PDA

View Full Version : Spionii hackeri



F0rS3ti
20-02-2015, 10:42 AM
Spionii americani şi britanici au pătruns īn reţeaua de computere internă a celui mai mare producător de cartele SIM din lume, furānd cheile criptografice folosite pentru protejarea intimităţii comunicaţiilor telefonice īn lume, relatează site-ul The Intercept.

Spargerea a fost realizată de o unitate comună formată din agenţi ai NSA (Agenţia pentru Securitate Naţională din Statele Unite) şi GCHQ (Cartierul general pentru comunicaţii al Guvernului britanic), potrivit unui document strict secret furnizat site-ului The Intercept de Edward Snowden. Acţiunea, detaliată īntr-un document din 2010 al GCHQ, oferă agenţiilor de supraveghere potenţialul de a monitoriza mari părţi din comunicaţiile prin telefonul mobil din lume, atāt voce, cāt şi date.

Compania vizată de agenţiile de informaţii, Gemalto, este o firmă multinaţională implantată īn Olanda, care produce cipuri folosite īn telefoanele mobile şi īn următoarea generaţie de carduri de credit. Printre clienţii săi se numără AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint şi circa 450 de furnizori de reţea wireless din lume. Compania operează īn 85 de ţări şi are peste 40 de fabrici de producţie. Unul dintre cele trei sedii globale ale sale este īn Austin, Texas, iar cea mai mare fabrică este īn Pennsylvania.

Īn total, Gemalto produce aproximativ două miliarde de cartele SIM pe an.

Si se mai leaga de cei care sparg serverele la NASA, Pentagon...etc

Alex`
20-02-2015, 12:24 PM
:)) eu zic sa aruncam telefoanele ca prea stiu toate detaliile despre unde mergem ce face cand mergergem :))

F0rS3ti
20-02-2015, 12:40 PM
Daca vrei sa stii, si cu telefonu langa tine, daca e deschis, te poate asculta! Nu trebuie sa vorbesti la el :))) Si oricum, in ziua de azi suntem spionati din toate pozitiile

Alex`
20-02-2015, 02:43 PM
One word iluminati :))