PDA

View Full Version : Stiati ca...



F0rS3ti
05-02-2015, 12:12 PM
De la Windows 3 si pana la Windows 8.1, numele fiecarei versiuni nu este similar cu actualul numar al versiunii. De exemplu, Windows 8.1 este, de fapt, versiunea 6.3 a Windows-ului. Windows 10 este versiunea 6.4. Ultima data cand numele lansat a coincis cu numarul versiunii a fost Windows NT 4.0, lansat in 1996.
Windows 2000 a fost numit NT 5.0 in timpul dezvoltarii, fiind chiar versiunea 5.0. Windows Vista a fost 6.0, Windows 7 a fost 6.1, Windows 8 a fost 6.2 si Windows 8.1 a fost 6.3. Versiunile moderne de Windows se bazeaza in continuare pe nucleul vista si codul actuia - inclusiv Windows 10, de aceea acesta este, de fapt, Windows 6.4. Cu siguranta va exista confuzie atunci cand se va ajunge la versiunea interna 7.0, insa mai e pana atunci.

Romanii fac cel mai bun antivirus ?
Romanii de la Bitdefender au toate motivele sa se laude cu antivirusul lor. Au obtinut din nou premiul "Produsul anului" din partea laboratorului austriac de testare AV-Comparatives, dupa un an de evaluari riguroase.

Alex`
05-02-2015, 01:53 PM
Deja folosesc Win 10 in versiunea beta pot spune ca sunt foarte multumit are o interfata placuta :) acum tot ce mai trebuie e sa fie lansat si browserul Spartan care sper sa se ridice la nivelul asteptarilor mele :)), iar despre antivirus ce sa spun da de ceva vreme e catalogat ca fiind cel mai bun insa mananca ingrozitor de multe resurse... :P

F0rS3ti
05-02-2015, 02:04 PM
Ce sa zic? Asteptarile tale sunt foarte mari, nu cred ca se va ridica Spartan la nivelul impus de tine =)). Eu ca antivirus folosesc Avast de vreo...5 ani

Alex`
05-02-2015, 02:12 PM
Eu de un an deja am lasat doar firewallu` sa-si faca treaba pe 8.1 si chiar merge excelent.... din cand in cand mai instalez si eu Kaspersky si ii dau o scanare si dupa il scot... pentru ca nu are rost imi incarc rami cu un AV puternic si asa Desktopu care il am acu e cam slabut... dar e ok ruleaza NFS The Run si GTA IV pe low :))

F0rS3ti
09-02-2015, 03:50 PM
Primul Doodle a fost folosit de către Google în anul 1998?
Doodle este logo-ul grafic ce apare ocazional pe prima pagină a motorului de căutare Google.
Acestea au evoluat de-a lungul timpului de la simple reprezentări grafice la ilustrații din ce în ce mai complexe.
Ideea unui logo a aparținut fondatorilor companiei, care și-au anunțat utilizatorii, prin intermediul ilustrației că vor participa la festivalul Burning Man din deșertul Nevada.

Primul laptop din istorie este Xerox NoteTaker?
Acesta a fost produs de Xerox in 1976, prin compania PARC şi conţinea o tehnologie foarte avansată pentru acele timpuri: 128 kB RAM şi un procesor de 1 MHz. Costurile mari de producţie, estimate acum la aproximativ 50.000 dolari, au făcut ca acest model să rămână un prototip produs în câteva exemplare.

Atunci când strănutam inima nu mai bate?
În timpul strănutului, pentru o milisecundă, inima nu mai bate; după ce se eliberează de presiunea acumulată aceasta revine la parametri normali de funcționare.
Strănutul părăsește cavitatea bucală cu viteza de aproximativ 250 km/h, de aceea el este foarte periculos în condițiile în care persoana care strănută încearcă să îl controleze.

Alex`
09-02-2015, 04:13 PM
Nais* uite viteza stranutului nu o stiam si nici pretul de 50k $ nu-l stiam :D gg

F0rS3ti
09-02-2015, 05:42 PM
Iti dai seama cat costa acu un laptop de ala ? :))) milioane de $

Alex`
09-02-2015, 05:47 PM
Totus irelevant pretul de milioane (acum) doar pentru un muzeu sau o colectie privata !

F0rS3ti
12-02-2015, 10:14 AM
Primul apel de pe un telefon mobil datează din 1973?
Primul apel a fost efectuat de către Martin Cooper directorul general al diviziei Communications Systems din cadrul Motorola.
Telefonul cântărea peste un kilogram şi semăna cu o cărămidă, dar era o noutate pentru acea vreme când singurele telefoane mobile erau cele instalate de oamenii cu bani în automobile.

Prima cartelă SIM a fost produsă în Germania?
Aceasta a fost produsă pentru prima dată în anul 1991 de către compania Giesecke & Devrient din Munchen.
Compania a vândut cartelele către un operator de telefonie din Finlanda şi pentru folosirea telefoanelor de tip GSM – Global System for Mobile Communications, cel mai răspândit standard de telefonie mobilă din lume, este nevoie de un microchip numit SIM – Subscriber Identity Mobile.

F0rS3ti
13-02-2015, 02:44 PM
În Europa capitala aflată la cea mai mare altitudine este capitala Principatului Andorra, Andorra la Vella?
Andorra este a șasea cea mai mică țară din Europa, cu o suprafață de 468 km˛ și o populație puţin peste 80 de mii de oameni. Andorra la Vella, este situată la altitudinea de 1.023 m peste nivelul mări, altitudinea medie în Andorra fiind de 1996 m, cea mai joasă altitudine fiind de 840 m în sudul ţării la frontiera cu Spania.

Cel mai mare vas de pasageri din lume este MS Allure of the Seas?
Aceasta este o navă de croazieră, care a efecturat prima cursă în anul 2010. Conform măsuratorilor oficiale este cu 5 cm mai lungă decât vasul-geamăn, Oasis of the Seas, inaugurat în anul 2009.
Măsură 360 de metri în lungime, 64 de metri în lăţime şi cu o punte situată la 65 de metri deasupra apei.

F0rS3ti
17-02-2015, 08:35 AM
Mesajele de tip spam. Peste 60 de miliarde de emailuri sunt trimise ZILNIC, din care 97% sunt de tip SPAM. Energia consumată pentru trimiterea acestor mesaje de tip spam ar fi suficientă să lumineze 2.4 milioane de case şi produce în atmosferă aproximativ 20 de milioane de tone de CO2 ?
Doar unul din 12 milioane de mesaje de tip spam trimise primeşte răspuns de la cei care le primesc.

Telefoanele mobile şi tastaturile de calculator au de 18 ori mai multe bacterii decât capacele de la WC-ul din baie?

F0rS3ti
24-02-2015, 09:40 AM
Primul somnifer a fost patentat în anul 1902?
Cercetătorii germani au sintetizat acidul barbituric, substanţă care va sta la baza somniferelor.
Denumit Veronal, acesta a fost produs în anul 1903 ca somnifer de către firma Merck.
Barbituricele sunt o clasă de medicamente derivate din acidul barbituric şi în funcţie de durata lor de acţiune sunt clasificate în barbiturice cu acţiune foarte scurtă, scurtă, intermediară şi îndelungată

F0rS3ti
27-02-2015, 10:34 AM
15 lucruri care nu le stiai despre creier

1. Creierul are aceeaşi consistenţă ca brânza tofu.
2. În timpul sarcinii, creierul femeii se micşorează uşor. Acesta îşi revine însă la dimensiunea normală după şase luni.
3. Poţi să supravieţuieşti doar cu jumătate din creier.
4. Ne folosim aproape întreaga capacitate a creierului pe tot parcursul zilei, nu doar 10% din aceasta aşa cum cred mulţi.
5. Dacă cineva ţi-ar atinge creierul nu ai simţi nimic. Creierul nu are receptori de durere.
6. Atunci când înveţi ceva nou, structura creierului se modifică.
7. Chiar şi la vârsta maturităţii, creierul continuă să dezvolte noi celule nervoase.
8. Partea creierului care te asistă în luarea deciziilor nu se dezvoltă complet decât în jurul vârstei de 25 de ani. La femei, acest lucru se întâmplă, în medie, cu doi ani mai devreme.
9. Cu electricitatea produsă de creierul tău, circa 10-23 de waţi, ai putea aprinde un bec.
10. Creierul tău continuă să se dezvolte până la vârsta de 40 de ani.
11. Creierul foloseşte 20% din oxigenul şi sângele din organismul tău.
12. Circa 60% din creierul tău este format din grăsime.
13. În timpul unui orgasm, creierul produce atât de multe dopamine încât la un RMN ar semăna cu cel al unei persoane care a consumat heroină.
14. Creierul simte respingerea socială ca pe o durerea fizică.
15. Sunt necesare doar 6 minute pentru ca celulele nervoase să reacţioneze la alcool.

F0rS3ti
06-03-2015, 03:48 PM
...50 la suta dintre rezervele de minereu de aur cunoscute pe plan modial se gasesc in Africa de Sud?

....ea mai drastica schimbare de temperatura in decurs de 24 ore a avut loc in Browning, Montana, pe 23 ianuarie 1916, de la + 44 C la – 56 C?

...un adult are mai putine oase in organism decat un copil. Ne incepem viata cu 350 de oase dar, pentru ca anumite oase se unesc in timpul cresterii, la maturitate mai avem doar 206?

F0rS3ti
17-04-2015, 08:55 AM
In Pennsylvania o ghicitoare nu are voie sa spuna nimanui unde sa sape dupa o comoara ingropata?

Harry Houdini a fost prima persoana care a zburat un avion pe continentul Australia?

WarGods | KGB
19-04-2015, 10:30 AM
Iata asadar un top cu cele mai interesante lucruri despre Romania:

1. Romania are unul dintre cele mai vesele cimitire din lume
Cimitirul Vesel este un cimitir din localitatea Sapanta, judetul Maramures, faimos pentru crucile mormintelor viu colorate, picturile naive reprezentand scene din viata si ocupatia persoanelor inhumate. Pe unele cruci exista chiar versuri in care sunt amintite, deseori cu nuante umoristice, persoanele respective.

Ineditul acestui cimitir este diferentierea fata de majoritatea culturilor popoarelor, care considera moartea ca un eveniment foarte solemn. In anul 1935, la sugestia preotului greco-catolic Grigore Ritiu, care era si profesor de romana si latina, Stan Ioan Patras a realizat partea verticala a crucilor ceva mai lat, cu loc pentru epitaf. Din 1935 dateaza primul epitaf, iar din anii 1960 incoace, intreg cimitirul a fost populat cu circa 800 astfel de cruci, sculptate din lemn de stejar, devenind un muzeu in aer liber de natura unica si o atractie turistica.
Unele cruci sunt pictate pe ambele parti. Pe o parte este plasata o descriere a vietii celui ingropat, iar pe celalalt o descriere a motivului ******.
Vezi si Cateva descoperiri uluitoare din Romania despre care nu vorbeste nimeni
2. Inventatorii romani au schimbat lumea
Romania a dat nastere unor personalitati care si-au pus puternic amprenta in evolutia acestei lumi. Printre acestia merita sa-i amintesc pe Nicolae Constantin Paulescu – descoperitorul insulinei, Eugen Pavel- inventatorul Hyper CD-ROM-ului, Aurel Persu- primul inginer auto care a realizat o masina ale carei roti se gasesc in interior pentru o aerodinamicitate mai mare, Petrache Poenaru – inventatorul stloului, Emil Racovita- fondatorul biospeologiei (stiinta care se ocupa cu studiul organismelor vii din pesteri) si multi altii.
Chiar mai mult, ingineri romani si-au adus contributia la dezvoltarea aeronauticii. Henri Coanda, Traian Vuia si Aurel Vlaicu sunt doar cateva nume care au fost considerati pionieri ai aviatiei.
3. Romana este singura limba latina vorbita in Europa de Est
Majoritatea oamenilor cred ca limba romana este o limba apropiata de limba rusa sau de alte limbi de origine slava, insa in realitate ea este o limba latina apropiata de limba franceza,italiana, portugheza sau catalana.

4. Romania are 7 site-uri declarate patrimonii UNESCO

Acestea includ: Delta Dunarii, asezarile sasesti cu biserici fortificate din Transilvania, Manastirea Horezu, bisericile pictate din nordul Moldovei, Cetatea Sighisoara, bisericile de lemn din Maramures si fortaretele dacice din Muntii Orastiei.
5. Romania este tara cu cea mai mare resursa de aur din Europa
6. Romania se mandreste cu cea mai mare cladire administrativa
Construita sub conducerea lui Nicolae Ceausescu- Palatul Parlamentului din Bucuresti-cunoscut ca si Casa Poporului- este cladirea cea mai mare, mai grea si mai costistoare din inteaga lume care deserveste administrativ o tara
7. Moneda national a Romaniei este leul (lion- english)

Mai exista doar doua state care folosesc o moneda a carei semnificatie in engleza inseamna LEU- Moldova si Bulgaria (conform wikipedia)

8. Romania are cea mai bine prezervata Delta din Europa

Desi ca marime se afla pe locul 2 in Europa dupa Depresiunea Caspica, Delta Dunarii reprezinta cea mai bine prezervata delta din Europa, aici gasindu-se nu mai putin de 23 de ecosisteme naturale ce ofera o flora si o fauna unica.

9. Cea mai mare populatie de ursi bruni din Europa se gaseste in Romania

10. Cea mai mare roca sculptata din Europa se gaseste in Romania, si reprezinta statuia lui Decebal

Undeva de-a lungul Dunarii in apropierea orasului Orsova se gaseste cea mai inalta statuie sculptata in piata cu o inaltime de 55 de metri, reprezentandu-l pe Decebal, ulimul conducator al Daciei.Statuia este vizibila doar de pe Dunare.
Vezi si Topul celor mai inedite curiozitati turistice de pe glob
11. In Romania se gaseste singurul muzeu de aur din Europa
Muzeul aurului este situate in micul oras Brad, si este unicul din Europa, fiind fondat acum 100 de ani.Galeria contine o colectie impresionanta de aproape 2000 de exponate din aur din toate colturile lumii.
Cel mai valoros exponat este reprezentat de aurul pur – identic cu cel gasit in minele din Muntii Metaliferi, potrivit sharethis.ro
12. In Romania a fost primul oras cu iluminare stradala din Europa – Timisoara in 1884