PDA

View Full Version : Problema parole salvate in Chrome



F0rS3ti
20-03-2015, 11:00 AM
Desi problema nu este o noutate, Chrome iti salveaza si chiar iti afiseaza parolele salvate in browser, in text, si oricine are acces la calculatorul tau poate afla o parola de la un cont in mai putin de 30 de secunde. Iata dovada :

Accesa-ti "File > Setari"
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
Apoi, in josul imaginii “Afisati setarile avansate”
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
Apoi “Gestionati parole salvate”
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
In dreptul site-ului si username-ului al carei parola vreti sa-l aflati apasati “Afisati”
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
Si parola este afisata! :)
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Nap
20-03-2015, 11:10 AM
E bine sa ai setata o parola la calculator/laptop si cand apesi "afisati" o sa-ti ceara parola si daca nu o bagi nu iti afiseaza nimic. La mozilla e mai usor de aflat si nimeni nu se gandeste ca trebuie setat "master password" imediat dupa instalarea browser-ului.

F0rS3ti
20-03-2015, 11:23 AM
Dap, si la Mozilla e aceasi problema. Singura solutie e sa nu salvezi parolele :)) Si desi IE e pe locul ...nhspe ca si browser, e mult mai sigur din punctul asta de vedere

Tiger
20-03-2015, 11:30 AM
Dap, si la Mozilla e aceasi problema. Singura solutie e sa nu salvezi parolele :)) Si desi IE e pe locul ...nhspe ca si browser, e mult mai sigur din punctul asta de vedere

La Mozilla ii poti pune MasterPassword, fiind o functie de a proteja parolele. Fara sa stii parola setata la MasterPassword nu poti afla parolele de la conturile salvate.

F0rS3ti
20-03-2015, 01:07 PM
Un sfat pentru cei care folosesc Chrome.
1. Deschizi browser-ul, dă clic pe "Istoric"
2. Apesi pe "Șterge datele de navigare" și bifezi primele 6 căsuțe, inclusiv căsuța "Parole"

Apoi urmezi următorii pași :

1. Dă clic pe meniul Chrome Chrome menu în bara de instrumente a browserului si
2. Selectează Setări;
3. Dați clic pe Afișați setările avansate.
4. În secțiunea „Parole și formulare”, debifează caseta de selectare „Oferă salvarea parolelor web” si cea in care scrie "Activați completarea automată pentru a completa formularele web cu un singur clic"




Urmand acesti pasi, numele conturilor nu se vor mai "autocompleta" in castule de login-uri, iar browser-ul nu va mai cere salvarea parolelor automat.