PDA

View Full Version : Help!!!!



~TraNda~
16-06-2015, 11:20 AM
Intrebare : se pot sterge virusii manual? Am un stick, care l-am infectat din PC-urile de la liceu (ca deh, doar traim in Romania... :-j ) iar daca-l scanez cu antivisurul, imi gaseste de fiecare data 125 virusi. Dupa ce ii sterg si deschid iar stick-ul, apar din nou :| . M-am uitat la antivirus sa vad locatia unde sunt detectati virusii, i-am gasit si i-am sters manual, dar tot la fel, cand am intrat iar in stick, au aparut :@ . Am incercat si sa-l formatez, nicio sansa.. Am un fisir de 2 GB in el, am presupus ca ala e „mama” virusilor. E singurul fisier pe care nu pot sa-l sterg si cand dau sa-l sterg ma scoate din stick.. FU*K SCHOOL!!!

F0rS3ti
16-06-2015, 11:28 AM
Daca e un stick de ala de 8-16 GB, pe care ai dat 20 de lei, iti sugerez sa-l arunci :)

~TraNda~
16-06-2015, 12:02 PM
E de 4 GB si am dat cam 60 lei :))

EDIT : Problema e ca am unele prezentari/lucrari s.a.m.d care chiar am nevoie de ele si le am doar pe stick.. dar nu ma lasa sa le i-au de acolo :| . Si sa mai fac eu o lucrare de 120 pagini... O.o

Sxe
10-07-2015, 01:12 PM
Daca spui ca ai incercat sa ii stergi manual , ai si scanat stick-ul si tot apar nu ai ce face . Imi pare rau.

ADRI
10-07-2015, 03:43 PM
sterge fisierul ala de 2 Gb cu Unlocker 1.9.2

WarGods | KGB
13-07-2015, 12:59 AM
Ia d-aci tranda>>> De ce nu sunt recunoscute stick-urile sau de ce nu pot fi formatate ?
Motivele pot fi multe, cel mai frecvent este din pricina unui program infectat sau de la unele fisiere care sunt prtejate la scriere, astfel stick-ul sau cardul de memorie preia de la fisiere acea protectie la scriere. de multe ori aceste probleme sunt doar niste bug-uri software si pot fi reparate, din pacate mai sunt si cazuri in care stick-urile si-au epuizat ciclurile de scriere pentru celulele din flash si nu mai pot fi folosite. Din fericire cazurile in care stick-urile sunt „consumate” se intalnesc destul de rar, asta deoarece stick-urile si cardurile de memorie sunt folosite mai putin intens decat hard disk-urile sau SSD-urile.
Cert este ca problema exista, din fericire in cele mai multe cazuri, problemele pote fi remediate.
Cum facem ?
Deschideti o sesiune de lucru in CMD cu drepturi de Admin si dati urmatoarele comenzi:
1. diskpart
2. list disk
3. select disk „si mumarul disk-ului bolnav”
4. attributes disk clear readonly
5. clean
6. create partition primary
7. format fs=ntfs „sau fat32″
Asteptati sa se formateze pana la 100%.
Atentie:
Aveti grija cand selectati disk-ul, sa fie stick-ul sau cardul de memorie care necesita acest tratament, o clipa de neatentie va poate strica tot sistemul de operare si/sau fisierele.
Sper sa iti fie de mare ajutor ,daca nu m-am trezit eu prea tarziu sa ajut.

~TraNda~
13-07-2015, 01:11 PM
Ia d-aci tranda>>> De ce nu sunt recunoscute stick-urile sau de ce nu pot fi formatate ?
Motivele pot fi multe, cel mai frecvent este din pricina unui program infectat sau de la unele fisiere care sunt prtejate la scriere, astfel stick-ul sau cardul de memorie preia de la fisiere acea protectie la scriere. de multe ori aceste probleme sunt doar niste bug-uri software si pot fi reparate, din pacate mai sunt si cazuri in care stick-urile si-au epuizat ciclurile de scriere pentru celulele din flash si nu mai pot fi folosite. Din fericire cazurile in care stick-urile sunt „consumate” se intalnesc destul de rar, asta deoarece stick-urile si cardurile de memorie sunt folosite mai putin intens decat hard disk-urile sau SSD-urile.
Cert este ca problema exista, din fericire in cele mai multe cazuri, problemele pote fi remediate.
Cum facem ?
Deschideti o sesiune de lucru in CMD cu drepturi de Admin si dati urmatoarele comenzi:
1. diskpart
2. list disk
3. select disk „si mumarul disk-ului bolnav”
4. attributes disk clear readonly
5. clean
6. create partition primary
7. format fs=ntfs „sau fat32″
Asteptati sa se formateze pana la 100%.
Atentie:
Aveti grija cand selectati disk-ul, sa fie stick-ul sau cardul de memorie care necesita acest tratament, o clipa de neatentie va poate strica tot sistemul de operare si/sau fisierele.
Sper sa iti fie de mare ajutor ,daca nu m-am trezit eu prea tarziu sa ajut.

Iti datorez o bere :beer: :))

WarGods | KGB
16-07-2015, 07:20 AM
Tranda vreau sa stiu daca ai reusit sa formatezi stickul usb prin chestiile alea ...:)

~TraNda~
16-07-2015, 11:09 AM
Tranda vreau sa stiu daca ai reusit sa formatezi stickul usb prin chestiile alea ...:)

Mie mi-a mers. Am urmat fiecare pas si s-au dus toate fisierele alea de pe el. Mersi mult!