PDA

View Full Version : Propunere regulament



Tim3^sh0T
10-01-2015, 09:56 PM
Propun sa se adauge un regulament la Imagini & Photoshop/Cereri , topic preluat de la [Model]Cerere Imagini (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

1. Cerere pot face numai cei care au 20 posturi + o luna vechime comunitate.
2. Cererile se fac odata la o saptamana.
3. Cei care fac cererile sunt obligati sa poarte avatarul/semnatura o saptamana(cine nu o face numai are voie sa faca cerere o luna)
4. Nu cereti avatare/semnaturi sinonime cu cele ale celorlalti , asta se numeste RIP (vreau un avatar ca al lui cutare)
5. Nu aveti voie sa faceti cereri multiple intr`o singura cerere.
6. Nu faceti dublu topic la cerere.
7. Fara mesaje de gen : multumesc , sunt superbe , multumesc tuturor. Aveti buton de like/thanks.
8. Respectati cu strictete modelul de cerere.

Ex :

Nick-ul tau : Nickname
Marime (Avatar : 250x150 ) si (Semnatura : 400x150) : Avatar : 250x150
Imagine / Render : Stock (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) / Render (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
Text + Culoare : Nickname , cyan/rosu.

Astept pareri , pro/contra.

RaZz0R
10-01-2015, 10:23 PM
sunt pro inafara de 4-poate cuiva i-a placut avatarul altui membru si vrea ceva asemanator.:-? zic...
ps: strock-ul nu imi merge

Tim3^sh0T
10-01-2015, 10:30 PM
sunt pro inafara de 4-poate cuiva i-a placut avatarul altui membru si vrea ceva asemanator.:-? zic...
ps: strock-ul nu imi merge

Stock done.

Rip inseamna copiere , iti place avatarul asta (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) tu vrei sa iti schimb la el doar textul si renderul , tot rip se numeste , rip mai faci atunci cand iei dupa net un psd si pui efectele dupa el pe alt stock/render , adica tot la prima optiune ajungi. Cum spunea si tiger , cand faci o creatie trebuie sa ai "imaginatie" nu trebuie sa te inspiri de la altii si sa faci ceva asemanator.

Teddy
10-01-2015, 10:52 PM
Eu nu-s de acord cu multe dintre propunerile tale.
Daca mie mi-a placut un avatar al cuiva si vreau doar ceva modificat la el nu vad care-i problema. Inteleg faza cu copierea, dar mi se pare deja un pic exagerata propunerea.
Mesajele de multumire.... cu ce te deranjeaza pe tine ca vezi un "multumec" intr-o cerere?
Sa foloseasca avatarul/semnatura. O prostie. Daca nu mi-a placut cum a iesit de ce sa il folosesc? Inteleg, omul s-a chinuit sa mi-l faca. Il respect pentru asta, dar cam atat. A folosi ceva care nu iti place doar pentru a-l face pe altu' sa se simta bine deja e prostie crasa. Pentru mine a face asta e ca si cum n-as avea respect de sine sau n-as avea tupeu sa zic: da, frate, mersi ca mi-ai facut, dar nu-mi place. Pana mea, prin chestia asta s-ar promova pupincurismul care oricum e prea promovat.
:contra:

Tim3^sh0T
10-01-2015, 11:12 PM
Eu nu-s de acord cu multe dintre propunerile tale.
Daca mie mi-a placut un avatar al cuiva si vreau doar ceva modificat la el nu vad care-i problema. Inteleg faza cu copierea, dar mi se pare deja un pic exagerata propunerea.
Mesajele de multumire.... cu ce te deranjeaza pe tine ca vezi un "multumec" intr-o cerere?
Sa foloseasca avatarul/semnatura. O prostie. Daca nu mi-a placut cum a iesit de ce sa il folosesc? Inteleg, omul s-a chinuit sa mi-l faca. Il respect pentru asta, dar cam atat. A folosi ceva care nu iti place doar pentru a-l face pe altu' sa se simta bine deja e prostie crasa. Pentru mine a face asta e ca si cum n-as avea respect de sine sau n-as avea tupeu sa zic: da, frate, mersi ca mi-ai facut, dar nu-mi place. Pana mea, prin chestia asta s-ar promova pupincurismul care oricum e prea promovat.
:contra:

Astepti pana cand apar alte variante , daca nu iti place niciun avatar nu il pui , referitor la regula cu nr 3 , daca ai pus un avatar din cerere esti obligat sa il ti o saptamana , daca nu iti place niciunul lasi reply ca nu iti place niciun avatar si gata , il respecti pe om ca iti face dar tot odata iti bati joc de munca lui , acum pui avatarul peste 3-4 zile nu il mai ai (ma refer in general).

Daca mie mi-a placut un avatar al cuiva si vreau doar ceva modificat la el nu vad care-i problema.
Problema este ca se numeste rip , iar cel care ti`l face e un fel de ciuri-buri in photoshop , asa cum spunea cineva lipsit de imaginatie si skill , stie doar sa faca dupa rip`uri.

Mesajele de multumire.... cu ce te deranjeaza pe tine ca vezi un "multumec" intr-o cerere?
Butonul de Thanks de ce mai e pus ? de forma ?

A folosi ceva care nu iti place doar pentru a-l face pe altu' sa se simta bine deja e prostie crasa
Aici nu prea am inteles , folosesti ceva ce nu iti place ca sa il faci pe altu sa se simta bine cu ce anume ? in legatura cu ce ? Nu iti place sa ti avatarul sau semnatura o saptamana ? atunci numai face cere , cel care iti face semnatura/avatarul a pierdut timp ca sa ti le faca si asteapta o "multumire" din partea ta , nu in cuvinte de lauda/puprincurism asa cum spui tu , asteapta sa ii porti avatarul/semnatura ca deaia ti le face :) Vad ca ai sarit ca ars mai rau ca un designer :)

Alex`
11-01-2015, 12:31 AM
Fara mesaje de multumesc , aprecieri :)) va rog sa va uitati aici Toti ! :))Cerere (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) :)) mie unu chiar imi place sa aud un multumesc sau imi place poza , dupa ce am lucrat la aceea poza ...

AlinT3o22
11-01-2015, 01:13 AM
contra 1,4,7.

Teddy
11-01-2015, 01:46 AM
Nu sar ca ars, doar ca nu-ti inteleg revolta asta stupida pe care o faci in ultimul timp. Spui ca te doare-n fund si totusi te tot bagi peste tot ca..
Cum tu iti exprimi opinia in legatura cu ceea ce vrei, asa fac si eu.
Nu-s de acord, pur si simplu. Daca vrei sa-mi intelegi argumentele bine, daca nu, asta e. Nu stau sa repet acelasi lucru, ca, zic eu, mi-am argumentat pozitia destul de bine inca de prima data.

Tim3^sh0T
11-01-2015, 02:50 AM
Nu sar ca ars, doar ca nu-ti inteleg revolta asta stupida pe care o faci in ultimul timp. Spui ca te doare-n fund si totusi te tot bagi peste tot ca..
Cum tu iti exprimi opinia in legatura cu ceea ce vrei, asa fac si eu.
Nu-s de acord, pur si simplu. Daca vrei sa-mi intelegi argumentele bine, daca nu, asta e. Nu stau sa repet acelasi lucru, ca, zic eu, mi-am argumentat pozitia destul de bine inca de prima data.

Poti sa spui cate argumente vrei si opinii , imi spui ca fac revolta si ca ma bag peste tot , in schimb tu spui ca nu te pricepi la photoshop dar tot te bagi , ti`am pus acolo cateva reguli daca esti pro bine daca nu dai contra , nu imi spui "daca imi place un avatar al altcuiva nu am voie sa fac la fel ca el ?' si alte chestii , esti impotriva unor reguli ? faci la fel ca alin , nu ma iei pe mn la rost ca dc sa nu faci rip , tu care habar nu ai ps , ai avataru ala de cand te stiu , am facut acest topic mai mult pentru designeri ca sa le fac munca mai usoara , spui ca esti but si nu te pricepi dar te bagi peste tot , ma bag si eu dar pe unde cunosc si am cat de cat experienta , poate ca mai ma bag undeva unde am impresia ca "stiu" dar se intampla rar :) incepusei si la topicul cu concursul la fel , playerii stau toata ziua la pc joaca cs si stau pe forum , dupa care la nimereala le dai steam moca din banii unor oameni care au muncit , ei stau la pc se joaca si tu muncesti ca sa le dai steam pe gratis , daca tot vor sa aiba steam sa munceasca online pentru el , asa se invata toti , munca ciuciu si sa pice totul deagata , cat de greu si cat timp iti ia sa faci o lucrare ps sau un site html simplu dupa un tutorial ? Rau imi pare dar cateodata ii dau dreptate si lui tiger , unii muncesc ca sa intretina comunitatea si altii stau acasa ca hoiturile si comenteaza toata ziua pe forum , in loc sa invatati pe altii stati si comentati si ii criticati , in loc sa critici un lucru mai bine adaugi ceva folositor cu care sa ajungem la o concluzie.
Nu iti convine regula cu nr 7 ? foarte bine , dai contra , daca vrei sa adaugi o regula mai "blanda" foarte bine , daca nu numai comentezi , nu te apuci sa argumentezi ca nu esti la ora de romana sa faci text argumentativ.