PDA

View Full Version : Elevul model!



WarGods | RbN
10-12-2014, 07:58 PM
Ultima perioada am vazut ca cam multi fac un topic de absente,desigur,din cauza scolii.Deci m-am gandit sa "fac" si eu un topic,in care sa va informez despre cum sa fiti un elev-model! :D

"În zilele noastre sau nowadays, cum ar spune englezul, elevul își doreşte din tot sufletul apelativul de model. Pun pariu că un procent de 0,01 din elevi se gândesc chiar acum la acest lucru și că doar 99,99% dintre ei sunt deja elevi-model. Cu precizarea că nu știu încă. Şi mai pun pariu că 99,99% dintre cei din generaţia vintage habar n-au ce înseamnă elev-model. Pentru a înțelege mai bine această noțiune, în toată complexitatea sa caleidoscopică, vom construi un textuleț în jurul a două aspecte fundamentale: ce face elevul în afara orelor de curs și ce face elevul în timpul orelor de curs și în incinta institutului din care face parte. Cu ce-şi ocupă timpul în afara orelor de curs? Teoretic, cu nimic. Practic… să vedem!


Elevul-model doarme mult. Altfel spus, își face somnul de frumusețe. Din acest motiv, el nu poate ajunge niciodată la prima oră, deseori nici la a doua. E de înțeles, somnu-i somn, dom’le!

Elevul-manechin se remarcă prin garderoba sa, prin ținuta pe care o adoptă. Am putea zice că impune un anumit respect. Nu vor lipsi așadar zecile de lanțuri de la gât, zecile de brățări de la mână și în niciun caz hainele largi. Chiar dacă ai doar 50 de kg (ud), trebuie neapărat să-ți cumperi haine mărimea XXXL. Să fie lejer, bre. Doar nu vrei să te strângă hainele de gât, nu ?!

Elevul-prototip mănâncă sănătos. McDonalds, KFC. Sucuri naturale: Cola, Fanta, Sprite. Șaorma, diverși burgări. Chipsuri, pufuleți, chestii dintr-astea sănătoase. După ce dă gata toate E-urile posibile, elevul nostru merge la sală, trage de fiare (sau fiarele de el, discutabil…), în niciun caz nu stă zeci de ore pe mesânjier. Nu, nici gând. Astfel, silueta armonioasă nu întârzie să-și facă simțită prezența. De aici şi garderoba de mai sus.

Elevul-şablon știe box, karate, kung fu, agura, kobudo: arte marțiale sau pur şi simplu, trântă voinicească. De multe ori, le pune în practică. Păi dacă tot le-o învățat, folosească-le. Uși, ferestre, ghivece, colegi și altele – surse excelente de testat și aplicat cunoștințele.

Să vedem ce mai face elevul nostru în timpul orelor de curs și în incinta institutului din care face parte…

Elevul-model așteaptă cuminte în băncuță începerea orelor de curs. Niciodată nu va sta pe hol și nici nu se pune problema să intre în clasă după profesor. Pauzele de recreație sunt pentru … recreație, nu pentru tutun, pe care îl urăşte. Deci nu va apela la el, no way!

Elevul contemporan este foarte activ la orele de curs. Mai mult decât e necesar, poate. Face zeci de excursii la tablă și la toaletă. La tablă, să o șteargă, iar la toaletă, să ude buretele. No, bine, ridică des mâna sus și de cele mai multe ori, răspunde corect la întrebările cadrului didactic. Ei, mai glumim și noi…

Activitatea preferată a elevului în timpul orelor de curs este, în mod cert, scrisul. Mă refer la SMS-uri, fireşte. Tastele telefoanelor reprezintă un bun stimulent pentru buricele degetelor, spre deosebire de creion… Să fim serioși, suntem în 2014. Cine mai folosește stilou și hârtie? Mai nou, se apasă cu degetul pe ecran. Parcă-i spune touch-screen.

În afară de faptul că scrie zeci de SMS-uri pe oră, (apropo, există viteză semeseulară ? ar putea fi…), elevul nostru mai și vorbește. Mult. Uneori se mai întâmplă s-o facă și singur, dar de cele mai multe ori, cu colegul de suferință, care este: colegul de bancă, colegul din față, din spate, de sus, de jos și de unde mai vreți dv. Doar nu-i mut, de ce i-a dat Dumnezeu gură, dinți, limbă și corzi vocale? Să scoată sunete, nu ? Așa ziceam și eu. Oricum, între noi fie vorba, discută pe marginea lecției, în niciun caz despre altceva. Hm…

Să nu uităm mobilierul școlar, pereții și alte opere de artă anonime care trebuie semnate: Forzza Steaua, Hai Dinamo, Te iubesc pui și multe altele. Aș putea umple câteva tomuri cu toate astea. De asemenea, ruptul scaunelor face parte din orar. S-o fi dovedit științific că e mult mai confortabil să stai pe-un scaun fără spătar, cu un picior lipsă sau mai știu eu ce…

Mai sunt multe altele, fiindcă ceea ce am povestit eu puțin mai sus constituie doar bazele artei de a fi un elev-model. Printați, decupați, nu știu, cum vă vine mai ușor și lipiți-le pe perete. Sau unde credeți că ajută…şi mă adresez aici celor 0,01% neiniţiaţi care aspiră la statutul de elev – new generation."

Teddy
10-12-2014, 10:21 PM
Pff, sunt asa "old-fashioned". Vreau si eu sa fiu elev model:(

P.S. Imi poti dai si mie sursa de une ai prealuat articolul? Mersi.

WarGods | RbN
10-12-2014, 10:50 PM
:P De aici: <b>You have to register to ba able to see this link</b> :D