excel Mobile, Mail and Calendar, PowerPoint Mobile, Windows Shell Experience, Word Mobile. Daca instalati aplicatii din Windows Store s-ar putea sa fiti nevoiti sa dezactivati accesul la contacte pentru acele aplicatii instalate. :)
Calendar -> Eu am lasat activa aceasta optiune. Idem ca mai sus.
Messaging -> Let apps read or send messages (text or MMS) -> Am lasat-o pe "Off", chiar daca nu am modul de SIM pentru laptop.
Radios -> Let apps control radios -> Am lasat-o activa
Other devices -> Sync with devices -> Momentan am lasat-o pe "Off", cel putin pana cand voi mai avea inca un dispozitiv cu Windows 10 instalat.
Feedback & diagnostics (puteti citi aici mai multe: Windows 10 Feedback, diagnostics, and privacy: FAQ (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) )

-> Windows should ask for my feedback -> Never
-> Diagnostic and usage data -> Send your device data to Microsoft -> Basic (trist ca nu exista o optiune de dezactivare).

Background apps -> Dezactivatiile pe care nu aveti nevoie. La mine sunt dezactivate: Get Office, Groove Music, Maps, OneNote, People, Xbox.

F0rS3ti
06-08-2015, 09:14 AM
Nu am windows 8 acasa pentru ca nu stiu daca imi suporta laptopul :)

Background apps -> Dezactivatiile pe care nu aveti nevoie. La mine sunt dezactivate: Get Office, Groove Music, Maps, OneNote, People, Xbox.

Sunt de acord cu asta, aplicatii de background consuma mult si face ca laptopul/calculatorul sa mearga mai greu :P

RaZz0R
06-08-2015, 09:53 AM
daca nu mi-a aparut aia de update o pot lua de undeva?

F0rS3ti
06-08-2015, 10:13 AM
"Aia de update"...care? :)