PDA

View Full Version : Spec bug



iSMurf
07-02-2015, 12:52 PM
Bugul de spec nu tine de jucator. Este o eroare din hlds, rezolvata in ultimul update sau prin pluginuri auxiliare. Se manifesta asupra jucatorului ce ocupa al 32-lea slot de pe server. Aparent, a fost o greseala de conditie la un loop.

Deci degeaba fortati jucatorul sa iasa de pe server, sa joace pe alt server, sau, am vazut azi cum phrozen i-a dat ban unuia 10 minute si i-a spus sa-si dea restart la PC. Sansele "sa scape serverul de bug" sunt aceleasi cu sansele sa scapi de gripa facand dansul ploii. Pe langa faptul ca daca fortati jucatorul sa plece de pe server si il pierdeti, nu faceti altceva decat sa "mutati bugul". Nu mai dati ban aiurea, doar pentru ca ati auzit ca se rezolva.

Issue oficial pe gitul valve:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Rezolvare temporara:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Deci nu mai spuneti jucatorilor "sa scape de bug" cand bugul e al jocului in sine.

L.E: Tiger, ai dreptate, acum m-am uitat mai bine. Ideea era ca s-a format un fel de mit pe tema bugului asta si se dau solutii foarte ingenioase. Am vazut pana si reinstalarea sistemului de operare, cerinta venita tot de la un admin mai mic din comunitate :D. Nu, raspunsul e ca nu exista o solutie facila la nivel de jucator, impacati-va cu bugul. Daca jucatorul cu bug iese de pe server, cel ce intra dupa el, ca al 32-lea jucator o sa fie in aceeasi situatie.

Tiger
07-02-2015, 12:54 PM
Pluginul acela nu rezolva problema cu cel de-al 32-lea jucator, ci repara un alt bug.

Raluca
08-02-2015, 10:49 PM
Smurfule, motivul pentru care se cere jucatorilor sa scape de bug este faptul ca nu ne putem uita pe ei daca au wall sau aim. Prin urmare, daca intra un jucator pe server pe care nu il cunoastem si vedem ca are un scor maricel, i se cere sa scape de bug. Asta-i viata, din pacate alta solutie nu avem.

ruby on rails
13-02-2015, 08:42 AM
daca esti in dubii la cineva cu bug, direct ss, ca nu sunt afectate de bug :) ..solutii sunt, cu putina experienta. Am spus de zeci de ori ca nu exista solutie practica pentru aceasta problema, iar acele sfaturi de genul "iesi si intra din nou" sau "da-ti restart" sunt relativ ok, si iti voi explica si de ce.

1. Sunt copii majoritatea, si nu inteleg cand le explici ceva.
2. Sunt unii care pot abuza de admini cu mai putin experienta cu ajutorul acestui bug.
3. Poate ai noroc si cand reintri nu mai esti slotul 32 :).

XeLa
14-02-2015, 07:11 PM
Ma faci sa zambesc smurf :)) cum adica sa ne impacam cu bug`ul? Ok , am inteles cand il are un jucator mai slab, il lasi cu tot cu bug, dar cand vine unu de rupe harta in doua cum sa ma impac cu bug`ul?nu rezolvi nimic cu pozele in ziua de azi , poate vreau sa ii fac un mic demo, cum sa fac acest lucrul cand jucatorul respectiv are bug?
Stiu ca apare non`stop , orice ai face, dar e bine sa aiba bug un jucator de incredere cu wac sau unul slab , nu orice jucator "strain" de acest clasic.

F0rS3ti
16-02-2015, 09:43 AM
De aceea e bine sa nu dam kick/ban jucatorului cu bug (se pot pierde jucatori asa), mai bine il pui spec si ii faci un WCD.
As vrea sa-l intreb pe Tiger daca prbl nu e de aici :


for ( int i = 1; i < MAX_PLAYERS; i++ )

Nu ar trebuie sa fie integerul mai mic sau egal cu max_players?

Black^
17-02-2015, 05:19 PM
sunt de acord cu parerea lui Dl.Inginer :)

Tiger
17-02-2015, 07:32 PM
De aceea e bine sa nu dam kick/ban jucatorului cu bug (se pot pierde jucatori asa), mai bine il pui spec si ii faci un WCD.
As vrea sa-l intreb pe Tiger daca prbl nu e de aici :


for ( int i = 1; i < MAX_PLAYERS; i++ )

Nu ar trebuie sa fie integerul mai mic sau egal cu max_players?



Ba da. Nu ar fi fost asa doar daca nu s-ar fi luat in considerare ca pozitia 0 este server-ul.

i = 0 -> index pentru server
i = 1 .. MAX_PLAYERS -> index pentru jucatori


for(int i = 1; i <= MAX_PLAYERS; i++)